Firmalar İçin Kaşenin Önemi ve Kaşe Örnekleri

Total
0
Shares
Resmi bir evrağa kaşe basan kadın

Kaşe, kurumların ve çalışanların iş hayatında en çok karşılaştıkları kavramlardan biri olarak değerlendirilebilir. Buna karşın, kaşe sahibi olanlar dışında kaşenin tam olarak ne işe yaradığını ve neden kullanılması gerektiğini bilen kişi sayısının oldukça az olduğu iddia edilebilir. İçeriğimizde inceleyeceğimiz kaşe örnekleri sayesinde ideal bir kaşenin nasıl olması gerektiği ve temel olarak ne öneme sahip olduğu çok daha iyi anlaşılacaktır.

Gerek kurum gerekse de şahıs olarak tüm matbaa ve baskı ihtiyaçlarınız için çözümler sunan online matbaanız Matbuu, nasıl bir kaşeye sahip olmanız gerektiği konusunda da danışabileceğiniz ilk adreslerden. Aynı şekilde, tam da ihtiyacınız olan kaşeye en hızlı şekilde kavuşmak için de yine Matbuu’ya başvurabileceğinizi belirtmeden geçmeyelim.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda dilerseniz daha fazla zamanınızı almadan, ilk önce yaratıcı kaşe örnekleri nasıl olur sorusunu yanıtlayalım ve daha sonra neden ve nasıl bir kaşeye sahip olmanız gerektiğini birlikte inceleyelim. İşte firmaların kurumsal kimliği için kritik bir öneme sahip olan araçlardan kaşe hakkında bilmeniz gereken her şey…

Kurumsal kimlik açısından önem taşıyan bir diğer araç da antetli kağıttır. Bu konuda bilgi sahibi olmak için Antetli Kağıt Nedir? başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Hem Yaratıcı Hem İşlevsel Kaşe Örnekleri

“Bir kaşe ne kadar önemli olabilir ki?” dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat sizin için derlediğimiz kaşe örnekleri arasından mutlaka sizi de etkileyecek ve kaşenin önemini yansıtabilecek olanlar vardır.

1. Mebius Creative Design

Kaşe örnekleri listesinde bulunan Mebius adlı firmaya ait ahşap kaşe ve kartvizit

Kreatif tasarım ajansı yöneticisine ait bu ahşap kaşe, ilk anda nostaljik tarzıyla dikkatleri çekse de bir kaşenin asıl amacı olan kaşe sahibinin bilgilerini içermesiyle ne kadar işlevsel olduğunu da ortaya koyuyor. Ancak bu kaşeyi kullanırken bir de ayrıca mürekkebe ihtiyaç duyulacağını da belirtmemizde yarar var. Harici bir mürekkep olmadan bu tür kaşeleri kullanmak mümkün olmayacaktır.

2. Jennifer Lee Photography

Jennifer Lee adlı fotoğrafçının ahşap kaşesi

Kaşe örnekleri listemizin bir diğer konuğu ise Jennifer Lee adlı fotoğrafçıya ait olan bu kaşe. Bir önceki örnekte olduğu gibi harici bir mürekkep kullanımına ihtiyaç duyan bu kaşe, fotoğrafçının aslında eserleri için bir imza niteliği de taşıyor. Gayet estetik bir şekilde yazılan fotoğrafçı ismini ve mesleki unvanını içeren kaşe, basıldığı yüzeyde fotoğrafçının adeta parmak izini bırakmasına önayak oluyor. Bu örneği, genellikle bir marka haline gelmiş kişiler için çok daha anlamlı bir kaşe tasarımı olarak değerlendirebiliriz.

3. E01 Studio

E01 Studio adlı firmanın infografik tasarım içeren kaşesi

Bir diğer tasarım ajansına ait bu kaşenin ise şahıs adına değil firma adına kullanıldığını görüyoruz. Tasarım ajansının mottosunu infografik bir tasarımla işlediği kaşe yüzeyinde ayrıca ajansın iletişim kanallarına ait bilgiler de yer alıyor. Hem ilgi çekici hem de işlevsel bir örnek olarak değerlendirebileceğimiz bu kaşenin firma adını gören herkesin zihninde kalıcı bir yer yaratmaya yardımcı olacağı ise aşikar.

4. Dionysus Olive Oil

Dionysus adlı zeytinyağı firmasının nostaljik görünümlü kaşe örneği

Markaya adını veren Dionysus’un görselleştirilmesiyle elde edilen firma ambleminin kullanıldığı kaşe tasarımı, zeytinyağı firmasının görsel hafızada uzun bir süre yer tutmasını desteklediği görülüyor. Firma amblemi ve ismi dışında herhangi bir bilgi içermeyen bu gibi kaşelerin genellikle sipariş edilen ürün paketlerinde kullanıldığına şahit oluyoruz. Bu da sıradışı bir paketleme sayesinde müşterilerin markaya değer yüklemesini ve kendilerini de daha değerli hissetmelerine yol açan unsurlardan biri olarak düşünülebilir.

5. Curry Up Now

Curry Up Now adlı restoranın araba formundaki kaşe tasarımı

Carry Up Now adlı Hint yemekleri restoranına ait bu kaşe ise kaşe örnekleri listemizin son maddesini oluşturuyor. Bir önceki kaşe örneğine benzer şekilde genel olarak paketleme aşamasına kullanılan bu kaşede de yine araba formunda firma logosunu görüyoruz. Yiyecek paketlerini özelleştirmeye yardımcı olan kaşe örneği, müşterilerde de bir aidiyet hissi yarattığı için restoran için aslında bir tercih nedeni oluşturmaya da yardımcı oluyor.

Neden Kaşe Sahibi Olmalısınız?

Yaratıcı ve işlevsel kaşe örnekleri başlığı altında incelediğimiz kaşeler; herhangi bir paketin, evrakın veya diğer malzemelerin kaşe sahibi firma veya şahsa ait olduğunu belirtir özellikte. Aynı zamanda farklı tasarım ögeleri de içermeleri ise onları adeta bir pazarlama ögesi haline getiriyor. Buna karşın, kamu ve özel sektörde kullanılmak üzere hazırlanan kaşelerin temel amacının aslında iş süreçlerini daha güvenilir hale getirmek olduğunu da mutlaka belirtmemiz gerek.

Çünkü kaşe sahibi kaşesini herhangi bir belge üzerinde kullandığı durumda, artık söz konusu belgeler kaşe sahibi tarafından onaylanmakta ve belgelerin kime veya hangi firmaya ait olduğu da resmiyet kazanmakta. Dolayısıyla alanında yetkili kişi ve kurumların kesinlikle kaşe sahibi olması gerektiği sonucuna ulaşabilmek mümkün.

Bir Kaşede Mutlaka Bulunması Gerekenler

Bir evrak üzerine kendinden mürekkepli kaşe basan adam

Daha önce de belirttiğimiz gibi kaşe basılan belge, paket veya diğer herhangi bir malzeme firmanın veya kaşe sahibi şahsın onayını kazanmaktadır. Dolayısıyla kaşelerin aslında birer imza işlevi gördüğünü de iddia edebiliriz. Peki resmi işlerde kullanılacak bir kaşede hangi bilgilerin yer alması gerekmektedir?

Öncelikle kaşe sahibi şahıs veya firmanın isminin kaşelerin karışmasını önlemek adına mutlaka kaşe yüzeyinde bulunması gerektiğini söylememizde yarar var. Buna göre, eğer kurum kaşesi kullanılacaksa kaşede tescil edilen ticari firmanın ismi ve unvanı okunaklı bir şekilde yazılmalıdır. Benzer şekilde şahsa özel kaşelerde de şahıs ismi ve unvanı kaşe yüzeyinde görünür bir şekilde yer almalıdır.

Ardından firma kaşesinde sicil numarasına, vergi dairesi ve numarasına, telefon, adres ve web sitesi ile e-posta adreslerine yer vermeniz de kaşenin resmiyet kazanmasını sağlayacaktır. Fakat şahıs kaşesinde şahsın ismi ve unvanına ek olarak uzmanlık alanı, diploma tescil numarası gibi bilgiler de yer almalıdır.

Başarılı bir kurumsal kimliğe sahip olmak için kaşe dışında önem vermeniz gereken diğer detayları ise Başarılı Kurumsal Kimlik Nedir? Nasıl Hazırlanır? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir