Kullandığınız Font Tasarımınızın Değerini Nasıl Etkiliyor? – Bölüm 1

Total
2
Shares
Fontlar

Bugünkü yazımızda tasarımın en temel yapı taşlarından biri olan fontları konu alacağız. Yapacağınız tasarım sadece görselden oluşuyorsa görsel öğeleri odak noktanıza almanız gerek ancak en ufak bir yazılı metin bile kullanacaksınız font, dikkatle göz önünde bulundurmanız gereken bir özellik.

Tipografi, “yazılı metni okunabilir ve dikkat çekici hale getirmek için harfleri düzenleme sanatı ve tekniği” olarak tanımlanabilir. Bizim ele alacağımız bağlamda tipografi, yazının okunabilir, anlaşılabilir, dikkat çekici olması ve tasarımın tonunu ve tınısını yansıtabilen bir öğedir.

Öncelikle terminolojiyle başlayalım.

Font nedir?

Font, fiziksel ve dijital ortamda kullanmış olduğumuz yazı tiplerinin genişlik, uzunluk ve tipi açısından bir isimle tanımlanmasına verilen addır. Görsel açıdan son derece önemli olan logolarda, dijital ortamda hazırlanan yazılı belgelerde ya da tasarımlarda farklı fontlara ihtiyaç duyulmaktadır. Font, tasarımınızda kullanacağınız yazıyı en basit ve en zahmetsiz şekilde olduğundan daha şık göstermenizi sağlayacaktır.

Tasarımınızın tonunu ve tınısını aktarma konusunda son derece etkili olduğu için kullanacağınız fonta (yazı tipine) çok dikkat etmelisiniz. Bazı fontlar, oluşturuldukları tarihi dönemi ya da tarzı yansıtırlar. Örneğin, Trajan Pro isimli font, eski Roma tabletlerinde kullanılan yazı tipini yansıtmaktadır. Tasarımınızı sunacağınız kişi her ne kadar fontla ilgili böyle bir bilgiye sahip olmasa da, bu font görünüşü açısından sizin içinde bulunduğunuz müşteri kitlesine ya da sektöre çok fazla hitap etmeyebilir.

Trajan Pro Fontu
Trajan Pro Fontu

Bazı fontlar (Futura ya da Univers gibi), son derece geometrik ve sert bir görünüş sergiler ve bu sebeple tasarımınız için biraz ruhsuz kalabilir. Bunun yerine biraz daha sıcakkanlı fontlar (Gill Sans ya da Franklin Gothic gibi) tercih edip müşterilerinizin gözünde daha samimi bir imaj çizebilirsiniz.

Gill Sans Font Ailesi
Gill Sans Fontu

Daha genel bir bakış açısıyla baktığımızda, kalın (bold) yazı tipleri biraz sert ve dominant, daha ince yazı tipleri de daha yumuşak ve samimi bir etki yaratmaktadır.

Mesela Serif fontlar biraz daha klasik bir ruha sahipken Sans Serif fontları göze daha modern görünmektedir.

Serif ve Sans Serif Font Ailesi
Serif ve Sans Serif Font Ailesi

Ve en tartışmalı font olan Comic Sans’a geldiğimizde söylememiz gereken tek şey şu: Eğer bir sirk için tasarım yapıyorsanız ya da çocuklara özel bir ürün pazarlayacaksanız, evet kullanın. Ancak onun dışında bu muzip ve ilginç fontu başka hiçbir yerde tercih etmeyin.

Comic sans font

Devamı bir sonraki yazıda…

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir