Kendinize Ait Bir Web Sitesi Yapmak İçin 8 Sebep

Total
1
Shares

Yeni bir işe başlıyorsanız veya mevcut bir şirketiniz varsa size ilk önerimiz kendinize ait bir web sitesi yapmak. Şirketiniz için veya kişisel olarak yaptığınız işleriniz için bir web sitesi açmanızın birçok getirisi olacaktır. Web sitesi üzerinden müşterilere daha kolay ulaşabilir, şirketinizi daha kolay anlatabilir ve her zaman ulaşılabilir olmanızı sağlar. Geçmiş yıllarda kendi web sitenizi kurmak oldukça zor bir süreçti fakat yıllar geçtikçe ve internet dünyasındaki gelişmeler ilerledikçe bu durum değişti. Bugünlerde websitesi yapmak için online olarak kullanılabilen yazılımlar bile var. Bu yazımızda aklınıza gelen “Neden bir website açmalıyım?” sorusuna cevaplar vereceğiz.

Küçük İşletmelere Güvenilirlik Kazandırır

Günümüzde giderek artan sayıda tüketici, ihtiyaç duydukları ürün veya hizmeti aramak için interneti kullanmaktadır. Küçük işletmeleriniz bir web sitesine sahip olmak suretiyle güvenilirlik kazanacaklardır. Web siteniz olmadığında potansiyel müşteriler rakiplerinize gideceklerdir. Bir web siteniz varsa fakat basit şekilde hazırlanmışsa, profesyonel bir şekilde tekrar tasarlatmanız işletmenize güven duyulmasını sağlar ve işletmenin profesyonel bir imaj kazanmasını destekler. Evden iş yapan kişiler ürünlerini gösterebilecekleri bir mağazaya sahip olmadıkları için websitesine sahip olmaları daha avantajlı olacaktır.

Para Kazanmanıza Yardımcı Olur

Küçük bir işletme olarak muhtemelen web sitesi masraflarını ödeyememekten dolayı tereddüt ediyor olabilirsiniz fakat size sağlayacağı yararların yanında bu durum göz ardı edilebilir. Bir web sitesinin kurulum maliyeti yaptırılacak siteye göre değişmekle birlikte ortalama bir sitenin fiyatı çok fazla değildir hatta bazı durumlarda çok düşük maliyetlerle bile yapılabilmektedir. Mesela bir gazete reklamının maliyeti ile karşılaştırıldığında, bir web sitesi ile ulaşabileceğiniz potansiyel pazarı düşünürseniz, işletmenizi tanıtmak için çok uygun maliyeti olan bir yoldur. Web siteniz her zaman yayında olacağı için ve kesintisiz olarak ulaşılabilir için potansiyel müşterilere daha kolay ulaşmanızı sağlayıp, satışlarınızı artıracaktır.

Müşterileriniz Bilgilerinize Erişebilir

 

Yaptıracağınız web sitenizi online bir broşür ya da katalog gibi düşünebilirsiniz. Ürün ve hizmetleriniz ile ilgili bilgileri güncellemek, basılmış bir materyalden çok daha kolaydır. Ayrıca müşterilerinize yeni ürünlerin gelişini, yaklaşan etkinliklerinizi, özel promosyonları veya sunacağınız her bir yeni hizmeti web sitenizden çok daha kolay bir şekilde duyurabilirsiniz. Sadece bir kez kullanılan baskı materyallerinin aksine web siteleri mevcut bilgi ve haberlerin sürekli olarak güncel tutulmasını sağlarlar.

Her Zaman Ulaşılabilir Olursunuz

Mağazanız veya ofisiniz kapalı olduğunda bile websiteniz hem kendi müşterilerinizin hem de potansiyel müşterilerin sayfanızdaki ürün ve hizmetleri 7/24 inceleyebilmesi ve gözden geçirebilmesi için kolaylık sağlar. Günümüzün yoğun ve hızlı geçen yaşam tarzında ve rekabet ortamında iyi bir satış stratejisi olarak size yardımcı olacaktır.

Daha Geniş Bir Pazar Hedeflemenizi Sağlar

İster bir ürün satın isterseniz de bir hizmet sağlayın, web siteniz bunları satmanız için alternatif bir yer olacaktır. Örneğin, perakendeci bir satıcı olarak bir web sitesi ürünlerinizi daha geniş bir pazara sunmanızı sağlayan harika bir araçtır. Hatta gün geçtikçe ürünlerinizi dünya çapında bile tanıtabilir ve satabilirsiniz. Başka bir örnek vermek gerekirse, evden çalışan bir tasarımcı için kişisel bir web sitesine sahip olmak potansiyel müşteriler için kendinizi daha iyi anlatmak ve kişisel olarak ulaşabileceğinizden daha geniş bir kitleye ulaşabilmek için iyi bir yoldur. Ürün veya sağladığınız hizmeti online olarak satamayacağınızı düşünmeyin, günümüzde ev ve arabalar bile müşteriler tarafından online olarak bakılıyor.

İşlerinizi Sergilemeniz İçin Ortam Sağlar

Hangi sektörse çalıştığınızın bir önemi olmaksızın web sitesi, yaptığınız işleri ve önceki çalışmalarınızı göstermek için en iyi ortamı sağlar. Web sitesine işinizle ilgili bir porfolyo ya da resim galerisi, bunların yanında ayrıca referanslarınızı ekleyerek işlerinizi benzersiz yapan gerekçeleri gösterebilirsiniz.

Web Sitesi Size Zaman Kazandırır

Müşterilerinize bilgi sunmak ister telefonda, ister yüz yüze, ister e-posta veya broşür hazırlayarak olsun, size mutlaka zaman kaybettirecektir. Fakat online bir katalog ile ürün ve hizmetleriniz ile ilgili birçok bilgiyi müşterilerinize sunabilirsiniz. Online olarak bir katalog hazırlatıp bunu web sitesine koyduğunuzda tekrar bununla uğraşmak durumunda kalmazsınız çünkü müşterileriniz siteye girerek bilgilere ulaşabilirler. Web siteniz hazırlandıktan ve çalışmaya başladıktan sonra müşterileriniz tarafından süresiz olarak kullanılabilir, böylece siz de zamandan kazanırsınız. ‘Zaman demek para demektir’ sözünü hatırlarsak, bu durum sizin için büyük avantaj sağlar. 🙂

Müşteri Hizmetinizi Geliştirir

Örneğin çevre dostu ürünler satıyorsunuz ve nasıl geri dönüşüm yapıldığına dair bilgileri müşterileriniz ile paylaşmak istiyorsunuz ya da belki de bir muhasebecisiniz ve müşterilerinize muhasebe uygulamalarının nasıl basitleştirileceği konusunda tavsiyeler vermek istiyorsunuz. Bu şekilde sık sorulanlar sayfası ekleyerek, makaleler yazarak veya tüm müşterilerinizin sorularına yönelik olan bültenler koyarak siteyi güncel tutabilir ve müşteriler ile etkileşiminizi artırabilirsiniz. Müşterileriniz için web sitenizde bilgi paylaşımı yapmaktan başka katma değeri yüksek olan ne olabilir ki!

 

Bir web sitenizin olmasının size fayda sağlayacağı 8 sebebi paylaştık. Özellikle küçük işletmelerin ve evden çalışan kişilerin daha kolay bulunabilir ve ulaşılabilir olmak, bilinirliği artırmak ve müşteri potansiyelini artırarak satışı yükseltmek için web sitesine sahip olmalarının öneminin çok büyük olduğunu yazımızda paylaştık. Umarız keyifle okumuşsunuzdur bir sonraki yazımızda görüşmek üzere! 🙂

Şunlar da hoşunuza gidebilir