Broşür Nasıl Hazırlanır? Etkili Broşür Tasarımı İçin İpuçları

Total
1
Shares
broşür nasıl hazırlanır, broşür örneği

Zaman zaman hepimizin eline broşür geçer. Sokakta yürürken yeni açılan bir mağazanın çalışanları broşür dağıtır; AVM’ye gideriz, kasanın kenarındaki broşürlerden bir tane alıp çantamıza atarız. Peki bu sürekli karşımıza çıkan broşür nasıl hazırlanır? Önemli olan dikkatimizi çeken kriterler nedir?

Bu bağlamda broşür, dijital bir çağda yaşıyor olsak bile etkili bir reklam ve pazarlama aracıdır.

Tabii bir broşürün insanlar üzerinde etkili olabilmesi için doğru bir şekilde tasarlanmış olması gerekir. Amatörce hazırlanan bir broşür maalesef insanlarda olumlu bir etki yapmaz ve genelde çöpe atılır.

Bu nedenle yazımızda başarılı bir broşür hazırlamak için dikkat edilmesi gerekenlere yer veriyoruz.

Broşür Siparişi Verin

Broşür Nasıl Hazırlanır? Tasarımdan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Broşür tasarlarken dikkat edilmesi gereken adımları bir çırpıda sayarsak şöyle bir liste çıkar karşımıza.

 • Marka kimliği

 • Hedef müşteri kitlesi

 • Verilmek istenen mesaj

 • Başarı kıstasları

 • Bütçe

 • Okur odaklı tasarım

 • Broşür stili

 • Broşürde kullanılcak metin ve görseller

 • Baskı seçenekleri

Şimdi adım adım bu konuları açarak yazımıza devam edelim.

Marka Kimliğinizin Farkında Olun

Marka ve şirket olarak kim olduğunuzu biliyor musunuz? Eğer siz markanızı özel kılan unsurları tespit edemezseniz, ortaya çıkacak broşür de karmaşık ve vasat olur.

Bu yüzden marka olarak değerlerinizi, kuruluş felsefesinizi, insanlarla olan etkileşim düzeyinizi ve üslubunuzu aklınızda tutmanızda büyük fayda vardır.

broşür siparişi için mavi banner

Hedef Müşteri Kitlenizi Tespit Edin

Broşürü neticede müşteriler ve müşteri adayları için tasarlıyorsunuz. Farklı müşteri kitleleri için farklı tasarımlar gerekir. Eğer sizin müşteri profilinize hitap etmeyen bir tarzda broşür veya görsel materyal hazırlarsanız istediğiniz etkiyi elde edemezsiniz.

 • İdeal müşteri kitleniz kim?

 • Bu kişiler ne tür bilgilere ihtiyaç duyuyor?

 • Görsel mi yoksa metin mi daha ağırlıkta olmalı?

 • Bu kişiler sizden nasıl bir üslup kullanmanızı bekliyor? Komik ve eğlenceli mi? Yoksa ciddi ve resmi mi?

Bu tür sorulara yanıt arayarak hedef müşteri kitlenize uygun bir tasarım stratejisi geliştirebilirsiniz.

broşür nasıl hazırlanır, broşür örneği

Vermek İstediğiniz Mesajı Belirleyin

Broşür tasarımına geçmeden önce broşürde iletmek istediğiniz mesajı belirlemelisiniz.

Neyi nasıl söylemek gerektiği konusunda ne olmalı, onların anlayabileceği net ve sağlam mesajlar vermelisiniz. Kullanacağınız görsellerin de müşteri nezdinde karşılık bulacağından emin olmanız gerek.

Örneğin bir kreş broşürü hazırlarken eğlenceli ve samimi bir üslup kullanmalı; font, renk seçimini çocukların hoşlanacağı şekilde belirlemelisiniz.

Yani bir oto yedek parça dükkanı broşürü ile bir kreş broşürü arasında hem üslup hem de tasarım farkı olmalıdır.

Başarı Kıstaslarınızı Belirleyin

Broşür tasarımında  es geçmemek gereken konulardan biri de belli kıstaslara sahip olmaktır. Eğer başarı kıstaslarınız olmazsa aynı broşürü sürekli bastırırsınız ancak sonuç olarak hiçbir etki yaratamayabilirsiniz.

Yani broşürü niçin bastırıp dağıttınız konusunda net bir fikriniz olmalı.

 • Mağazaya müşteri çekmek mi?

 • Web sitenize trafik çekmek mi?

 • Yeni bir ürünün tanıtımını yapmak mı?

Bu türden bir kıstasınız olursa broşürden önce ve broşürden sonra olmak üzere iki farklı zaman dilimine sahip olursunuz ve broşürün size olumlu etki edip etmediğini daha kolay anlarsınız.

Bütçenizi Belirleyin

Bütçeniz kaç adet broşür bastıracağınızı belli eder. Kullanılacak kağıtta broşürlerin dağıtımına kadar bütçeniz önemli bir faktördür.

Broşürlerin ekstra kalın olmasını gerektirecek bir durum varsa bunu bütçenizde belirtin.

Belki de bir grafik tasarımcıya özel bir illüstrasyon çizdirmeniz gerekecektir. Bunu da bütçenizi ayarlarken dikkate alın.

Yani broşür tasarımı ve basımı için ayırabileceğiniz bütçeyi bilirseniz daha sağlıklı bir üretim ve dağıtım süreci yaşarsınız.

Marka Kimliğinizi Unutmayın

Tasarım sürecine başlarken her şeyden önce marka kimliğinizi hatırlamalısınız. Marka kimliğinize ait görsel unsurlar, broşürün tasarımında belirleyici bir öneme sahip olacaktır.

Font, renk ve görsel seçerken kurumsal kimliğinizle uyumlu olmalarına ekstra özen gösterin.

broşür nasıl hazırlanır, broşür örneği

Tasarımda Okur Unsuruna Önem Verin

Broşür söz konusu olunca grafik tasarımcı ya da şirket sahibi olarak sizin ne istediğiniz değil, müşterilerin ne istediği önemlidir.

Yani broşürü tasarlarken daima bu broşürü eline alıp okuyacak kişileri düşünün. İdeal bir  müşteri bu broşürde ne tür bilgilere sahip olmak ister? Uzun bir metin bu kişiler için sorun olur mu? İllüstrasyon mu yoksa fotoğraf mı daha doğru tercih olur? Bu kişilere daha şık gelecek renk paleti nasıldır? Broşüre şirket adresini ve telefonunu yazmak uygun olur mu?

Bu gibi sorulara yanıt arayarak okur unsuruna önem vermelisiniz.

broşür nasıl hazırlanır, broşür örneği

Doğru Broşür Tipi Seçin

Broşür deyip geçmeyin, broşür nasıl hazırlanır sorunu önemseyin!  Onlarca farklı broşür türü vardır ve bunlar genelde kağıdın katlanma biçimine göre değişir.

Aşağıda göreceğiniz gibi çok değişik katlama yöntemleri vardır.

Sizin seçmeniz gereken broşür türü, vereceğiniz mesaj ve kullanacağınız içeriğe göre belirlenmelidir.

Klasik 3 katlamalı broşürü tercih edebilirsiniz mesela. Ya da broşürde uzun bir metin varsa 8 katlamalı bir broşür seçerek yazı için daha fazla alana sahip olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak broşürün nasıl dağıtılacağına da karar vermelisiniz.

Elle dağıtmak, kargo ile göndermek, posta kutularına sıkıştırmak, mağazada bir yere yığmak gibi dağıtım yöntemleri broşürün tipi üzerinde de etkili olabilir.

broşür nasıl hazırlanır, broşür örneği

Yazı ve Görselleri Hazırlayın

Kağıt kalem aracılığı ile broşür taslağı çıkarmadan önce kullanacağınız görsel ve yazıları hazırlamalısınız. Bu size şablon, punto, uzunluk, kağıt ebatı gibi konularda önemli kararlar vermenize yardımcı olur.

Çok uzun bir yazı kullanarak okurlara önemli bilgiler verebilirsiniz ancak bu durum pek çok kişiyi broşürü incelemekten vazgeçirebilir. Çok az yazı da yine okurda “savruk bir tasarım” izlenimi uyandırabilir. Bu yüzden orta yolu bulmalı, metin-görsel arasında dengeyi sağlamalısınız.

Üst başlık ve alt başlık olarak metni yapılandırabilir, başlıkları kalınlaştırarak okurun dikkatini çekebilirsiniz.

Görseller için de aynı şey geçerlidir. Kullanacağınız görsellerin çıktısını alıp masanın üstüne serin ve markanızın hikayesini en iyi anlatan görselleri seçin. Bir broşürde insanların dikkatini ilk olarak görsel çeker. Bu nedenle görsel seçimine özen gösterin.

Tarzınızı Belirleyin

Daha sonra metin ve görselleri yerleştirmeye başlayın. Farklı tarzlar denemekten de çekinmeyin.

“Nasıl olsa matbaaya broşürde tek satır da olsa aynı parayı ödeyeceğim, 100 satır da olsa aynı parayı ödeyeceğim.” gibi çılgın bir düşünceye lütfen kapılmayın.

Her şeyin birbirine girdiği bir tasarım yaparsanız broşürünüz başarısız olur. Sade, temiz ve okuması kolay bir tasarım size daima pozitif sonuç verir.

İnternette farklı broşür tasarım örneklerine bakarak ilham alabilirsiniz, ama yine de broşürün müşteri nezdinde etki yaratmasını istiyorsanız farklı ve cesur olmaya çalışın.

Broşürü, bu broşürü okuyan kişilerin bir şey yapması için hazırlıyorsunuz. Bu kişilerin web sitenize girmesini istiyor olabilirsiniz. Ya da size e-mail atmalarını, mağazanıza gelmelerini, yeni ürününüzü tanımalarını istiyor olabilirsiniz.

O halde broşürde onları bir eyleme davet ettiğinizi de belirtmelisiniz. Eğer bu eyleme davet, broşürün en son satırın yer alırsa insanların gözünden çok büyük oranda kaçar.

O halde broşürünüzü hazırlamanıza neden olan olayı (açılış, indirim, yeni ürün tanıtımı vb.) broşürde kesinlikle fark edilecek bir şekilde belirtin. Bu mesajı broşürün en can alıcı yerine koyun ve broşürün birkaç yerinde daha yineleyin.

broşür nasıl hazırlanır

Final Tasarımı Gözden Geçirin

Tasarım süreci bittikten sonra final tasarımı bir daha gözden geçirin. Hatta broşür tasarım süreciyle ilgili bir bilgisi olmayan kişilere de gösterin.

 • Tasarım dikkat çekiyor mu?

 • Verilen mesaj açık mı?

 • Broşür tasarımı, marka kimliği ile uyumlu mu?

 • Yazım ve imla hatası var mı?

 • Görseller yüksek çözünürlüklü mü?

Bu tarz sorularla tasarımı baskıya göndermeden önce bir kez daha kontrol edin.

Tasarımı Baskıya Gönderin

Doğru bir matbaa ya da dijital baskı merkezi ile çalışmak, tasarımınızın başarılı olup olmamasında gece ile gündüz kadar fark eder.

Zira tasarımın basılacağı yerde kaliteli baskı makineleri ve deneyimli personel yoksa “epic fail” yaşamanız mümkün olabilir.

Broşürünüzü bastırmadan önce araştırma yaparken şu soruları sorun:

 

 • Ne tür mürekkep kullanıyorsunuz?

 • Benim için en uygun yöntem nasıl olur?

 • En ekonomik yöntem nedir?

 • Renk uyumu konusunda yardımcı oluyor musunuz?

 • Deneme kopyası alabilir miyim?

 • Daha önce bastığınız broşür örneklerine bakabilir miyim?

 • Sonuçtan memnun olmazsan nasıl bir süreç gelişir?

Tasarım sürecinde alanında deneyimli ve başarılı bir matbaa ile çalışmanız sürecin daha sağlıklı ve başarılı geçmesini sağlar.

Burada çalışan uzman kadro da size her konuda yardımcı olur.

Kağıt kalınlığı, kağıt türü, kağıdın üzerine uygulanacak laminasyon işlemleri hakkında en doğru bilgiyi yine bu matbaanın yetkililerinden alırsınız.

broşür siparişi için banner

Sonuç

Bir broşür nasıl hazırlanır sorusuna yönelik, broşür tasarımı ile ilgili bilmeniz gereken tüm bilgileri ele almış olduk. Mesajınızı, müşterilerinizi ve kimliğinizi bilir, bu mesajı en uygun şekilde ifade eder ve sonunda kaliteli bir matbaa ile çalışırsanız şahane bir broşür tasarlayıp bastırmış olursunuz.

Ve biz de tüm bu süreçte Matbuu Ailesi olarak broşür baskı işlerinizde size yardımcı olmaktan büyük bir mutluluk duyarız!

Broşür Siparişi Verin

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Kurumsal Etkinliklerde Reklam ve Tanıtım Gücünüzü Artırmak için Mutlaka Kullanmanız Gereken 8 Arac

Markanızın tanıtımını yapmak, yen çıkardığınız bir ürünü duyurmak, müşterilerinize sunduğunuz ürün ve çözümlerin lansmanını yapmak veya sadece sponsor olmak gibi amaçlarla organizasyon, fuar, seminer, çalıştay vb. etkinlikler düzenliyorsunuz. Profesyonel bir…
Gönderiyi Gör