Evinizde Bulabileceğiniz Malzemelerle Kendin Tasarla Çerçeve Yapımı

Total
0
Shares
Kendin tasarla çerçeve

Siz de el emeği hediyelere bayılıyorsanız bu yazımızdaki Kendin Tasarla projesine bayılacaksınız. Bu hafta, sevdiklerinizin gönlünü bir kez daha fethetmenizi sağlayacak bir hediye yapıyoruz. Maliyeti son derece uygun malzemelerle hazırlayabileceğiniz Kendin Tasarla Çerçeve ile anılarınızı son derece anlamlı bir şekilde ölümsüzleştireceksiniz.

Kendin Tasarla Çerçeve Yapımı İçin Gereken Malzemeler

  • Dilediğiniz renk ve desende karton ya da mukavva (biz damarlı ahşap desenini tercih ettik)
  • Çerçevenin ebatlarını belirlemek için kullanacağınız bir kalem ve cetvel
  • Makas ya da maket bıçağı
  • Kuvvetli bir yapıştırıcı
  • Birkaç tane mandal ve pamuklu çubuk

Hemen başlayalım.

Kendin Tasarla Çerçeve Yapılışı

Öncelikle çerçeveye yerleştireceğiniz fotoğrafı gözünüzün önüne alın. Elinizdeki kartondan dikdörtgen şeklinde iki adet parça keseceğiz. Fotoğrafı kartonun üzerine yerleştirin. Cetvelle fotoğrafın her bir kenarından üç ya da dört santim daha geniş olacak şekilde ölçün ve elinizdeki kalemle bastırmadan bir dikdörtgen çizin. Çizdiğiniz dikdörtgeni de makasla dikkatli bir şekilde kesin. Aynı işlemi eşit ölçüde bir dikdörtgen elde etmek için tekrarlayın.

Kendin yap çerçeve DIY 4

Birinci dikdörtgen, üzerine fotoğrafı yerleştireceğiniz zemin olacak. İkinci dikdörtgen ise fotoğrafın üzerine yerleştirilecek çerçeve şeklinde olacak. Bu çerçeveyi ister oval, ister dikdörtgen, dilediğiniz biçimde şekillendirebilirsiniz. Biz görseldeki şekli yapabilmek için yine cetvel ve kalemden yararlandık. Cetvelle belirlediğimiz çizgileri kalem yardımı ile çizdik ve ardından makas ile ortası boş kalacak şekilde kesim yaptık.

Kendin yap çerçeve DIY 6

Birinci dikdörtgeni sert bir zemin üzerine alın ve üzerine fotoğrafı yerleştirin. Sağ ve sol kenarlar ile alt kenar üzerine kuvvetli bir yapıştırıcı uygulayın. Dilerseniz bir pamuklu çubuktan yardım alabilirsiniz. Üst kenara yapıştırıcı uygulamayın ki fotoğrafı üst kenardan dilediğiniz zaman çıkarabilesiniz.

Ortası boş olan diğer dikdörtgeni de dikkatli bir şekilde, yapıştırıcı uygulanmış kenarlar üzerine bastırarak yerleştirin.Yapışkanın iyice kurumasına yardımcı olmak için çerçevenin dört kenarına da şekildeki gibi mandal uygulayabilirsiniz.

Kendin yap çerçeve DIY 7

Yapıştırıcı kuruduktan sonra mandalları çıkarın ve kenarlarda eşitsizlik varsa bir maket bıçağı yardımı ile bu eşitsizlikleri düzeltin.

Kendin yap çerçeve DIY 5

Daha sonra çerçevenin standını hazırlamak için aşağıdaki görselde belirtilen şekli, farklı renkteki ya da desendeki bir karton üzerine kalem ile çizin ve çizdiğiniz şekli makas yardımı ile kesin. Çerçeve için ince bir karton tercih edebilirsiniz ancak stant için kullanacağınız karton nispeten daha kalın olmalı ki çerçeve üzerinde sağlam bir şekilde durabilsin.

Kendin yap çerçeve DIY 8

Kestiğiniz standı ortadan ikiye doğru, bir V oluşturacak şekilde katlayın ve yapıştırıcısı iyice kurumuş ve kenarları düzeltilmiş çerçeveyi üzerine yerleştirin. İşte hepsi bu!

Kendin yap çerçeve DIY 1

Doğum günü, Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi her türlü özel günde armağan edebileceğiniz ya da sadece kendiniz için bile hazırlayabileceğiniz son derece pratik ve uygun maliyetli bir hediye olmadı mı? Ancak bunları yapmak için gerekli zamana ya da el becerisine sahip değilseniz hiç üzülmeyin çünkü matbuu.com tam bu noktada imdadınıza yetişiyor. Kesmeden, biçmeden, sadece dilediğiniz görseli bilgisayar ortamında hazırlayıp göndererek de kendi çerçevenizi tasarlayabilirsiniz.

 

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir