Matbaacıların Koşarak Uzaklaşması Gereken 6 Müşteri Tipi

Total
0
Shares

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren her iş yerinde müşteri ile uğraşmak zor ve sancılıdır; hatta insanla uğraşmak çok zor ve sancılıdır kabul ediyoruz. Ama matbaacıların bazen öyle müşterileri oluyor ki çoğu meslektaşımız gerçekten derdini anlatacağım derken çileden çıkıyor. Ölesiye pazarlık yapanlar mı dersiniz, işini bedava getirmeye çalışan uyanıklar mı dersiniz, bu matbaa ve matbaacılıkla ilgili hiçbir bilgi sahibi olmadan ahkam kesenler mi, hangi birini sayalım…

Bugünkü blog yazımızda hem biraz eğlenelim hem de biraz öz eleştiri yapalım dedik. Matbaacı meslektaşlarımızın hemen her gün karşılaştığı birbirinden zor ve ilginç müşteri tiplerini sizin için derledik. Keyifli okumalar.

  • İki kuruş daha az ödemek için çılgınlarca pazarlık yapan müşteri

Elbette ki herkes bir ürünü olabilecek en uygun fiyatla satın almak ister. Ancak unutmayın, karşınızdaki kişi bu işten ekmek kazanıyor ve ailesini geçindiriyor. Tıpkı sizin gibi. Zaten iyi niyetli biri varsa karşınızda size olabilecek en uygun fiyatı veriyordur, merak etmeyin.

  • Ya benim emmioğlu aslında matbaacı ama ben sana geldim” müşterileri

Burada müşteri, “Aslında ben bu işi bedavaya yaptırırım ama sırf sen kazan diye kalkıp buraya geldim” mesajı veriyor. Diğer bir deyişle, olabilecek en düşük fiyattan baskı almak istiyor.

  • İşi bedavaya getirmeye çalışan müşteri

Kardeş, ben sana çok müşteri getireceğim. Bak bu seferlik para alma benden, yarın kapında onlarca kişi olacak senden baskı almak isteyen.”

Hı, hı, evet. Her önümüze gelene bedavaya yapalım, dükkan kirasını da sen öde kardeş!

  • “Tasarımı ben yapsam kaça olur?” müşterisi

Tabi ki daha uygun bir fiyat çıkar ancak bu sizin tasarım yeteneğinize bağlı sayın müşterimiz. Eğer karşımıza paint dosyası ile hazırladığınız, renk ve yazıların birbirinin içine geçtiği bir tasarım dosyası ile gelirseniz, olmaz… Siz en iyisi bu işi profesyonellere bırakın.

  • En düşük kalite kağıdı seçip “Bu ne kadar dandik bir baskı ya” diye çıkışan öngörüsüz müşteri

Siz müşterinize düşük kalitede bir kağıdın istediği sonucu vermeyeceğini söylediğiniz ve hatta üstüne basa basa tekrarladığınız halde, “olsun sen ucuzundan yapıver” diyen ve sonuç olarak hayal kırıklığına uğrayan müşteriler, müşterilerimiz…

  • Baskıyı beğenmeyip ücretini ödememekte ısrar eden müşteri.

Bir önceki müşterinin bir üst versiyonu. Siz ve ekibinizin önünde tasarım, adet, kağıt türü ve uygulamalar konusunda sözlü bir şekilde onay vermiş, baskı numunesini de beğenmiş ancak yüzlerce ya da binlerce adet baskı alındıktan sonra birden 180 derece dönüp “Ne biçim iş bu kardeşim, ben buna hayatta para vermem” diyen korkunç müşteri…

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir