Ücretsiz Görüntülü Konuşma Uygulamaları ve Özellikleri

Total
0
Shares
Bilgisayarı ile iş arkadaşları ile görüntülü konuşma gerçekleştiren kadın

Koronavirüs salgınına karşı bireysel önlemler alındığı gibi kurumsal boyutta da önlemler alınıyor. Home office çalışma sistemine geçiş de bu önlemlerden biri. Görüntülü konuşma uygulamaları kullanma ihtiyacını doğuran bu çalışma yönteminde birçok işletme, bu sürecin ne zaman sona ereceğini bilemediği için görüntülü konferans yazılımlarına aylık veya yıllık abone olmak istemiyor.

Öte yandan çalışanlar ve müşterilerin görüşebilmesi, toplantı yapabilmesi ve fikirlerin ortaya çıkarılabilmesi için mutlaka görüntülü konuşabilmek de gerekiyor. Ücretsiz kullanım imkanı sunan görüntülü konuşma programları, bu noktada işletmelerin ve çalışanların imdadına koşuyor. Biz de işletmelerin baskı ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sunan Matbuu ailesi olarak ücretsiz görüntülü konuşma uygulamalarını listeleyerek iş hayatınızı kolaylaştırmak istedik.

İşte evdeki çalışma hayatınızı daha verimli hale getirmenize zemin hazırlayacak 8 farklı ücretsiz görüntülü konferans uygulaması…

1. Zoom Görüntülü Konuşma Uygulaması

Zoom adlı görüntülü konuşma uygulamasının logosu

Hem bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda kullanılabilen ve kullanımı kolay bir yazılıma sahip Zoom adlı uygulama, bire bir veya çok katılımcının olduğu video konferans gerçekleştirebilmeye imkan tanıyor. Bunun yanı sıra mesajlaşmayı da mümkün kılan Zoom, HD video ve ses kalitesi sunuyor ve görüşmeleri bulutta kaydederek daha sonra yeniden izleme fırsatı veriyor.

Ek olarak, görüntülü konuşma sırasında katılımcıların ekranlarını paylaşma seçeneği de veren uygulamada e-posta aracılığıyla kişi ekleme ve kişi listesi oluşturma imkanı da bulunuyor. Diğer yandan dosya paylaşımı da yapılabilen Zoom ile 100 kişiye kadar 40 dakika ücretsiz görüşme gerçekleştirilebiliyor. Daha fazla özellik ve ek araçlar için ise farklı ücretlendirme politikaları uygulanıyor.

2. Skype Görüntülü Konuşma Uygulaması

Skype adlı video konferans uygulamasının logosu

En yaygın olarak bilinen görüntülü konuşma uygulamalarından Skype, genellikle aile bireyleri veya arkadaşlarla iletişim kurma yolu olarak görülse de aslında bundan çok daha fazlasıdır. Microsoft’un görüntülü sohbet uygulaması Skype, 50 kişiye kadar grup konferansı görüşmelerini de destekliyor. Daha fazla kişi ile görüşebilmek için ise belirli bir ücret karşılığında Skype for Business planına yükselebilmeniz mümkün.

Üstelik masaüstüne indirilen uygulamanın yanı sıra tarayıcı üzerinden görüşmeyi de mümkün kılan Skype’ta da Zoom’a benzer şekilde ekran paylaşma seçeneği bulunuyor. Skype’ın bir diğer kullanışlı özelliği ise konuştuğunuz kişiye odaklanmayı kolaylaştırmak için arka planları bulanıklaştırma yeteneği. Bu sayede önemli bir görüşme sırasında dikkat dağıtabilecek uyaranları pratik bir şekilde göz ardı edebiliyorsunuz.

3. Google Meet Görüntülü Konuşma Uygulaması

Google Meet adlı uygulamanın logosu

G Suite adlı üretkenlik platformunun bir parçası olan Google Meet, üst kalite görüntülü görüşme hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Google Hangouts ürününün üst sürümü olan Google Meet, özellikle iş ihtiyaçları için geliştirilmiş özelliklere sahiptir. Oldukça hızlı bir arayüze sahip olan bu yazılım, web uygulaması olarak kullanıma sunulmaktadır.

Görüşme sırasındaki hat kalitesini korumayı odağına alan Google Meets, mobil kullanıcıların da faydalanabileceği uygulama seçenekleri ile de verimliliğe odaklandığını kanıtlar niteliktedir. Bir Google ürünü olduğu için Google Takvim ile senkronizasyonu da sağlanabilen Google Meets, ekip üyeleri arasında daha önceden planlanmış görüntülü konferanslar gerçekleştirmeye de imkan tanımaktadır.

4. ezTalks Meetings Görüntülü Konuşma Uygulaması

ezTalks adlı görüntülü sohbet yazılımının logosu

ezTalks Meetings adlı uygulamanın en büyük artısı, yazılım geliştiricilerinin teknolojik yenilikleri yakından takip ederek kullanıcılarına sürekli en yeni özellikleri sunma konusundaki becerileri. Üstelik gayet basit bir arayüz ile kullanıcılarının karşısına çıkan ezTalks Meetings, anlık veya planlanmış toplantılar gerçekleştirmeye izin verir.

Hatta telefon araması ile toplantılara katılım sağlamayı mümkün kılan ezTalks Meetings, interaktif yazı tahtası özelliği ile eğitim amaçlı görüntülü konuşmalar için de mükemmel bir çözüm sunmaktadır. Ücretsiz sürümünde bir toplantıda en fazla 100 kişiye 40 dakika görüşme fırsatı veren bu uygulamayı kullanarak siz de çalışanlarınız veya çözüm ortaklarınızla HD video ve ses kalitesinde görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz.

5. Slack Görüntülü Konuşma Uygulaması

Slack adlı mesajlaşma uygulamasının logosu

En popüler kurum içi mesajlaşma uygulamalarından Slack, görüntülü konuşma entegrasyonu sayesinde video konferans yapabilme imkanı da sunmaktadır. Ancak eğer işletmenizde halihazırda Slack yazılımını kullanmıyorsanız, yalnızca video konferans için Slack’i kullanmak pek mantıklı bir tercih olmayacaktır.

Çünkü ücretsiz sürümde yalnızca bire bir görüşme imkanı veren Slack’te birden fazla kişi ile görüşme gerçekleştirmek için planı yükseltmek, yani abonelik satın almak gerekiyor. Diğer yandan birçok video konferans uygulamasına benzer şekilde ekran paylaşımına izin veren Slack ile Google Drive, Office 365 gibi birçok farklı uygulama ile entegrasyon sağlayabilmek de söz konusu olabiliyor.

6. FreeConference Görüntülü Konuşma Uygulaması

FreeConference adlı uygulamanın amblemi

Web tarayıcısı üzerinden kullanılabilen FreeConference uygulaması, adından da anlaşılabileceği hem ücretsiz kullanıma izin veriyor hem de kullanıcılarına özgürlük alanı tanıyor. Mobil uygulaması üzerinden de görüntülü konuşma gerçekleştirme imkanı sunan FreeConference, hemen hemen her tür mobil cihaz aracılığı ile görüntülü toplantılara erişim sağlayabilmeyi mümkün kılıyor.

Öte yandan bu uygulama ile yalnızca beş kişiye kadar görüntülü konuşma gerçekleştirebileceğinizi de belirtmeden geçmeyelim. Yine ekran paylaşma özelliği sunan uygulamalardan FreeConference’ta görüntülü konferansları kaydetme özelliği de sunulmaktadır. Ayrıca FreeConferense ile toplantıları organize etmek, yönetmek ve tekrarlanan toplantıları zamanlamak da oldukça kolaydır.

7. Cisco WebEx Meetings Görüntülü Konuşma Uygulaması

Cisco Webex Meetings uygulamasının logosu

Arkasında Cisco gibi çok uluslu ve köklü bir ağ teknolojileri şirketi bulunan Cisco Webex Meetings, beklentilerinizi karşılamak üzere tasarlanmıştır. Birçok özelliğinden ücretsiz bir şekilde faydalanabileceğiniz bu uygulama, görüntülü konuşmalarınızı 100 katılımcıya kadar kalabalık bir şekilde gerçekleştirebilme olanağı sunar.

Ayrıca HD video kalitesi ile toplantılar yaparken ekran paylaşmanızı da mümkün kılan Cisco WebEx Meetings’de dilerseniz özel sohbet odalarında çalışma arkadaşlarınızla mesajlaşabilirsiniz. Mobil uygulaması da mevcut olan Cisco WebEx Meetings’in ücretsiz paketinde sınırsız uzunlukta sınırsız toplantı gerçekleştirebilir, 1 GB depolama alanından yararlanabilir ve yüksek güvenlikli görüşmeler yapabilirsiniz.

8. Jitsi Görüntülü Konuşma Uygulaması

Jitsi adlı görüntülü konuşma uygulamasının logosu

Video konferans çözümü Jitsi, açık kaynaklı bir yazılım olup hem görüntülü hem de sesli aramaların şifrelenerek gizliliğini sağladığı için güvenlik konusunda endişeleri olan kullanıcılar için ideal bir uygulama olarak değerlendirilebilir. Görüntülü konuşmalarda katılımcı sayısına dair herhangi bir kısıtlama getirmeyen Jitsi’de ayrıca kullanıcıların ayrı bir hesap yaratmaları da gerekmiyor.

Tamamen ücretsiz hizmet veren Jitsi ile görüşme gerçekleştirirken toplantı odasına yalnızca şifre kullanarak giriş sağlanabiliyor. Üstelik görüntülü konuşma sırasında katılımcıların konuşma sürelerini de istatistiklerle kayıt altına alan Jitside toplantılara telefon araması ile de katılabilmek mümkün.

Gerektiğinde video konferans görüşmesi gerçekleştirerek, evden çıkmadan yapılabilecek işlerin neler olduğunu merak ediyorsanız, İş Yerine Gitmeden Evde Yapılacak İşler başlıklı içeriğimize göz atarak sizin için uygun olan bir iş alanı bulabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir