SaaS Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Total
6
Shares
Bir eliyle telefon tutan, diğer eliyle bilgisayarı tutan birisi

Geleneksel masaüstü yazılımlarının artık SaaS çözümlerine doğru dönüşümü başladı. Bu dönüşüm sayesinde birçok yeni ihtiyaç ortaya çıktı. SaaS pazarının yüksek büyüme oranlarına sahip olması girişimciler için olduğu kadar firmalar için de büyük bir fırsat alanı oluşturdu. Bu doğrultuda SaaS nedir, avantajları nelerdir, firmalar için oluşturduğu fırsatlar nelerdir sorularını siz de merak ediyorsanız, online matbaa ihtiyaçlarınıza her zaman en uygun fiyatlarla karşılık veren Matbuu’nun derlediği bilgilere göz atabilirsiniz. 

Mavi bir baloncuğun içinde beyaz baloncukda SaaS yazıyor ve üzerinden çıkan oklar insanları gösteriyor.

SaaS Nedir?

Açılımı “Sofware as a Service” olan SaaS’ın Türkçe karşılığı ise hizmet olarak sunulan yazılımdır. SaaS nedir sorusuna verdiğimiz bu yanıtı daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, herhangi bir ihtiyacı çözmeye yönelik geliştirilen yazılımı satın almadan kullanmayı mümkğn kılan girişimler, SaaS girişimleri olarak adlandırılmaktadır diyebiliriz.

SaaS modelini uygulayan girişimler, geliştirdikleri yazılımı genellikle müşterilerine abonelik modeli ile sunmaktadır. Bu sayede herhangi bir sektörde hizmet sunan bir firma, ihtiyaçlarına çözüm olan SaaS yazılımı için direkt yazılımı geliştiren firmaya ödeme yapar.

SaaS Modelinin Öne Çıkan Özellikleri

  • Ticari amaçla oluşturulmuş yazılım ağ tabanlı erişim ve yönetim sistemine sahiptir.
  • Müşterilerin internet olan her yerde yazılıma ulaşabilme imkanları vardır.
  • Yazılımda one to one yerine one to many ilişkisini kurulur ve SaaS hizmetinden yararlanan her müşteriye  aynı fiyatlandırma, ortaklık ve yönetimsel avantajlar uygulanır.
  • Güvenlik önlemleri bulunmaktadır.
  • Merkezi güncelleme ile kolaylık sunar.
  • Lisans maliyeti yoktur.
  • Sunucu maliyetlerini azaltır.
  • Teknik bakım ve uygulama geliştirme maliyetlerinde tasarruf edilebilir.
  • Kullanıldığı kadar ödeme yapılır.

SaaS baloncuğu ortada ve etrafında networks, app server, codes, database, pcs, mobiles yazıyor. SaaS nedir tanımı

SaaS modelini tercih edilir kılan başlıca özelliklerinin detaylarını ise aşağıda bulabilirsiniz:

1. Maliyetler

SaaS nedir sorusuna daha açıklayıcı yanıtlar verebilmek için bu yenilikçi iş modelinin sunduğu avantajları da detaylandırmak gerekiyor. İlk ve en önemli avantajlardan biri olan maliyet kalemi, SaaS hizmetinden yararlanmayan firmalar için hem iş gücü, hem zaman, hem personel, hem bant genişliği, hem veri merkezi, hem de sunucu açısından ek maliyetler olarak gündeme gelmektedir.

Ayrıca iş koluna özgü başka maliyet kalemleri de söz konusu olabilmektedir. Diğer yandan SaaS hizmeti almak, aslında farkında dahi olmadan pek çok maliyet kalemini ortadan kaldırmaktadır.

2. Sürdürülebilirlik: Bakım ve Güncellemeler

SaaS modelinde verilen yazılım altyapısı ile firmaya özel olarak geliştirilen yazılımlar arasındaki en büyük farklardan biri de bakım ve güncelleme süreçleri olabilir.  SaaS kapsamında verilen yazılım hizmetleri; firmaların ihtiyaçları, sektördeki yenilikler ve kullanıcıların geri dönüşleri doğrultusunda devamlı olarak iyileştirilmektedir. Ancak özel yazılımlarda herhangi bir güncelleme veya bakım için her seferinde hem ek bir zaman hem de ek bir bütçe ayırmak gerekmektedir.

3. Kullanım Kolaylığı

SaaS modeli bulut tabanlı bir sistem olduğundan herhangi bir internet tarayıcısı üzerinden yazılıma erişmek mümkün olabilmektedir. Bu da ilk kurulumun son derece kolay olmasının yanı sıra kullanıcı deneyimi açısından da bir artı olarak değerlendirilmelidir. Öte yandan pek çok farklı firmanın ihtiyacına hitap etmesi gerektiği için SaaS yazılımları geliştirilirken sadelik ve işlevsellik özellikleri göz önünde bulundurulmaktadır.

Kurumunuz için dikkat çekici görsel ögeler hzırlamak istiyorsanız Hayran Bırakan İnfografikler İçin 7 İnfografik Hazırlama Programı başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Başarılı Bir SaaS Örneği

Bir eliyle telefon tutan, diğer eliyle bilgisayarı tutan birisi

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için kullanılan finansal yönetim yazılımı ile ilgi gören Sean X. Yu, girişimci adayları için SaaS nedir, geleceği ve avantajları nelerdir sorularına şu şekilde yanıt veriyor:

“SaaS yazılımların son kullanıcılara hizmet olarak sunulması şeklinde kolayca açıklanmaktadır. SaaS çözümlerine küçük ve orta ölçekli işletmelerde daha pozitif etkiler yaratacağı için büyük ölçekli işletmelerden talep daha fazla olacaktır. Pazarlama, insan kaynakları, finans yönetimi, stok yönetimi gibi birçok alandaki iş birimleri SaaS ile birlikte gelen çözümleri kullanmak isteyecektir.

Kullanıcıların zaman zaman kullanmakta zorluk çektiği geleneksek yazılımların yerini artık SaaS almaya başladı ve 2020 yılının sonunda 130 milyar dolarlık bir pazar haline gelecektir. ” diyen Sean X. Yu ayrıca SaaS’ın sunduğu faydalara bakıldığında girişimciler için iyi bir fırsat olduğunu da söylemektedir.

Pazardaki ihtiyacı iyi tespit etmiş bir girişimci için oldukça iyi bir fırsat olan SaaS ile kullanıcıların ihtiyacına göre geliştirilebilir bir çözüm ortaya çıkartabilir. Girişimciler bu modeli kullanarak iyi bir girişim fırsatı yakalayabilirler. Sean X. Yu Türkiye’de yapılan SaaS faaliyetleri için konuşmasına şunları da ekliyor:

“KOBİ’lere yönelik Türkiye’nin ilk bulut tabanlı finans yönetim uygulaması ile SaaS alanında faaliyet gösteriyoruz. Dünyada SaaS yönünde yükselen eğilimin Türkiye’de de gözleneceğini söylemek yanlış olmaz. ”

PaaS ve IaaS nedir?

Bulut hizmetlerini gösteren görselde SaaS, IaaS ve PaaS yazıyor. SaaS nedir?

PaaS ve IaaS da SaaS gibi birer hizmet modelidir. Hepsinin ortak amacı ise katman katman olan bu yapıların geliştiriciden soyutlanarak herkesin rahat kullanabileceği ortam oluşturmaktır. Bu sayede çok daha fazla kullanıcı kitlesi oluşturulabilmektedir.

IaaS (Infrastructure As A Service): Altyapı servisi sunan bir hizmettir. İşletmelerin IaaS ile yapabilecekleri; test ve geliştirme, web sitesi barındırma, depolama, yedekleme, kurtarma, web uygulamaları, yüksek performanslı bilgi işlem ve büyük veri analizi şeklinde sıralanabilir

PaaS (Platform as a Service): Platform olarak hizmet sunan bir hizmet türüdür. Kuruluşlar PaaS’ı genellikle şu senaryolar için kullanır: Geliştirme çerçevesi, analiz, iş zekası ve ek hizmetler. Bulut üzerinden direkt bir java, ruby, node uygulaması geliştirmek için işletim sistemi, network, sunucu gibi sistemler ile uğraşmadan uygulamanın run-time dosyalarını ilgili platforma atıp çalışmanızı sağlar.

Tüm bu bilgilere ek olarak iş yerinizde verimliliği artırmanın diğer yolları hakkında fikir sahibi olmak için İş Yerinde Verimlilik İçin Gereken Ofis Malzemeleri başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir