Afiş Hazırlama için 5 Altın Kural ve Afiş Hazırlama Programları

Total
4
Shares
afiş hazırlama

Tanıtımlar, organizasyonlar ve hedef kitleye yönelik açık hava reklam çalışmalarında afiş tasarımları son derece önem arz etmekle birlikte günümüz reklam dünyasında vazgeçilmez bir uygulamadır. Evet, internet sistemleri ve duyuruları her geçen gün gelişiyor, insanlara sanal ortamlardan ulaşmak daha kolay oluyor. Ancak bu iletişim türünde de afişlerin gücünden yararlanıyor ve profesyonel afiş tasarımları ile hedef kitleye en hızlı şekilde ulaşmış oluyoruz. Afiş Hazırlama hakkında önemli kurallara ve işinizi kolaylaştıracak afiş hazırlama programlarına değindiğimiz yazımızı okumaya devam edin!

Kaliteli ve doğru tekniklerle hazırlanmış bir afiş; sayfalarca yazıyla anlatılmak istenen reklamları ve tanıtımları tek bir görselle anlatma imkanı sunuyor. Akılda kalıcı, kreatif ve özgün tasarımlarla hazırlanan afişler markalara ve şirketlere son derece kolaylık sağlarken aynı zamanda hedef kitle için kaliteli bir seçenek oluyor. Afiş hazırlama ise tamamen profesyonel süreçlerle gerçekleştirilen ve oldukça dikkat gerektiren bir çalışmadır.

Renklerin uyumu, yazı karakterlerinin seçimi, görselin afişteki konumlandırılması ve afişin yaratıcı özellikler sergilemesi gerekir. Bunun için afiş hazırlamanın belli başlı kriterleri vardır. Şimdi, dilerseniz afiş hazırlama için 5 altın kuralı sizlerle paylaşalım;

Afiş Boyutunun Doğru Ölçülerde Seçilmesi

Afişler hedef kitlenin dikkatini çekmek için büyük boyutlarda hazırlanır. Yol kenarlarında, caddelerde ve insan trafiğinin çok olduğu alanlarda kullanılan afiş ve posterler dikkat çekici boyutlarda olmalı ve kullanım alanına göre boyutlandırılmalıdır.

Açıkhava reklamcılığında en fazla kullanılan afiş boyutları genellikle 50X70 – 70X100 – 80X120 – 100X150 cm boyutlarında tercih edilmektedir.

Peki, afis boyutu neye göre belirlenmelidir? Afiş hazırlama süreçlerinde dikkat edilmesi gereken nokta; afişin nerede ve ne amaçla kullanılacağıdır. Afiş eğer ki açık alanda ve büyük kapalı alanlarda kullanılacaksa afişin boyutu, alanın büyüklüğüne göre belirlenmeli ve direkt olarak insanların görüş açısına girmelidir.

Bu sayede afişin görünürlüğü artacak ve amaçlanan doğrultuda afişten en yararlı sonuçlar alınmış olacaktır.

afiş hazırlama kuralları ve afiş programları

Afiş Hazırlama için Materyallerin Doğru Şekilde Konumlandırılması

Afişlerdeki temel amaç; hedef kitlenin bir bakışta verilen mesajı almasıdır. Bu da materyallerin doğru şekilde konumlandırılmasıyla sağlanabilmektedir. Afişte kullanılan resimlerin, yazıların, logoların ve tüm afiş içi materyallerin simetrik olarak hizalanması, göze hitap etmesi ve psikolojik bakış açısını yansıtması gerekir.

Afiş hazırlama süreçlerinde tasarıma uygun şekilde görsellerin konumlandırılması çok önemlidir. Bu görseller dikkat çekici ve afiş boyutlarına uygun olmalıdır. Görsellerdeki düzensizlik, simetri hataları ve göz yanıltıcı materyallerin kullanılması afişin hazırlanış amacının dışına çıkmasına ve hedef kitleye istenen mesajın verilmesine engel teşkil edecektir.

afiş hazırlama kuralları ve afiş programları

Afişe Uygun Görsellerin Seçilmesi

Afişlerde metinlere çok az yer verilmeli ve görsel zenginlik daha ön plana çıkartılmalıdır. Hareket halinde olan hedef kitle afişteki yazılanları okumak için zaman ayırmayacaktır. Ayırsa bile tarih, saat, mekan gibi önemli noktalara dikkat edecek veya afiş sloganını hafızasında tutacaktır.

Ancak afişteki görsel hedef kitleye yönelik olursa afişin amacı tam anlamıyla sağlanmış olacaktır. Bu yüzden afiş görsellerinin içerikle uygun olması ve verilmek istenen mesajı tam anlamıyla yansıtması gerekir. Bu da doğru görsel tercihi ile mümkün olacaktır.

Örneğin bir sinema filmi veya tiyatro oyunu afişi hazırlarken oyuncuların fotoğraflarının ya da filmin bir sahnesinin afişte olması hedef kitle için daha cazip ve daha açıklayıcı bir materyal olacaktır.

afiş hazırlama renkleri kuralları ve afiş programları

Afiş Hazırlama için Renklerin Doğru Tekniklerle Belirlenmesi

Renk psikolojisi artık tüm markalar ve şirketler tarafından kullanılmaktadır. Renkler insanların bir ürüne karar vermesinde, bir hizmeti benimsemesinde ve satın almasında son derece önemlidir. Afişte doğru renklerin ve renk uyumlarının kullanılması hem göze hitap edecek hem de hedef kitlenin afişe olan bakış açısını değiştirecektir.

Afiş hazırlama süreçlerinde afişin içeriğine ve kullanım alanlarına göre renklerinin belirlenmesi en doğru yol olacaktır. Örneğin bir üniversitenin bahar şenliğini duyuran afişte; baharı simgeleyen canlı, açık ve hareketli renklerin kullanılması verilmek istenen mesajın daha etkili şekilde alıcıya ulaşmasında büyük rol oynayacaktır.

afiş hazırlama kuralları ve afiş programları

Afiş Tasarımını Zenginleştiren Yaratıcı Metinlere Yer Verilmesi

Afiş metinleri başlıklar, alt başlıklar ve sloganlardan oluşmaktadır. Bunun dışında tarih, saat ve adres bilgileri de afişteki metinleri arasında sayılabilir. Afiş hazırlama süreçlerinde yazı fontlarının ve yazı büyüklüklerinin tasarıma uygun şekilde olması gerekir.

Görsel açıdan afişi destekleyecek metinlerin büyük puntolarla ve hedef kitlenin anlayacağı şekilde yazılması gerekir. Afişte birden fazla fonta yer vermek görsel bir karmaşaya neden olacaktır. Sade, şık ve afiş tasarımını destekleyen metinler her zaman profesyonel afişlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

afiş hazırlama kuralları ve afiş programları

Afiş Hazırlama Programları

Afişler yukarıda da belirttiğimiz gibi belirli tasarım sistemleri üzerinden hazırlanan ve hedef kitleye yönelik olan reklam çalışmalarıdır. Afiş hazırlama süreçlerinde profesyonel programları kullanmak hem daha yaratıcı afişlerin ortaya çıkmasını sağlayacak hem de daha kolay çalışma prensipleri oluşturacaktır.

İnternet ortamında kolayca ulaşabileceğiniz ve kurulumundan kullanımına kadar kolaylıkla afiş hazırlama süreçlerini geçekleştirebileceğiniz afiş hazırlama programları ise şu şekilde karşımıza çıkıyor;

Inkscape

Afiş hazırlama programları Inkspace

Windows ve Mac gibi platformlarda Adobe Illustrator veya Corel Draw gibi programlara eşdeğer ücretsiz programlar tercih etmek isterseniz Inkscape aradığınız tüm özellikleri size sunacaktır.

Vektör grafik tasarımlarında; Inkscape tamamen ücretsiz olarak tüm özellikleri kullanmanıza imkan tanıyor. Ayrıca Inkscape resmi internet adresinde programın nasıl kullanılacağına dair tüm bilgiler ve eğitim videoları da mevcuttur.

Gimp

afis hazirlama programlari GIMP

Ücretsiz grafik tasarım programları arasında en fazla tercih edilen programlardan olan Gimp Windows ve Mac için uygun bir sürümdür.

Ücretsiz grafik tasarım programı Gimp’i diğer programlardan ayıran özelliği ise açık kaynaklı kodlu olmasıdır. Bu sayede program sürekli geliştirilebiliyor ve kullanıcılar için farklı sürümleri deneme şansı ortaya çıkıyor. Adobe Photoshop kullanıcıları için kolay kullanım imkanı sunan Gimp birçok afişin tasarlanmasında oldukça iyi sonuçlar sağlıyor.

Daz Studio

Afiş hazırlama programları DAZ Stuido

3 boyutlu grafikler hazırlamak ve afiş tasarımları yapmak için Daz Studio, kullanıcılarına ücretsiz, kolay kullanım ve profesyonel afiş hazırlama imkanları sunuyor. Eğitim videoları ve programı ücretsiz şekilde kolay bir biçimde kurabilir ve hemen afiş hazırlama süreçlerine geçebilirsiniz. Ayrıca programda ücretli olarak sunulan taslaklar da bulunmaktadır.

Vectr

Afiş hazırlama programları Vectr

Özellikle vektörel çizimlerde tercih edilen Vectr programı, online ve masaüstü programlar şeklinde kullanılabiliyor. Basit ve ücretsiz bir program olmasından dolayı son derece fazla kullanıcısı bulunan Vectr, logo tasarımlarından illüstrasyon, ikon ve simge tasarlamaya kadar birçok farklı işlevde tercih ediliyor.

Canva

Afiş hazırlama programları canva

Fotoğraf düzenleme ve online grafik tasarım programları arasında en fazla kullanılan diğer bir program da Canva’dır. Afiş hazırlama işlemlerinden sosyal medya görselleri hazırlamaya kadar birçok alanda tercih edilen Canva; kolay kurulum ve kullanım imkanı, ücretsiz olması ve içeriğinde çok ucuz fiyatlarla hazır taslakların bulunması açısından kullanıcı odaklı bir programdır ve birçok yararlı içeriği ile kullanıcılar tarafından ilk sıralarda tercih edilmektedir.

Canva ile nasıl tasarım yapacağınızı bilmiyorusanız, Canva’nın tüm detaylarını anlattığımız Canva nedir yazımızı okumayı unutmayın! 🙂

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir