Hayalinizdeki Davetiye Tasarımına Sadece 9 Adımda Ulaşabilirsiniz

Total
0
Shares

Davetiye, ister bir düğün planlıyor ister bir marka tanıtım organizasyonu düzenliyor olun kullanacağınız en önemli araçlardan biridir. Günümüzde yalnızca bir davet aracı olarak değil aynı zamanda şık bir hatıra objesi özelliği de taşır. Bilhassa da düğün ve nişan gibi özel günlerde organizasyonun en önemli parçalarından biridir.

Başarılı bir tasarımı olan davetiye, davetlileri hem düzenleyeceğiniz etkinliğin havasına sokacak hem de etkinliğinizin ne kadar önemli ve özel olduğunu fark etmelerini sağlayacaktır. Etkinliğinize davet edeceğiniz kişileri şaşırtmak istiyorsanız, birbirinden şık davetiye tasarımları için bu 9 ipucundan faydalanabilirsiniz. Keyifli okumalar.

1. Davetiye metni

Şık bir davetiye tasarımında en önemli nokta, davetiye üzerinde yer alacak metindir. Çok sade, basit ya da düz cümleler kullanmaktan kaçının. Örneğin, “Evleniyoruz!” gibi bir ifade yerine “Sizleri bu mutlu günümüzde aramızda görmek bizi çok mutlu edecektir.” gibi bir ifade daha etkili olacaktır. İnsanları o büyülü moda sokmak istiyorsanız, kelimelerin büyüsünden mutlaka faydalanın.

2. Font

invitation-card-sample-2

Davetiye metninde kullanacağınız font, davetiye bütününün nasıl bir etki bırakacağını belirleyecektir. Bu yüzden de alımlı bir font kullanmayı tercih etmelisiniz. Çoğu matbaa firması, size zaten hazır davetiye şablonları gösterecektir. Gözünüze hoş gelen ancak çok karmaşık olmayan fontları tercih edin. Tabi ki gösterişli bir font kullanmak isteyeceksiniz ancak davetli kişi yazıyı okuyamazsa davetiyenin bir anlamı olmayacaktır.

3. Renk

Bazı renkler, diğerlerine kıyasla daha şık bir etki bırakmaktadır. Özellikle davetiye tasarımında siyah, gri, mor ve altın sarısı gibi renkler; açık mavi, pembe, kırmızı ya da turuncu gibi renklere göre daha ciddi ve elit bir etki bırakır. Ayrıca, aynı rengin birden farklı tonunu kullanarak da dramatik bir etki yaratabilirsiniz.

4. Arka plan

Davetiyede beyaz arka plan kullanımı
Davetiyede beyaz arka plan kullanımı

Başarılı bir davetiyenin zemininde bol miktarda beyaz, açık gri ya da çok açık sarı gibi renkler tercih edilmelidir ki davetiye metniniz kolayca okunabilsin ve de kullanacağınız görseller ön plana çıkabilsin. Beyaz ya da kirli beyaz gibi renkler hem sadeliği hem de zarafeti temsil etmektedir. Bu iki rengi tercih ederek göze hoş ve aynı zamanda şık görünen bir tasarım elde edebilirsiniz.

5. Kağıt türü

Davetiye zarfı üzerinde kabartma uygulaması
Davetiye zarfı üzerinde kabartma uygulaması

Davetiyelerin görüntüsü elbette çok önemlidir ancak davetiyenin dokusu ile bırakabileceğiniz etkiyi sakın küçümsemeyin. Dokunma duyusu insanoğlunun en kuvvetli duyularındandır ve bu duyu sayesinde dünyayı algılar. Dokulu (kısmi kabartma vb. kullanılan) ya da kadifemsi yumuşaklıkta bir kağıdın vereceğini duyguyu sıradan bir kağıt türü ile veremezsiniz. Davetlilerin bu tür bir davetiyeyi aldıkları zaman ne kadar şaşıracağını ve mutlu olacağını tahmin bile edemezsiniz.

6. Resim ve görseller

Fotoğraf üzerine baskı alınmış davetiye örneği
Fotoğraf üzerine baskı alınmış davetiye örneği

Davetiyelerinize herhangi bir resim ya da görsel ekleyecekseniz, bu öğelerin kağıdın görünüşü ve dokunuşu ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Görsel öğelerde tercih edeceğiniz renkler için tasarımda kullandığınız renklere sadık kalmaya çalışın. Çok fazla renk, karmaşık ve itici bir etki yaratacaktır. Dramatik ve şık bir etki için, siyah beyaz fotoğraflara yer vermeyi deneyebilirsiniz.

7. Semboller

Kullanacağınız semboller ile davetiyelerinizin etkisini baştan aşağıya değiştirebilir ya da güçlendirebilirsiniz. Tıpkı metin ve renk öğeleri gibi semboller de tasarımda büyük önem taşır ve bu yüzden dikkatli bir şekilde kullanılmaları gerekir. Tasarımın bütününe bağlı olarak gölgelendirmeler ya da kabartmalar, davetiyelerinize hem şık hem de çarpıcı bir nitelik kazandırabilir.

8. Zarf

Kullanacağınız zarf da davetiye kadar önemlidir.
Kullanacağınız zarf da davetiye kadar önemlidir.

Davetiyenin şık ve benzersiz olması için ne kadar uğraştıysanız aynı şeyi zarf tasarımında da yapmalısınız. Zarf tasarımında da davetiyenizle uyumlu olacak fontları, renkleri, sembol ve görselleri kullanmanız gerekmektedir. Zarf tasarımı ile ilgili daha çok ipucu ve püf noktası için buraya tıklayıp ilgili blog yazımızı okuyabilirsiniz.

9. Baskı sonrası uygulamalar

Yaldız uygulaması yapılmış davetiye örneği
Yaldız uygulaması yapılmış davetiye örneği

Kısmı lak, kabartma lak, mat selefon, parlak selefon ya da yaldız gibi uygulamalar, davetiyelerinize hem şık bir dokunuş ve görünüş katacak hem de davetiyelerinizin kullanım ömrünü uzatacaktır. Ülkemiz insanı genellikle davetiyeleri etkinlik sonrası da saklar ve büfe ya da vitrin gibi alanlarda sergiler. Yani davetiyeleriniz sadece birer etkinlik habercisi değil, aynı zamanda birer hatıra niteliği de taşır. Bu yüzden de kullanım ömrünü artıracak uygulamalar kullanmanız, davetlilere ne kadar değer verdiğinizi gösteren bir hareket olacaktır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir