Babalar Günü Kartınızı Kendiniz Tasarlayın!

Total
1
Shares
babalar günü kartı, el yapımı kart, kart tasarımı, babalar günü hediyesi

Babalar günü her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan özel bir gün olarak hayatımızdaki yerini aldı. Bu özel günde babalar ve babalık kavramı onurlandırılırken babaların toplum üzerindeki etkisine dikkat çekilerek kutlama yapılıyor.

Katolik Avrupa’da Ortaçağ’dan beri kutlanan St. Joseph Günü olsa da, Avrupa ve Amerika başta olmak üzere pek çok ülkede bu özel günü haziran ayının üçüncü pazarında kutlanıyor. 19 Mart tarihinde kutlanan St. Joseph günü babalık ile ilgili kutlamaların ilki olarak gösteriliyor.

Babalar Günü’nün çıkış noktası ise pek çok insanın aklına geldiği üzere Anneler Günü oldu. Amerikalı savaş gazisi bir babanın kızı olan Sonora Smart Dodd eğer Anneler günü varsa babaların da günü olması gerektiğini düşündü.

Sonora’nın babası annelerinin yokluğunda 6 çocuğu tek başına büyüten bir baba olarak kesinlikle bu kutlamayı hak ediyordu. Dodd aynı zamanda babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü olması için uğraş verse de çalışmalar bu tarihe yetişmemiş ve nihayetinde uzun yıllardır kutlanan babalar günü haziran ayının üçüncü pazar gününe denk geldi ve Washington eyaletinin Spokane şehrinde kutlanan ilk babalar günü 19 Haziran 1910 olarak tarihteki yerini aldı.

1924 yılında dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olan Calvin Coolidge bu kutlamalara destek vererek günün resmileşmesini sağladı ve Babalar Günü’nü ilan etti. Lyndon Johnson 1966 yılında babalar günü için resmi tarih olarak haziran ayının üçüncü gününü belirlerken, 1972 yılında bu özel gün Richard Nixon’ın imzası ile resmi tatil oldu.

babalar günü, el yapımı kart, kart tasarımı, babalar günü hediyesi

 

Babalar Günü ile Yeniden Doğan Duygular

Babalar Günü bir asırlık geçmişi, dini açıdan sahip olduğu değerleri ve babalık kavramının insanlarda yarattığı duygular ile birlikte ele alındığında oldukça özel ve duygusal bir gün olarak anılıyor. Baba olma kavramının sosyolojik ve psikolojik değerleri ile birlikte daha büyük bir anlam kazanan bu özel gün Anneler Günü’nün gölgesinde kalıyor olsa bile kocaman yürekli babaların her zaman sahip oldukları anlayış ve gülümse ile birlikte güzelleşiyor.

Babalar günü kavramının ortaya çıktığı süreçte rol oynayan fedakar baba kavramı günümüzde hala devam ediyor ve babaların sevgisi, ilgisi ve bunları ifade ediş şekli her zaman daha etkileyici olarak dikkat çekiyor. Sevgisini belli etmekten çekinen, zaman zaman sert bakışları ile insanı korkutan babaların kalbini yumuştan günlerden birisi olan babalar günü için ise yapılacak en güzel hazırlıklardan birisi şüphesiz ki onlara özel bir hediye vermek.

babalar günü, el yapımı kart, kart tasarımı, babalar günü hediyesi

En Güzel Hediye Emek Verilen Hediye

Babalar Günü için hediye almak istediğiniz zaman binlerce farklı ürün bulabilirsiniz. Elektronikten ev-yapı işlerine kadar pek çok ürün seçeneği babanıza hediye olarak tercih etmeniz için sizi beklerken siz babanızı şaşırtacak bir adım atmak istemez misiniz? Babalar Günü’nün çıkış noktasının bir babanın fedakarlığı ve sevgisi olduğun göz önünde bulundurursanız hediyenizin ya da kutlamanızın da sevgi ve fedakarlık içermesi gerektiğini rahatlıkla fark edebilirsiniz.

El emeği hediyeler her zaman insanlar için değer sahibi olurken babanız için hem işine yarayacak bir hediye alabilir hem de ona olan sevginizi emeğiniz ile bir kez daha gösterebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Ona özel bir kart hazırlamak sizin için belki de 5 dakika sürebilir ancak babanız için yıllarca unutamayacağı bir hediye olacaktır.

babalar günü, el yapımı kart, kart tasarımı, babalar günü hediyesi

1840’lı yıllarda hayatımıza giren kartpostallar zarf olmadan yazı yazmak ve postalamak amacıyla hazırlanan özel karton parçalarıydı. Bu karton parçaları genellikle dikdörtgen şeklinde olurdu. Ahşap gibi farklı malzemelerden üretilen kartpostalların dayanıklı olması ve uzun süre formunu koruması için sürekli yenilenen yöntemler denendi. Günümüzde kartpostallar postalamak yerine hediyelerle birlikte veriliyor ya da özel günler için hazırlanıyor.

babalar günü, el yapımı kart, kart tasarımı, babalar günü hediyesi

Babalar günü için özel bir kart oluşturmak isterseniz bunu yapmak için uzun uğraşlar vermenize gerek olmadığını bilmelisiniz. Artık insanlar matbaa gibi ulaşılmaz buldukları hizmetlere bile internet aracılığı ile kısa sürede ulaşabiliyor. Online matbaa çözümleri sayesinde istediğiniz sayıda ve tasarımda baskı ürünlerine ulaşabilirsiniz.

Kendi tasarımlarınızı bastırabileceğiniz gibi online matbaa çözümleri sunan Matbuu.com’un örnek tasarımlarını da düzenleyerek kendinize uygun hale getirebilirsiniz. Bu sayede hem hayallerinizdeki tasarımda bir baskıya sahip olursunuz hem de emek verdiğiniz bir hediye ile babanızın kalbini kazanabilirsiniz.

babalar günü, el yapımı kart, kart tasarımı, babalar günü hediyesi

Düğmeli Kartlar

Şık bir tasarım, kaliteli bir baskı ve nihayetinde el emeği bir dokunuş ile babalar günü için unutulmaz bir kart tasarlayabilirsiniz. Kart tasarımında babanızın hoş bir pozu ile onun gömleklerinden aşırdığınız düğmeleri bir araya getirdiğiniz zaman gülümseten bir hediyeye sahip olabilirsiniz. Biraz kopya çekmek isterseniz bu keyifli tasarımı Anneler Günü için de tercih edebilirsiniz.

babalar günü, el yapımı kart, kart tasarımı, babalar günü hediyesi

Maceracı Ruhlar İçin

Babanız gezmeyi ve keşfetmeyi seviyorsa onun için vereceğiniz en güzel hediyelerden birisi kesinlikle dünyanın bir ucuna gidebilme hayali olacaktır. Harita konseptli ya da maceralarını destekleyen içeriklere sahip bir baskıyı kağıt uçak olacak şekilde katladığınız zaman babalar günü için özel bir hediye hazırlamış olursunuz. Uçak babanızın ayaklarının dibine düşerken ona gençliğine dair pek çok anıyı ve geleceğine dair pek çok umudu bir arada götürecek ve siz yarattığınız gülümsemenin tadını rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

babalar günü, el yapımı kart, kart tasarımı, babalar günü hediyesi

Zevkleri Öne Çıkarın

Babalar Günü ya da herhangi bir özel gün insanlara genellikle sevdiklerini çok az tanıdığını hatırlatır. En sevdiği rengi, yemeği, çiçeği hatta şarkıyı bilmediğiniz aklınıza geldiğinde üzülebilirsiniz. Babanız belgesel tutkunu olabilir, hayvanları seviyor olabilir ya da klasik araba tutkunu da olabilir. İlgi alanlarına yönelik tasarımları bastırabileceğiniz babalar günü kartı ile onu yakından tanıdığınızı ve gerçekten önemsediğinizi bir kez daha gösterebilirsiniz.

babalar günü, el yapımı kart, kart tasarımı, babalar günü hediyesi

Baba Olmanın Gereklilikleri

Bir babanın dış görünüşü tanımlamak gerekirse pek çok insan işten eve yorgun gelen, kravatını gevşeterek eve giren bir erkek tarif eder. Bu tanım klasik baba tanımına oldukça yakın olduğu için yaygınlaşmıştır.

Origami çizgileri ile bastırabileceğiniz kartları gömlek formuna getirdiğiniz zaman babanız için orijinal ve keyifli bir babalar günü hediyesi vermiş olursunuz. Hem babanızı nasıl görmeye alıştığınızı hem de onun ikonikleşmiş tarzını göz önüne seren bir kart fikri ile kocaman bir gülümsemeyi garanti altına almış olacaksınız. 🙂

babalar günü, el yapımı kart, kart tasarımı, babalar günü hediyesi

Süper Kahramanınıza Seslenin

Her baba süper kahramandır. Çocukların ilk göz teması ile birlikte kendilerine idol seçtiği, her zaman güçlü ve heybetli olarak tanımladığı babalar aslında birer süper kahramanlardır. Artık genç babaların çizgi roman ve süper kahraman hayranlığı da bilindiğine göre babalar günü kart tasarımları arasında süper kahramanlara oldukça sık rastlamak mümkün oluyor. Babanızı bütünleştirdiğiniz ya da babanızın favori kahramanını içeren bir babalar günü kart tasarımı ile başarılı, etkileyici ve gülümseten bir detayı yakalamanın mutluluğuna sahip olabilirsiniz.

Babalar günü için bir şeyler yapmak istediğiniz zaman aslında tek yapmanız gereken babanızla geçirdiğiniz en keyifli zamanları hayal etmek olacaktır. Fikir veren tasarımların hepsinde çocukların babaları ile bütünleştirdiği bir detay yer aldığını görebilirsiniz. Sizin babanız en çok neyi seviyorsa ya da sizin aklına ne tür muziplikler getiriyorsa bunları kullanarak babalar günü kart tasarımı yapabilir ve unutulmaz bir hediye verebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir