Baskı Tişört: Tarzınızı Ortaya Koymanın Anahtarı

Total
1
Shares
baskı tişört, tişört modelleri

Tişört, 19. yüzyılın ortalarında iç çamaşırlarından evrimleşerek hayatımıza giren ve geçtiği tüm engebeli yolların sonunda hayatımızın vazgeçilmezi olan bir tekstil ürünüdür. 19. yüzyılın sonlarına kadar özellikle madenciler ve sıcak ortamlarda çalışan işçiler tarafından kullanılan tişört, kolay giyilebilen ve temizlenebilen, aynı zamanda ucuz olması sebebiyle askerler de iç çamaşırı olarak kullanıldı. Tişört daha sonra gençlerin arasında popüler olmaya başladı., ancak bir türlü genel kullanıma giremeyen bu kıyafet çeşidi, İkinci Dünya Savaşı gazilerinin askerde iç çamaşırı olarak giydikleri tişörtleri günlük hayatta da kullanmaya başlayınca orta yaş ve üzeri kesime de hitap etmeye başladı. Kısa kollu olduğu için T harfine benzetilen bu yeni kıyafet tişört adını aldı. Tişört 1920’li yılların başında Merriam-Webster Sözlüğü’nde kendisine bir yer bulurken, hem erkek hem de kadın modasının vazgeçilmez parçalarından birisi olmak için de adım atmış oldu.

baskı tişört, tişört tarihi

İlk baskı tişört 1942 yılında Amerikan Hava Kuvvetleri’nin topçu okulunda kullanıldı ve Life dergisinin kapağına konu oldu. 1960 yılı ve sonrasında popüler bir şekilde kullanılan baskı tişört çeşitleri reklamlarda, protestolarda ve hediye seçenekleri arasında yerini aldı. Günümüzde hala bu popülerliğinden hiçbir şey kaybetmemiş olan baskı tişört çeşitleri; V yaka, yuvarlak yaka ya da açık yaka gibi çeşitli alternatifler ile üretilebiliyor. Bugün hala çocuklar arasında iç çamaşırı olarak tişört tercih ediliyor. Ürünlerin genellikle pahalı olmaması ve kolay temizlenebilir olması gerçeği günümüzde de tişörtlerin tercih edilme sebeplerinin en başında geliyor.

baskı tişört, tişört tarihi, renkli tişört

Birbirinden farklı tasarımlara sahip tişörtler ile tarzınızı ortaya koyabilirsiniz. Ayrıca özel günleriniz için ya da arkadaşlarınız için yapacağınız tişörtler ile düşüncelerinizi yansıtabilirsiniz. Baskı tişört için farklı baskı teknikleri bulunuyor. Bu baskı çeşitleri ise birbirlerinden farklı sonuçlar veriyor.

baskı tişört, tişört tarihi

Baskı Tişört Kullanım Alanları

İlk olarak hayatına iç çamaşırı olarak başlayan tişört, baskı tişört modellerinin ortaya çıkması ile beraber yalnızca bir kıyafet değil, insanların kendini dile getirme biçimi oldu. 1980’li yıllarda özellikle İngiltere’de üzerinde sloganların yer aldığı tişörtler çok popüler oldu. Daha sonra Calvin Klein, FUBU, Ralph Lauren, American Apparel ve The Gap gibi bir çok üretici üzerinde sloganlar yer alan tişört modelleri çıkarmaya başladı. Bunun dışında tişörtler formaların maçta gördüğü görevi antrenmanda görmeye başladı ve antrenman forması olarak sporcular arasında kullanılmaya başlandı. Ayrıca takımlar ve çeşitli dernekler kendi renklerini ya da fikirlerini yansıtan tişörtler ile hedef kitlesine ulaşmaya çalıştı.

1970’li yıllardan beri baskı tişört modellerinin en çok kullanıldığı yerlerden bir tanesi de etkinliklerdir. Konserlerden sörf turnuvalarına kadar her etkinliğe özel tişört üretiliyor ve bu etkinliklere katılanlar kendilerine birer anı olarak bu tişörtleri kullanıyor. Sınırlı baskılar, taraftarlar için ikonik tasarımlar, müzik gruplarının hatıralıkları ve akla gelebilecek pek çok alanda baskı tişört kullanmak oldukça yaygın olmakla birlikte bu ürünler normal tişörtlerden çok daha fazla ilgi görüyor.

Baskı Teknikleri

baskı tişört

Flex Baskı

Flex baskı; pamuk polyester karışık, polyester akrilik karışık, pamuklu, polyester ve akrilik kumaşlarda kullanılabilen baskı çeşididir. Bütün kesicilerde kesilebilen flex folyo, baskı tişört modelleri için sıklıkla kullanılmaktadır. Folyo hafif yapışkanlı olduğu için kesimde en küçük ayrıntılar bile mükemmel detaya sahip olmaktadır. 60 santigrat sıcaklıkta yıkanmaya uygun olan ürüne kuru temizleme de uygulanabilmektedir. 110 mikron kalınlığında olan folyonun kapatıcılığı da mükemmel seviyededir. Ekolojik açıdan zararsız olan ürün içeriğinde pvc ve ağır metaller içermemektedir. Baskı 155- 165 derece sıcaklıklarda, 3.5 bar basınç ile 15-20 saniye içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.

