Pantone Nedir ve Ne İşe Yarar?

Total
0
Shares
pantone nedir sorusuna yanıt niteliğinde renkleri sergileyen bir pantone renk kataloğu

Yaptıracağınız özel tasarım ürünlerde, sürprizlerle karşılaşmamak için Pantone kataloglarına bakabilirsiniz. Bu sayede ürün tasarımı ve ortaya çıkan ürün arasında renk farklılıkları olmayacaktır. Ancak eğer Pantone nedir, neden kullanılır gibi soruların yanıtını bilmiyorsanız, tasarımlarda birtakım farklılıkların nelerden kaynaklı olduğunu da anlayamayabilirsiniz.

Neyse ki içeriğimizde tüm bu soruların yanıtlarına ve daha fazlasına yer veriyoruz. Siz de içeriğimizin devamını inceleyerek Pantone ile ilgili zihninizden geçen sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Pantone Nedir?

Pantone, temel olarak bir marka olmakla birlikte renk standartları şeklinde de açıklanabilir. Daha açık bir ifadeyle, 1950 yılında kurulmuş olan Pantone A.Ş.’nin ticari amaçlı markası olan Pantone, aslında bir renk kataloğudur. Standart bir renk kodunun üretimini üstlenen marka, renk uyumu yakalamak isteyen matbaacılar ve tasarımcılar tarafından da kabul görmüştür.

Turuncu renkte pantone yazan bardağa koyulmuş turuncu kalemler

Pantone renk kataloğu, binlerce farklı renk çeşidini içinde barındırır ve renkleri baskı makinesinden çıkarabilmek için her bir renge özel baskı karışımlarını formülleriyle birlikte verir. İsteğe göre bu renklerin parlak, mat, neon, metalik gibi farklı türevleri de katalogda ayrı ayrı bulunabilir. Tam da bu nedenle Pantone renk kataloğu, renklerin evrensel parmak izi olarak tanımlanmaktadır.

Pantone Renk Kataloğu Ne İçin Kullanılır?

Tasarım ve baskı endüstrisi içinde değilseniz, pantone nedir ve ne için kullanılır sorularının yanıtlarınız bilmiyor olmanız normal karşılanabilir. Ancak baskı ve tasarım dünyası için oldukça büyük bir öneme sahip olan Pantone renkleri sayesinde su yeşili, refleks mavi, parlayan sarı gibi ilham verici renklerle tanışabilir, onları birçok alanda kullanabilir ve baskı alabilirsiniz.

Pantone renklerini kullanarak elde edeceğiniz baskıların en belirgin özelliği ise CMYK baskıya kıyasla daha daha tutarlı ve stabil olmalarıdır. CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Key) ise matbaacılıkta kullanılan bir renk modelidir. Mavi (cyan), sarı (yellow) ve kırmızı (magenta) renklerini ifade eden CMY’nin K harfi ise “Key”, yani anahtar anlamına gelmekte olup siyah rengi ifade etmek için kullanılır.

Pantone Ne işe Yarar?

Mor renkli çiçek dallarıyla birlikte duran 7654 numaralı mor pantone rengi

Pantone genelde kurumsal kimlik çalışmaları için tercih edilir. Kurumsal kimlik kabaca bir işletmenin görünen yüzüne verilen isimdir. Yani işletme kendini kurumsal kimliği ile ifade eder. Bu kimlik adeta bir imzadır ve bu yönüyle işletmeye ait tüm kurumsal kimlik kalemlerini bütünleştirmek üzere kullanılır.

Kurumsal kimlik kalemleri; amblemden ofis düzenine, çalışan personelin giyiminden araç giydirmeye, antetli kağıttan tabelaya, web sitesinden ambalaj dizaynına ve kartvizitlere kadar pek çok aracı bünyesinde barındırır.

Size ve işletmenize özel yapılan bu kreatif matbaa ürünlerini dijital ekranda görüntülediğinizde, baskı sonrası farklı bir renk ile karşılaşabilirsiniz. Fakat tasarımınızın renklerini Pantone renk kataloğundan seçtiğiniz zaman bir sürpriz ile karşılaşma olasılığınız çok daha düşük olacaktır. Çünkü Pantone kataloğu sayesinde rengin basılmış halini görebilmeniz mümkündür.

Pantone kataloglarında her rengin alt kısmında kendine ait bir kod vardır. Bu kod parçası “PANTONE 12-2512 U” şeklinde ifadelerdir. Sonda bulunan U ve C harfleri, rengin mat veya parlak olduğunu ifade etmektedir. Bu göstergeler sayesinde farklı platformlarda aynı rengi yakalayabilirsiniz.

Öne Çıkan Pantone Renk Katalogları

1. Pantone Formula Guide | Coated & Uncoated

Grafik, moda, ev ve iç mekan için ilham olacak bu renk kataloğu tasarımcılar için son derece kullanışlı araçlardan. İçerisinde 1867 adet Pantone spot renk bulunan ve 2018 yılında sınırlı sayıda üretilen bu kataloğa 2019 yılında Ultra Viyole adı altında yeni bir güncelleme gelmiştir ve yeni renkler eklenmiştir.

2. Pantone Color Bridge Guide Set | Coated & Uncoated

Pantone nedir sorusuna yanıt niteliğinde pantone renklerinden oluşan bir renk kataloğu

Color Bridge Set serisi tasarımcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Platformlar arası güvenli renk köprüsü oluşturmak için kullanılan bir seridir. İçerisinde CMYK renk değerlerinin ve Pantone spot renk değerlerinin kaplamalı ve kaplamasız halleri bulunmaktadır. Bu sayede baskı sonrası renk doğruluğunu kontrol edebilmeniz de mümkün. Ayrıca katalogda HEX ve RGB renk değerleri de bulunmaktadır.

RGB renklerle ilgili bilgi sahibi olmak için RGB Nedir: RGB Renk Uzayı Hakkında Her Şey başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

3. Pantone Fashion, Home + Interiors Cotton Planner

Pantone’un bu seti, tasarımcılar ve renk uzmanlarının tekstil, moda ve iç mekan tasarımları için tercih ettikleri bir üründür. Pantone renklerini görselleştirmek ve belirtmek için kullanışlı bir çalışma aracıdır.

4. PANTONE Metallics Coated

300 farklı metalik renk kombinasyonunu bir arada bulabileceğiniz bir seridir. Pantone spot kataloglarının diğerlerinde de olduğu gibi bu seride de boya karışım oranları detaylı kodlarla verilmektedir.

2020 Yılının Pantone Rengi

Pantone nedir, ne işe yarar gibi soruları cevapladığımıza göre artık Pantone’un her yıl için belirlediği renklerden 2020 yılına ait olanı mercek altına alabiliriz. Pantone bu yılki seçimini güven, huzur ve sadeliğin temsilcisi “Klasik Mavi”den yana kullandı ve bu rengi 2020’nin rengi olarak belirledi.

2020 yılının pantone rengi olan mavinin kullanıldığı yerler

Klasik Mavi dengeli, kendine güvenen ve zarafet sahibi bir kişiliği de yansıtmaktadır. Ayrıca bu renk, cinsiyetsiz bir dünya anlayışının giderek yerini sağlamlaştırdığı dünyamızda cinsiyetsiz görünümü ve geçici olmama özelliği ile de tek başına güçlü bir karakter oluşturmaktadır.

Pantone Renk Enstitüsü Yönetici Direktörü Leatrice Eiseman da 2020 yılının rengi olarak seçilen Pantone 19-4052 Klasik Mavi ile ilgili görüşlerini şu şekilde ifade etti: “Güven ve inanç gerektiren bir zamanda yaşıyoruz. Pantone 19-4052 Klasik Mavi’nin ifade ettiği işte bu tarz bir süreklilik ve güven; her zaman itimat edebileceğimiz, elle tutulur ve güven telkin eden bir ton.”

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir