Office Publisher Programı Nasıl Kullanılır?

Total
2
Shares
Office Publisher programı

Office Publisher Programı, Microsoft‘un office uygulamaları içine dahil ettiği bir tasarım oluşturma programıdır. Publisher ile kağıt materyaller veya online için gerekli olan tasarımları oluşturabilir, kaydedebilir ve bastırabilirsiniz. El ilanı, broşür, kartvizit, bülten, afiş, kartpostal, takvim ve hatta tebrik kartları için bile Publisher ile yayınlar oluşturup, bastırabilirsiniz. Bu yazımızda Publisher Programı’nı nasıl kullanacağınıza dair bilgiler paylaşacağız.

Publisher Programı Nedir?

Publisher programı
Publisher programı hakkında bilmeniz gerekenler

 

Reklam materyallerini her zaman profesyonel bir şekilde yaptıramayabilirsiniz. Fakat bunun gibi durumlarda kolay kullanımı ile herkesin bir şeyler yapabileceği bir program olan Publisher’ı kullanabilirsiniz.

Başlangıç seviyesindeki kişiler için tasarlanmış olan bir Office programıdır. Reklam ve pazarlama materyallerini oluşturma ve yayınlama işlemleri için yeni bir yorum getirmiştir ve amatör kullanıcılar için oldukça basit bir kullanıma sahiptir.

Küçük işletmelerin basit tasarımlarını yapabilmeleri için büyük kolaylık sağlamaktadır. Küçük işletme sahiplerinin reklam materyalleri için veya kişisel olarak hızlı ve basit bir tasarıma ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda rahatlıkla Office Publisher Programı‘nı kullanabilirsiniz.

Publisher ile birçok şeyin tasarımını yapabilirsiniz. İsterseniz küçük markanız için reklam broşürü, isterseniz de masanız için bir takvim tasarımı olsun, Publisher ile ikisini de kolaylıkla yapabilirsiniz. Publisher Programı hakkında daha ayrıntılı bilgiye Office Publisher Nedir blog yazımızdan buraya ulaşabilirsiniz.

Publisher programının kullanımı oldukça basittir. Office’in diğer programları ile aynı arayüze sahiptir. Bu yüzden office uygulamalarına hakim olan birinin Publisher programını da çözmesi hiç zor değildir. Ayrıca, programı kullanırken tasarımı yaptığınızda ‘önizleme’ bölümünden tasarımın gerçek boyutunu görerek, bastırdığınızda nasıl duracağını bilebilirsiniz.

Publisher Programı Nasıl Kullanılır?

Office Publisher programı
Publisher programı hakkında bilmeniz gerekenler

Publisher Programı’nı kullanmak için öncelikle bilgisayarınıza programı yüklemeniz gerekmektedir. Publisher üzerinde çalışmalar yapmak isteyenler, fakat programı tam olarak tanımayanlar için Publisher’ın tasarım sekmelerini açıklayalım. Publisher’da altı ana sekme bulunmaktadır ve her bir sekme altında tasarım özelliklerini değiştirebileceğiniz farklı bölümler vardır. Programı ilk açtığınızda karşınıza ‘Dosya’ bölümündeki bilgiler gelecektir. Burada size ait bilgilere yer verilmektedir, iş bilgileriniz, adres bilgileriniz gibi.

Tasarım oluşturmaya başlamak için öncelikle yeni bir proje oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için üstteki ‘Dosya’ bölümündeyken sağ tarafta yer alan ‘Bilgi’ sekmesine tıklayarak yeni bir proje açmanız gerekmektedir. Yeni proje açıldığında karşınıza ne tasarımı yapmak istediğinizi seçmek için broşür, kartvizit, kartpostal, bülten gibi seçenekler gelecektir.

Bu seçeneklerden birini seçerek katalogdaki ‘Yüklü Şablonlar’ kısmından hazır şablonlara ulaşabilirsiniz. Üstte görülen alanda da boş alan sayfaları yer almaktadır. Boş sayfalar için farklı boyut çeşitleri sunulmuştur. Yapmak istediğiniz tasarım için isterseniz boş bir sayfa açıp sıfırdan başlayın, isterseniz de hazır şablonlar üzerinden tasarıma devam edin. Ayrıca üstte boş sayfaların yanında yer alan ‘Şablonlarım’ kısmından da daha önceden çalışıp, kaydettiğiniz şablonlarınıza ulaşabilirsiniz.

Publisher programı
Publisher programı hakkında bilmeniz gerekenler

Çalışma sayfasını açtığınızda üstteki menüde, Giriş, Ekle, Sayfa Tasarımı, Postalar, Gözden Geçir ve Görünüm sekmeleri bulunmaktadır. Bu sekmeleri inceleyelim.

Giriş sekmesi altında kopyalama ve yapıştırma işlemlerini yapabileceğiniz butonlar. Burada yer alan ‘Metin Kutusu Çiz‘ sekmesinden yazılarınız için metin kutuları oluşturabilirsiniz. Tasarımdaki metinleriniz için düzenleme seçenekleri yer almaktadır. Yazı tipi, yazı boyutu ve yazı biçimleri gibi düzenlemeleri buradan yapabilirsiniz.

Ayrıca paragraf halinde yazdığınız metinleriniz için paragraf düzenleme seçeneklerine de buradan ulaşabilirsiniz. Ek olarak, bu sekmede resim, tablo ve şekiller sekmeleri vardır. Eklemek istediğiniz resim veya şekilleri isterseniz buradan isterseniz de Ekle sekmesinden ekleyebilirsiniz.

Publisher programı broşür
Publisher programı hakkında bilmeniz gerekenler

Ekle sekmesinden tasarımınız için yeni bir sayfa ekleyebileceğiniz gibi katalog sayfaları kısmından katalog sayfası da ekleyebilirsiniz. Tablo sekmesinden istediğiniz ebatlarda tablo oluşturabilir ve tasarıma ekleyebilirsiniz. Resim sekmesinden ise küçük resimler, şekiller objeler veya bilgisayarınızdan resimler ekleyebilirsiniz.

Ayrıca ‘İş Bilgileri Ekle‘ sekmesinden de markanıza ait iş bilgileri ekleyebilirsiniz. İş bilgilerinizi düzenlemek için veya hazır şablonlarda eklenmiş iş bilgisini kendinize göre güncellemek için düzenle butonuna basarak iş bilgilerinizi güncelleyin. Logo kullanmak istiyorsanız düzenle bölümünde, ‘Logo Ekle‘ kısmından logonuzu ekleyin ve kaydet diyerek bilgileri kaydedin. Kaydettikten sonra İş bilgileri penceresinden ‘yayını güncelleştir‘ diyerek oluşturduğunuz tasarımı güncelleyin.

Sayfa Tasarımı sekmesinde ise oluşturduğunuz tasarımlar için kenar boşlukları, boyutlandırma veya sayfa yönü gibi ayarları yapabilirsiniz. Tasarımın renklerini yine buradan değiştirebilirsiniz. Ayrıca, en sondaki ‘sayfa arka planı’ sekmesinden sayfanızın arka bölümündeki incelemeleri yapabilirsiniz.

Office Publisher ile Kartvizit Tasarımı

Publisher programı ile kartvizit yapımı

Office Publisher’ın en sık kullanılan sekmelerini anlattıktan sonra örnek olarak bir kartvizit tasarımını nasıl yapacağınızdan kısaca bahsedelim. Kartvizit tasarımı yaparken hazır olarak yüklenmiş şablonları kullanmak daha kolaydır. Bunun için önce, ‘Dosya’ sekmesinden, ‘Yeni’ seçeneğine tıklayın ve hazır şablonları kullanmak için ‘Yerleşik’ seçeneğini seçin. Karşınıza çıkan yüklü şablonlardan beğendiğiniz bir tasarımı seçin. ‘Özelleştir’ seçeneğini tıklayın ve renk düzeni ve yazı tipi düzenini isteğinize göre değiştirin.

İş bilgilerinizi eklemek için iş bilgileri ekle sekmesinde çıkan ‘Yeni Oluştur’ seçeneğini seçin. Açılan yeni iş bilgileri kümesinde kendinize özel bir iş bilgisi kaydedip her tasarımda aynı bilgileri kullanabilirsiniz. Logo kullanmak isterseniz de yine aynı kısımdan ‘logo ekle’ bölümünden ekleyebilirsiniz.

Kartvizitiniz için boyutlandırma yapmak isterseniz, sayfa tasarımı sekmesinde boyut seçeneğini seçin ve özel hazırlanmış boyutlardan birini seçin. Buradaki boyutlar size uymuyorsa ‘yeni sayfa boyutu oluştur’ seçeneğinden kişisel boyutunuzu oluşturabilirsiniz.

Kartvizite yeni bir metin eklemek isterseniz, metin kutusu ekle bölümüne tıklayın, metin kutusunu çizin ve daha sonra yazınızı metin kutusuna ekleyin.

publisher programı

Yaptığınız tasarımda çift taraflı kartvizit olarak çalışmak isteyebilirsiniz. Ön yüzüne isim, şirket ve iletişim bilgileri gibi bilgileri ekleyip, arka tarafına da logonuz, konum bilgileri veya şirketinize ait bir slogan eklemek isteyebilirsiniz.

Bunu yapabilmek için kartvizit yayını oluştururken yeni sayfa eklemeniz gerekir. Giriş sekmesi altında sol tarafta görünen oluşturduğunuz sayfa üzerine gelip sağ tıklayıp ‘sayfa ekle’ seçeneğini seçerek, kartvizitinize yeni bir sayfa ekleyebilirsiniz. Oluşturduğunuz sayfaları aynı anda görüntülemek isterseniz, yine aynı yerden sayfalar üzerinde sağ tıklayıp en altta yer alan ‘iki sayfa yan yana görüntüle’ seçeneğinden çalıştığınız sayfaları görebilirsiniz.

Çalışmanız tamamen bittiğinde oluşturduğunuz tasarımı kaydetmek için Dosya sekmesinde bulunan ‘Kaydet‘ veya ‘Yazdır‘ üzerinden istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. Çalışmanızı kullanmak için bastırmadan önce basit kağıt üzerine yazdırarak basılınca nasıl durduğunu kontrol etmenizde fayda var. Yaptığınız çalışmayı Şablon olarak kaydetmek isterseniz; farklı kaydet üzerine tıklayıp buradan kayıt türü kutusundan Publisher Şablonu‘nu seçmeniz gerekmektedir.

Office Publisher programı ile tasarım bilgisi olmayan kişiler bile çok kolay ve rahat bir şekilde güzel tasarımlar ortaya çıkartabilirler. Publisher’ın kullanımı ile ilgili daha fazla bilgiye Microsoft’un destek sayfasından ulaşabilirsiniz.

Özellikle küçük işletmeler ve free-lance çalışanlar için oldukça pratik ve kullanışlı olan bu program ile başarılı çalışmalar ortaya çıkartabilirsiniz. Reklam çalışmalarınız için ilanlardan broşürlere, davetiyelerden tebrik kartlarına, kartvizit tasarımlarına ve hatta antetli kağıt tasarımlarınıza kadar birçok şeyi kullanımı çok basit olan Publisher programı ile hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Publisher programı ile tasarımların nasıl oluşturulabileceğinden bahsettik.

Şunlar da hoşunuza gidebilir