Kartvizit Tasarımı Nasıl Yapılır? Bunları Unutmayın

Total
1
Shares
kartvizit tasarımı konseptli görsel
Kartvizit

Kartvizit tasarımı nasıl yapılır?” sorusu, kurumsal kimlik ve marka tanınırlığı edinmek isteyen şirketlerin, bireysel işletme sahiplerinin ve hatta freelance iş yapanların merak ettiği bir soru. Doğru yapıldığında kartvizit tasarımı, uzun vadeli etki elde etme ve yeni müşteriler kazandırma potansiyeline sahiptir demek yanlış olmaz. 

Standart boyutu 55 mm x 85 mm olan kartvizitler, oldukça küçük ebatta, üzerinde basım yapılmış, isim, iletişim bilgileri ve marka logosu yer alan bir karttır. Markalaşmanın olmazsa olmaz unsurlarından olan bu kart ile potansiyel ve var olan müşteriler üzerinde bir izlenim oluşturacağınız için kartvizit tasarımı özenle yapılması gereken bir süreçtir.

Türkiye’nin en büyük online matbaası Matbuu olarak bu içeriğimizde “kartvizit tasarımı nasıl yapılır? Online kartvizit tasarımı ücretsiz nasıl yapılır?” konularının üzerinde duruyoruz. 

Kartvizit Tasarımı: Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

kartvizit tasarımı örneği
Kartvizit

 

Doğru kartvizit tasarımı nasıl yapılır? Cevap veriyoruz; kartvizit tasarımına geçilmeden önce mutlaka dikkat etmeniz gereken noktaları bilerek. İşte, markaları kusursuz biçimde yansıtan çarpıcı ve yaratıcı kartvizit tasarımı yaratmaya geçmeden önce göz önünde bulundurulması gerekenler!

Logo ve Renk Paleti Tamamlanmış Olmalı

Bireysel bir freelancer olsanız da henüz yeni bir startup kurucusu olsanız da veya köklü bir kuruluşun bir parçası olsanız da kartvizit tasarımı denilince hazırda ve tamamlanmış olması gereken iki ana öge vardır;

 • Logo
 • Marka renk paleti

Bu iki unsur markaların kimliğini oluşturmada kritik rol oynar. Dolayısıyla kartvizit tasarımına geçmeden önce markayı iyi yansıtacak bir logo ve renk paleti belirlediğinizden emin olmalısınız.

Markayı ve Marka Duruşunu İyi Tanıyın

Kendi işletmeniz için de olsa veya grafik tasarımcı olarak başka bir işletme için hazırlanacak da olsa kartvizit tasarımı yapılacak markanın iyi tanınması oldukça önem taşıyor. Bunun için kendinize şu soruları sorabilirsiniz.

 • Kartvizit tasarımı yapılacak marka tür bir marka? Bireysel mi yoksa işletme mi?
 • Yapılacak kartvizit ne dizaynıyla ne anlatmak istiyor? Kartvizit tasarımı ile karşı tarafa geçmesi istenen düşünce nedir ve bu marka hakkında ne ifade edecek?

8 Adımda Kartvizit Tasarımı Nasıl Yapılır? 

kartvizit tasarımı örneği içeren görsel

KartvizitKartvizit tasarımı yapmaya geçmeden önce yukarıda belirttiğimiz noktalar; marka logosu, renk paleti ve bir de yaratıcı bir fikir tamamsa, artık tasarım aşamasına hazırsınız demektir. “Online kartvizit tasarımı ücretsiz olarak nasıl yapılır?” sorusunun cevabını da içeriğimizin devamında vereceğiz. 

Aşağıda sıraladığımız 8 adımı takip ederek markanız için en uygun kartvizit tasarımını kolayca hazırlayabilirsiniz.

1. Kartvizit Şeklini Seçin

kartvizit tasarımı konseptli kartvizit görseli

Eğer standart kartvizit şekli olan dikdörtgende karar kıldıysanız bu aşamayı atlayabilirsiniz. Ancak şunu bilmenizi isteriz ki alışılagelmişin dışına çıkmak isterseniz, farklı kesimlere sahip kartvizit şekillerini de tercih edebilirsiniz. Matbaa tekniklerinin gelişmesiyle birlikte, kartvizit şekilleri arasında daha gelişmiş ve alternatif seçenekler de çoğaldı. 

Örneğin kalıp kesme tekniği, toplu halde baskı yapsanız dahi istediğiniz şekli kalıp olarak kesip çıkarmanıza olanak sağlar. Bu da demek oluyor ki kartvizit tasarımını markanızı yansıtan bir şekilde kestirebilirsiniz. Örnek verecek olursak, satılan bir ürünün şekli, hayvan maskotu veya tamamen özgün bir şekil belirleyebilirsiniz. 

Bunun yanı sıra bazı markalar da logolarını belirli kısımlarını keserek kartvizit üzerine işlemeyi tercih ediyor. Yaratıcılığınızı, marka kimliğini ve vermek istenen imajı doğru yansıtacak şekilde kullanırsanız sonuçlar kusursuz olacaktır!

2. Kartvizit Ölçülerini Belirleyin

kartvizit tasarımı boyutlandırma konseptli görsel

Kartvizit tasarımı yaparken sıradaki aşama kartvizit boyutlarını belirlemek. Standart kartvizit boyutları genellikle ülkelere farklılık gösterse de sizin için aralarından en uygun olanı seçmeniz mümkün.

Avrupa Standart Kartvizit Boyutları: 85 × 55 mm

Amerika Standart Kartvizit Boyutları: 88.9 x 50.8 mm

Hangi ölçülerde olursa olsun, kartvizit tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunur. Bunlar;

 • Taşma payı: Kartvizit dış kenarlarında, matbaada kesim sırasında hata olmaması için kesme payı verilmelidir.
 • Kesim çizgisi (3mm)
 • Güvenli alanı: Tasarım yaparken logo da dahil tüm tasarım ögeleri, kenarlardan içe doğru 3 mm olacak şekilde bir güvenlik sınırı içerisinde olmalıdır.

3. Logo ve Diğer Grafikleri Ekleyin

Kartvizit tasarımında teknik detayları öğrendiğinize göre sıra geldi görsel unsurlara. Elbette ilk ve en önemli görsel öge logodur. Marka logosu, kartvizit üzerinde ön plana çıkmalı.

Bu bağlamda birkaç seçenek mevcut. Dilerseniz kartvizitin bir yüzünü komple logoya ayırabilir, dilerseniz de iki yüzünde de kullanabilir veya sadece ön yüzde küçük bir alanda kullanabilirsiniz.

Eğer kartvizitin arka yüzünü tamamen logoya ayıracaksanız ve kalan boş kısımlar sizi rahatsız ediyorsa, ek grafikler ile bu alanları doldurabilirsiniz.

Bu grafik şekillerin marka ve tasarımla ilgili olmasına, aynı zamanda logodan daha çok dikkat çekmemesine özen göstermelisiniz. Yine de bunlar milyonlarca farklı tasarım stratejilerinden sadece birkaçı. Deneme yanılma yoluyla markanıza en uygun tasarımı elde edeceğinizden eminiz.

4. Gerekli Metinleri Yazın

siyah kartvizit tasarımı görseli

Kartvizit tasarımlarının üzerindeki metinler, müşteri dikkatini nereye yönlendirmek istediğinizi belirlemede önemli bir faktördür. Dolayısıyla kartvizit tasarlama sırasında, üzerinde yazacak metinleri da özenle seçmelisiniz. İşte kartvizitler üzerinde bulunabilecek metinler:

 • Ad Soyad
 • Şirket adı (eğer kişisel kartınız ise gerek olmayacaktır)
 • İş unvanı
 • Telefon numarası
 • Mail adresi
 • İnternet sitesi URL’si
 • Sosyal medya
 • Adres
 • QR kod
 • Slogan

Kartvizitlerin en önemli amacının müşterilerin, iletişim bilgilerinize kolayca erişebilmesi olduğunu unutmamalısınız.

5. Tipografi Uygun Olmalı

Kartvizit tasarımları üzerinde ne yazacağına karar verdikten sonraki aşama tipografidir. Yazı fontları tasarımın en can alıcı unsurlarındandır. Dolayısıyla font seçerken marka ve tasarım karakteristiğini de yansıttığından emin olun. 

Tipografi çerçevesinde bir diğer önemli nokta ise yazı boyutu ve rengi. Bunlara dikkat ettikten sonra geriye kendinize en önemli soruyu sormak kalıyor. Yazı okunabiliyor mu? Karmaşık ve okunmaz fontlar görsel olarak güzel olsa da işlevsel anlamda kötü olabilir.

6.Tasarıma Farklılık Kazandırın

Kartvizit tasarımı nasıl yapılır sorusunda büyük bölümü tamamladık. Sıra geldi tasarımınıza size özel son dokunuşları yapmaya. Bazı matbaalar, kartvizit tasarımları üzerinde özel efekt uygulama imkanı sunarlar. Örneğin;

 • Kabartma
 • Tipo baskı
 • Folyo damgalama
 • Spot UV kaplama

7. Bir Tasarımcıdan Yardım Alabilirsiniz

kartvizit tasarımı yapan grafiker

Eğer markanız için kartvizit tasarımını kendiniz yapabileceğinizi düşünmüyorsanız veya vaktiniz yoksa, bu iş için profesyonel bir tasarımcı da tutabilirsiniz. Freelance tasarımcıların bir arada bulunduğu birçok online platform bulunuyor. Size uygun, yeterli deneyime ve tasarım tarzına sahip bir tasarımcı ile profesyonel ve etkili bir kartvizit tasarımı elde etmeniz mümkün.

8. Kartvizit Tasarımını Tamamlayın

Kartvizitinizin tüm ögeleri tamam ise şimdi sıra kendinize objektif olarak birkaç soru sormakta. 

 • Tasarıma baktığınızda dikkatinizi ilk ne çekiyor? 

Kaliteli bir kartvizit tasarımına baktığınızda gözün sırasıyla takip ettiği belirli bir rota vardır; logo, isim, diğer bilgiler ve son olarak grafikler. Boyut ve  yer değişikliğiyle bu rotayı önem sırasına göre kendiniz belirleyebilirsiniz.

 • Kartvizit tasarımında yer alan tüm bilgiler gerekli mi?

Daha az öge daha fazla etkileyici olacaktır. Bunların dışında, renklerin uyumu, yazıların okunaklılığı da dikkat edilmesi gerekenler arasında. Hepsi bu!

Online Kartvizit Tasarımı Ücretsiz: Matbuu 

Kartvizit tasarımı nasıl yapılır?” sorusunu yanıtladık. Peki, online kartvizit tasarımı ücretsiz olarak nasıl yapılır?

Matbuu Kartvizit Tasarım Arşivi İle Ücretsiz Kartvizit Tasarımı 

Matbuu örnek kartvizit tasarımı

Matbuu kartvizit tasarım arşivi ile online kartvizit tasarımı ücretsiz olarak kolayca yapılabilir. Mükemmel sayılabilecek bu tasarım arşivi ile hayal gücünüze bağlı olarak oldukça hoş kartvizit tasarımları yapabilirsiniz.

Adeta profesyonel tasarımcıların elinden çıkmışçasına hayal gücünüzü ve yeteneklerinizi kullanarak marka imajını yansıtan kartvizitler yapmanız mümkün.

Oldukça kısa bir sürede tasarlayacak olduğunuz kartvizitleriniz hızlı bir şekilde kapınıza kadar gelmektedir. Üstelik oldukça uygun fiyat avantajları ile…

Milyonlarca hazır tasarım arasında ihtiyacınıza en uygun kartvizit şablonlarını seçerek profesyonel bir kartvizit sahibi olabilirsiniz. Kullanıcıların özenle hazırlayıp tasarlamış oldukları kartvizitleri son teknoloji ürünlerimiz ile kaliteli bir şekilde basmaktayız. Bu doğrultuda siz de 7/24 Matbuu kartvizit siparişi verebilirsiniz.

Umuyoruz ki yukarıdaki adımları izleyerek harika kartvizit tasarımları ortaya çıkarırsınız.

Kartvizit Satın Al

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir

Basılı Tanıtım Araçlarıyla Müşterilerinizin Aklında Nasıl Kalabileceğinizi Biliyor Musunuz?

Basılı reklam ve tanıtım araçlarıyla, firmanızı, faaliyet gösterdiğiniz sektörde başarılı bir şekilde temsil edebilirsiniz. Bir satış temsilcisi mevcut ya da potansiyel müşterisine giderken firmasını ve firmasının imajını yansıtmalıdır. Görüntüsü, tavırları…
Gönderiyi Gör