Kurumsal Kimliğiniz İçin Antetli Kağıt Örnekleri

Total
15
Shares
antetli kağıt örneği

Sizler için antetli kağıt örnekleri derlediğimiz yazımızda, tasarıma dair faydalı ipuçlarını ve bilmeniz gereken tasarım detaylarını öğreneceksiniz. Antetli kağıtlar, kurumsal şirketler için, kamu kuruluşları için resmi yazışmalarda kullanılan önemli materyallerdir. Kurumsal kimlik tasarımlarının yaygınlaşması ile birlikte çeşitlenen antetli kağıt tasarımları firmaların kimliklerini belli etmek açısından önem taşıyor. Antetli kağıt tasarımları genellikle firmanın logosunu, sloganını ve kurumsal kimliğine ait renk ve görsel çalışmalarını içeren tasarımlara sahiptir.

Antetli Kağıt Neden Önemlidir?

Globalleşen dünyada şirketler ve kurumlar iletişimlerini belirli bir standartta sabitlemek için çeşitli uygulamalar yaparlar. Bu uygulamalar hem bürokratik işlemlerde hem de şirketler arası gelişen süreçlerde tarafların belirli bir yol haritası izlemesini sağlar. Şirket üzerinden vize almak isteyen birisi vize başvurusu için hazırlaması gereken dilekçeyi şirket antetli kağıdına yazmak zorundadır.

Bir şirkete davetiye gönderileceği zaman yine antetli kağıt kullanılır. Üniversiteler öğrenci kabul süreçlerinde kişinin bağlı olduğu kurumun antetli kağıdına yazılmış tavsiye mektubu gerekir. Bu tür özel evrak işlemleri, şirketler arası yazışmalar ve sözleşmeler göz önünde bulundurulduğu zaman mutlaka düzgün, kaidelere uygun ve kurumsal kimliği yansıtan bir tasarıma sahip antetli kağıt ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Bir şirketin kendini piyasada hem rakipleri hem de partnerleri arasında doğru konumlandırması şirketin vizyonu ile birlikte başarısı hakkında bilgi verir. Kurumsallığa özen gösteren kuruluşlar her zaman daha çok takdir toplamayı başarır. Bu nedenle kurumsal duruşunuzu göstermek ve şirketinizi en iyi şekilde konumlandırmak için mutlaka başarılı bir kurumsal tasarıma sahip olmanız gerekir.

Etkileyici bir kurumsal tasarım içerisinde antetli kağıt örneği bir detay olarak değil bir zorunluluk olarak yer almalıdır. Şirketler arası rekabetin hem psikolojik hem de fiziksel olarak çok yoğun olduğundan dolayı bu tür detayların etkili bir şekilde halledilmesi önemlidir.

antetli kağıt örnekleri

Antetli Kağıt Örneği Nasıl Hazırlanır?

Tasarımcıların kurumsal kimlik çalışması hazırlarken takıldıkları konulardan birisi antetli kağıt tasarımının nasıl olacağıdır. Antetli kağıt örneği hazırlamak, hazırlanan örneği farklı dilekçe, mektup ve davetiye gibi farklı resmi evraklarla denemek sonucun daha faydalı olmasını sağlar. Antetli kağıt üzerinde sağ ya da sol köşede şirket adı, şirket logosu, iletişim bilgileri yer alır. Kağıdın üzerinde oldukça solgun bir şekilde kurumsal tasarım ya da şirkete uygun arka plan deseni kullanılır. Antetli kağıt kullanımında genellikle tüm kağıdın kurumsal kimliğe uygun olarak tasarlanması beklenir.

Antetli kağıtların tasarımını hazırlamak ve gerektiğinde çıktı alarak kullanmak bir seçenek olsa da farklı yazıcılardan alınan çıktılar ile birbiri ile aynı olmayan antetli kağıtlara sahip olmak mümkündür. Toplu olarak antetli kağıt bastırmak maliyetleri azaltırken kurumsal kimliğin güçlenmesini sağlar. Ofset baskı ve letterpress teknikleri ile basılan antetli kağıtlar dünya genelinde standartlara sahiptir. Kuzey Amerika hariç dünyanın geri kalanında antetli kağıt için A4 kağıt boyutu kullanılır. A4 kağıt boyutu ise 210 mm x 297 mm olarak belirlenmiştir. Kuzey Amerika’da ise antetli kağıt olarak kullanılan kağıtların boyutu 8,5 inç x 11 inç olarak belirlenmiştir. Metrik sistemde bu kağıtlar 215 mm x 280 mm boyutlarına karşılık gelir.

Matbuu’nun sizin için sunduğu antetli kağıt fırsatlarına göz atabilirsiniz. 🙂

 

antetli kağıt örneği, siyah antetli kağıt

Antetli Kağıt Tasarımı

Antetli kağıt örneği hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı temel unsurlar vardır. Öncelikle antetli kağıt örneği için firmanın kurumsal kimlik çalışmalarının incelenmesi gerekir. Eğer sıfırdan yapılan bir kurumsal kimlik tasarımı için antetli kağıt örneği hazırlanacaksa firmanın vizyonu, geçmişi, felsefesi ve bakış açısı dikkatli bir şekilde analiz edilmeli ve kurumsal kimlik çalışması bir bütün olarak hazırlanmalıdır. Antetli kağıt örneği hazırlayabilmek için kurumsal kimlik çalışmalarının tamamlanmış olması gerekir. Kurumsal renkler ve logo belirlendikten sonra antetli kağıt örneği hazırlanır. Antetli kağıt örneği için çalışırken logo, isim ve adres bilgilerinin orantılı olmasına dikkat etmek gerekir. Logonun aşırı büyük adresin bu orana göre fazla küçük kalması tasarımın rahatsız edici olmasını sağlar. Üzerinde resmi yazışmaların yapılacağı antetli kağıt tasarımlarının sade olmasına özen gösterilmesi gerekir.

Fikir Verecek Antetli Kağıt Örnekleri

1. Sade Tasarımlı Antetli Kağıt Örneği

antetli kağıt örneği, yeşil antetli kağıtOlabildiğince sade tasarımlar en kolay tasarımlar arasında yer alır. Bir tasarımda beyaz alan ne kadar genişse tasarımın o kadar şık duracağından emin olabilirsiniz. Şirket logosunun sağ üst ya da sol üst köşede yer aldığı, şirket bilgilerinin sayfa sonuna bırakıldığı tasarımlar başarılı ve sade birer antetli kağıt örneği olarak karşımıza çıkıyor. Bu tasarımlar her kurumsal kimliğe rahatlıkla uyarlanabildiği için de oldukça sık tercih ediliyor.

 

2. Kurumsal Kimlik ile Örtüşen Antetli Kağıt Örneği

antetli kağıt örneği, logolu antetli kağıtTasarım olarak sade ancak içerik olarak biraz daha dolu olan bu antetli kağıt örneği üzerinde transparan olarak gözü yormayan ancak varlığını belli eden bir bit metin yer alıyor. Transparan olarak kağıda eklenen görsel ya da metinler firmanın tanıtımını yapmak için kullanılıyor. Bu içeriklerin doğru oranda kullanılması ise oldukça önem taşıyor. Çünkü abartılan ya da doğru şeffaflık ayarı yapılamayan görseller antetli kağıt üzerinde fazla göze batabiliyor.

 

3. Dikkat Çekici Antetli Kağıt Örneği

antetli kağıt örneği, bilgi veren antetli kağıtAntetli kağıt örneği incelendiğinde üst ve alt kısımlarda kağıt sınırlarını belirleyen tasarım çizgileri dikkat çeker. Sade, şık ve dikkati doğru noktaya çeken bu antetli kağıt örneği çok sık kullanılmasa da doğru renk ve tasarım çizgileri ile oldukça başarılı bir tasarım olabilir.

Antetli Kağıt Tasarlarken Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar

– Font Kullanımına Dikkat

antetli kağıt örneği, bilgi veren antetli kağıt
İlham alabileceğiniz antetli kağıt örnekleri

Bu türde hazırlanan antetli kağıt örnekleri ise kurumsal font kurbanı olmuş tasarımlardan birisi. Tasarım fikir, renk ve görsel seçimi olarak başarılı olsa da kurumsal kimlik için hazırlanan logonun ve fontun baskıda yetersizliği nedeniyle oldukça karmaşık gözüküyor. Bu noktada tasarımda her detayın ne kadar önemli olduğunu rahatlıkla görmek mümkün oluyor. Antetli kağıt hazırlamak için gerekli olan görsel, font ve logo mutlaka tasarım öncesinde gözden geçirilmeli ve gerekli revizeler yapılmalı.

 

– Tek Bir Detaya Yoğunlaşın

antetli kağıt örneği, alinde antetli kağıt tutan adam
İlham alabileceğiniz antetli kağıt örnekleri

Alt kısmında oldukça başarılı bir renk kullanımına yer verilen bu tür antetli kağıt örnekleri üst bölümlerindeki sadeliği ile dengeye sahip olmuş. Tasarımda bir noktaya dikkat çekmek her zaman satış açısından doğru bir hamledir. Tasarımın en güçlü kısmı olan alt bölümde şirkete dair her bilgi olduğu için geri kalan kısımların sade olması rahatsız edici durmuyor. Tasarımı abartmamak ile tasarımda gösteriş yaşamak arasındaki fark bu noktada etkili bir şekilde ortaya çıkıyor.

 

– Gösteriş İçin Düşünün

antetli kağıt örneği, renkli antetli kağıt
İlham alabileceğiniz antetli kağıt örnekleri

Gösterişli tasarımları herkes sever ancak kurumsal yapılarda gösteriş her zaman kabul görmez. Enerjisi hem renkleri hem de tasarımı ile yüksek tutulan bu antetli kağıt örnekleri kurumsal kimliği de bu örneğe uygun firmalar tarafından tercih edilebilir. Reklam ajansları da bu tür iddialı tasarımları rahatlıkla kullanabilirler. Bu tür bir tasarım kullanırken antetli kağıt üzerinde temiz ve beyaz bir alan ayırdığınızdan emin olmalısınız. Aksi takdirde hem tasarımın iddiası hem yazıların arkasında kalan transparan detaylar ortaya büyük bir karmaşa çıkmasına neden olur.

Antetli kağıt örnekleri incelerken kurumsal kimliğini ve şirket bakış açısını mutlaka göz  önünde bulundurmak gerekiyor.  Tüm verileri etkili bir şekilde kullanmak en başarılı sonuçların ortaya çıkmasını sağlarken insanlar her zaman fikrin doğru bir şekilde aktarıldığı tasarımlara değer veriyor. Bir şirket olarak marka konumlandırması yapmak istenildiği zaman mutlaka kurumsal kimliği oluşturan parçalardan işe başlamak ve bu alt yapıyı sağlam bir şekilde kurmak gerekiyor.

Farklı tasarım ve baskılar için matbuu.com‘a göz atabilirsiniz. 🙂

Şunlar da hoşunuza gidebilir