Hep Duyuyoruz Ama Billboard Nedir? En Güzel Billboard Örnekleri

Total
2
Shares
trafiğin yoğun olduğu şehir merkezinde yan yana billboard ilan örnekleri

Her yerde ve her an reklamlarla karşılaşma ihtimalimiz var elbette. Billboard reklamları da yolda yürürken, trafik ışıklarında beklerken, karşıdan karşıya geçerken yani gün içinde birçok defa karşılaştığımız tanıtım araçlarından biri olarak değerlendirilebilir. Ancak yine de billboard nedir sorusuna tam ve net bir yanıt bulmakta büyük fayda var. Çünkü billboard’lar onlarca reklam aracı arasından etkisi ve yöntemleri ile kolaylıkla ön plana çıkabiliyor.

Firmaların ve markaların hizmetlerini ya da ürünlerini hedefledikleri kişilere duyurmak ve bunu da en etkili yollardan biri ile yapmak üzere sıklıkla billboard kullanımına başvuruluyor. Dikkat çekici boyutlara sahip olduğu için başarı oranı oldukça yüksek olan billboard reklamlar, gerçekten de özel bir ilgiyi hak ediyor. O halde gelin, açık hava reklamcılığının kilometre taşlarından biri olan billboard’ları birlikte inceleyelim.

Açık Hava Reklam Uygulamalarından Billboard Nedir?

En önemli reklam mecralarından biri olan billboard, şehir hayatı içinde markaların mesajlarını müşterilerine iletmek için tercih ettikleri bir yöntem. Genellikle kavşak ve iş merkezi gibi insan ve araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerde konumlandırılan billboard’lar, çok sayıda insana ulaşmayı mümkün kılmaktadırlar. Hemen her türde haber, duyuru ve reklam içeriği için kullanabileceğiniz billboard sayesinde günde belki binlerce kişiye markanızı duyurabilmeniz mümkün.

Her ne kadar teknolojik gelişmeler doğrultusunda alternatif reklam mecralarının sayısı hızla çoğalıyor olsa da geleneksel reklamcılığın asla bitmeyeceğini söylemek hiç de yanlış olmayacaktır. İnsanların evlerinden çıkmadığı, iş yerlerine gitmediği, ihtiyaçları için alışveriş yapmadıkları bir dünyada belki billboard ve diğer geleneksel reklam araçları etkisini zamanla kaybedebilir. Ancak böyle bir durum hiçbir zaman söz konusu olmayacağından billboard gibi etkili açık hava reklam araçlarının markaların tanıtım amaçlarına daima hizmet edeceğinden şüpheniz olmasın.

metro istasyonunda yan yana duran billboardlar

Böyle düşünmemizin bir diğer nedeni de yaratıcılığın sınırları olmadığı için billboard kullanımlarının da her geçen gün çeşitleniyor olması. Buna örnek olarak, kampanya mesajı ile de ilgili olacak şekilde tasarlanan hareketli, ışıklı, etkileşimli ve elbette daha yaratıcı billboard kullanımının artıyor oluşunu verebilmek mümkün. Diğer yandan hala sabit ve statik billboard’ların da kullanıldığına şahit olabilirsiniz. Ancak firmaların ihtiyaçlarına göre billboard’ların gün geçtikçe farklılaşıp çeşitlenmeye devam edeceğini öngörmek yanlış olmayacaktır.

Billboard nedir sorusunun yanıtını verdiğimize göre artık hafızalarda yer etme garantili billboard baskı özellikleri hakkında bilgi verebiliriz. İşte billboard söz konusu olduğunda reklamınızın başarıya ulaşması için mutlaka ama mutlaka taşıması gereken başlıca unsurlar…

Billboard Baskı Siparişi İçin Tıklayın

Başarılı Bir Billboard Baskı Nasıl Olmalı?

7 gün 24 saat boyunca tanıtım yapmaya imkan tanıyan billboard baskıların hedef kitleyi etkileyebilmesi için hiç şüphesiz ki birtakım özelliklere sahip olmaları gerekiyor. Bu özellikleri taşıyan billboard’lar ise diğer reklam araçlarından çok daha geniş kitlelere ulaşmanızı garantiliyor. Bu anlamda büyük ebatlara sahip olan billboard’ların bu özelliğini çok iyi değerlendirmek ve billboard baskı tasarımını olabildiğince dikkat çekici hale getirmek gerekiyor.

Dolayısıyla billboard baskı tasarımının doğru içerik hiyerarşisiyle kurgulanmış olması son derece kritik. Peki içerik hiyerarşisi derken neyi kastediyoruz? Billboard reklamına ilk bakışta insanları etkilemesi gereken başlık ve bu başlığın altında yer alacak olan açıklamaların birbiri ile uyumu, içerik hiyerarşisinin başlıca ögelerini oluşturuyor. Ek olarak, billboard tasarımında yer alacak fotoğraf ve resim gibi görsel elemanlar da yine içerik hiyerarşisinin parçalarından biri. İçeriği oluşturan tüm bu ögelerin belli bir sırada olması, billboard’ın başarısında büyük rol oynuyor.

insanların yoğun olarak kullandığı bir caddede çok sayıda billboard kullanımı

Öte yandan metnin ve görsellerin birbiri ile uyumlu renklere sahip olmasına da dikkat etmekte yarar var. Aksi halde billboard tasarımının kalabalık ve dikkat dağıtıcı hale gelmesi söz konusu olabilir. Fakat etkili bir billboard reklamı için her bir ögenin birbiri ile örtüşmesi gerekiyor. Sade ve aynı zamanda dikkat çekici bir billboard tasarımı için ihtiyacınız olan bir diğer şey de yaratıcılık. Yaratıcı düşünce biçimi, billboard’larınızın benzerlerinden farklılaşmasını sağlayacağı gibi reklamın akıllarda uzun süre kalmasına da hizmet edecektir.

Billboard tasarımınızda kullanabileceğiniz renkler hakkında bilgi almak için 5 Adımda Tasarımınız İçin En Doğru Renk Seçimi başlıklı içeriğimizi okumanızı öneririz.

Yaratıcılığın önünü açmak içinse rakiplerinizin billboard’larını inceleyebilir ve onlardan farklılaşmak için araştırmalar yapabilirsiniz. Buna benzer şekilde dünyadan sektörünüzle ilgili billboard çalışmalarını takip edebilir ve ilham almak üzere farklı billboard örneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu konuda online matbaanız Matbuu’nın derlediği dünyanın farklı noktalarından başarılı billboard örneklerini inceleyerek zaman kazanabilirsiniz.

Çıtayı Yükselten Billboard Örnekleri

Billboard nedir, hangi özelliklerinden dolayı markanızı başarıya ulaştırabilir sorularını yanıtladığımıza göre artık gören herkesi kendine hayran bırakan billboard örnekleri listemize göz atabiliriz. Bu billboard baskı örneklerinin ortak özelliklerini hedef kitleyi kısa sürede etkilemeleri ve marka prestijini destekleyerek pazarlama amaçlarını gerçekleştirmeye yardımcı olmaları şeklinde özetleyebilmek mümkün. İşte başarılı reklamlar konusunda size fikir verebilecek birbirinden etkili billboard örnekleri…

1. Tyrolit

Tyrolit marka bıçak üreticisinin paslı bir demir yüzey üzerinde kullandığı paslanmaz bıçak konulu billboard reklamı

Paslanmaz bıçak ürünlerini tanıtmak için hazırlanan bu billboard, aslında tamamen zamanla paslanan demir bir yüzeyden ibaret. Ancak yüzey üzerinde paslanmayan tek yerin bıçak olması, markanın paslanmayan bıçaklar ürettiği mesajının insanlara son derece etkileyici bir şekilde ulaştırılmasına zemin hazırlıyor. Billboard tasarımının uygulanma biçiminin kusursuz derecede yaratıcı olması ise bıçak ihtiyacı olmayan insanların bile aklında Tyrolit markasının uzun süre kalmasını sağlıyor.

2. The Naval Museum of Alberta

Alberta denizcilik Müzesi'nin periskop görseli ile yaptığı yaratıcı billboard örneği

Denizcilik Müzesi’ne ait bu billboard örneği de dikkat çekiciliği sayesinde müzelere ve denizciliğe ilgi duymayanların dahi ziyaret etmelerini sağlayacak türde. Billboard panosunu taşımaya yarayan direğin billboard tasarımında denizaltında kullanılan periskopa benzetilmesi, bu tasarımı benzersiz ve oldukça yaratıcı kılıyor. Bu ilanı gördükten sonra müzeyi gezmek için kuyruklar oluştuğuna emin olduğumuzu söyleyebiliriz.

3. The Economist

The Economist dergisinin hareket sensörlü kırmızı arkaplanlı billboard ilanı

The Economist adlı haftalık derginin tanıtımı olan bu billboard reklamında yer alan ampul, billboard önünden herhangi biri geçtiğinde ışık vermeye başlıyor. Hareket sensörlü bu billboard tasarımı, önünden geçen kişinin parlak bir fikri olduğu izlenimi veriyor.

Son derece yaratıcı ve dikkat çekici şekilde tasarlanan bu reklamda kullanılan kırmızı renk ise The Economist dergisinin kurumsal rengi olduğu için reklamı gören herkesin zihninde markayı çağrıştırmak amaçlanıyor. Dolayısıyla The Economist dergisinin parlak fikirlere sahip olunması için mutlaka takip edilmesi gereken bir yayın olduğu mesajı başarıyla verilmiş oluyor.

4. Leica

Leica fotoğraf makinelerinin üstün zoom kalitesini gösteren ve sarmaşık yapraklarının büyük kullanıldığı billboard

Fotoğraf makinesi ve kamera markası Leica’nın bu etkileyici billboard ilanında billboard panosunun arkasında kalan sarmaşığın yaprakları kullanılmış. Leica ürünlerinin optik zoom kalitesi ile yakınlaştırılan nesnelerin nasıl göründüğünü anlatan billboard reklamı, yakınlaştırma işlevini mükemmel bir şekilde betimliyor.

5. McDonalds

McDonalds'larda taze salata olduğunu gösteren ve billboard nedir sorusuna yanıt niteliğinde taze otlarla yapılan billboard tasarımı

McDonalds’a ait bu billboard örneğinde McDonalds’larda taze sebzelerle yapılan salatalar bulunabileceği vurgulanıyor. Bu da elbette en dikkat çekici yolla, yeşil yapraklı otlar kullanılarak yapılıyor.

Eğer siz de markanızı ön plana çıkartacak billboard ilanlarına sahip olmak istiyorsanız Matbuu’yu tercih edebilir ve birkaç dakika içinde kolayca kendi billboard tasarımlarınızı sipariş verebilirsiniz.

 

Billboard Baskı Siparişi İçin Tıklayın

Şunlar da hoşunuza gidebilir