Flex folyonun sport çeşidi de bulunmaktadır. Flex folyo ile benzer özelliklere sahip sport folyonun taşıyıcısı flex folyonun aksine yapışkansız olduğundan ötürü spor formalarında yer alan reklam, isim ve numara gibi baskılarda kullanılmaktadır. Bu folyo ise 160 derece sıcaklıkta, 3.5 bar basınç ile 10 saniyede basılmaktadır. Flex baskı folyoları düz bir yapıya sahiptir.

baskı tişört, flex baskı

Flok Baskı

Baskı tişört modellerinde kullanılan bir diğer baskı çeşidi de flok baskıdır. İnce lif parçacıkları kullanılarak yapılan bu baskı çeşidi istenilen desenlere göre kumaş yüzeyine yapıştırılmaktadır. Detaylı bir işlem için genel olarak lif parçacıkları 1 ile 7 milimetre uzunluğunda değişmektedir. Flok baskı ile üretilmiş olan baskı tişört çeşitleri kullanılan yapıştırıcının özelliğine göre kuru temizleme veya yıkama işlemlerine elverişlidir. Boyar madde ya da pigmentler ile istenen renk ve desen aktarıldıktan sonra yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemlere fiksaj adı verilmektedir.

Kullanılan boyama maddesinin çeşidine göre fiksaj işlemi bir veya iki adımdan gerçekleştirilmektedir. Uygulanan buhar, kuru ısı ya da yaş fiksaj metodları ile işlem tamamlanmaktadır. Flok baskı tekniği her ne kadar flex baskı tekniğine göre zor bir işlem sürecine sahipmiş gibi gözükse de aslında baskı tişört çeşitlerinde önemli ölçüde tercih edilen baskı yöntemlerinden bir tanesidir. Ayrıca flex baskı düz bir yapıya sahipken flok baskı daha tüylü ve kadifemsi bir görünüm sağlamaktadır.

baskı tişört, flok baskı

Parça Baskı

Parça baskı direkt olarak giysilerin ya da kesilmiş kumaş parçalarının üzerine baskı yapmak için kullanılmaktadır. Parça baskı astarlı ve vatkalı kıyafetlerin üzerine zor bir şekilde basılmaktadır ancak tişört, kazak, eldiven, çorap ya da külotlu çorap gibi kıyafetlerin üzerine uygulanabilmektedir. Parça baskı ile birlikte baskı tişört üzerine daha göze hoş görünen efektler transfer edilebilmektedir. Ayrıca parça baskı, parça halindeki kumaşlara basılabildiği için fire vermez ve bununla birlikte daha az boya harcar. Ancak her baskı tekniğinin olduğu gibi parça baskı tekniğinin de bazı dezavantajları bulunmaktadır. Parça baskı tekniğinde her türlü boya maddesi kullanılmamaktadır ve genel olarak pigment tercih edilmektedir.

baskı tişört, parça baskı

Dijital Transfer Baskı

Süblimasyon baskı adı ile de bilinen bu baskı tekniği metraj kumaşlara uygulanabildiği gibi parça kumaşlara da uygulanabilmektedir. İşlem dijital olarak gerçekleştirildiği için sınırsız renk ve desen seçeneği sunmaktadır. Yine işlemin dijital olarak gerçekleştirilmesinden ötürü fotoğraf kalitesinde baskı elde edebilmek mümkündür. Dijital baskının öne çıkan özelliklerinden birisi de herhangi bir kalıp ya da film maliyeti olmadığı için düşük adetli ve düşük metrajlı üretime olanak sağlamasıdır.

Dijital transfer baskı, özellikle baskı tişört için çok tercih edilen bir seçenektir. Her türlü desen basılabildiği için birbirinden benzersiz baskı tişört modelleri ortaya çıkarabilmek mümkündür. Dijital baskı tekniğinin dezavantajı ise polyester ve polyamid içeren kumaşlara uygulanabilmesidir. Boya içerisinde yer alan mikro parçacıklar katı halde bulunmaktadır ve dijital makineler ile transfer baskı kağıtları üzerine basılmaktadır. Daha sonra bu kağıtlar baskı yapılmak istenen yüzeyin üzerine yerleştirerek belirli bir sıcaklık ve basınç altında transfer gerçekleştirilir. Bu sıcaklık ve basınç ile boya içerisinde yer alan mikro parçalar katı halden direkt olarak gaz haline geçmektedir. Ortaya çıkan bu gaz polyester moleküllerini boyar ve baskının son hali elde edilmiş olur. Polyester içermeyen ürünlerde ise gaz molekülleri tutunamadığı için direkt olarak havaya karışmaktadır.

Matbuu, sizlere birbirinden avantajlı tişört baskısı seçenekleri sunuyor, baskı fırsatlarına göz atmanızı öneririz. 🙂 İyi tasarımlar!

Şunlar da hoşunuza gidebilir