Sticker Basımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Total
1
Shares
sticker örnekleri

Sticker pek çok firma tarafından reklam amacıyla kullanılan promosyon ürünlerden birisidir. Dergi ve gazete dergi promosyonları, kitapçılar veya hobi mağazaları kişisel kullanım amacıyla üretilen bazen reklamsız bazen ise ufak reklamlar içeren stickerlar dağıtabilirler ya da satabilirler.

Çıkartma veya etiket adıyla da bilinen sticker yoğun olarak promosyon amacıyla kullanıldığından dolayı baskısında ya da tasarımında da bu odak üzerine gidilir. İnsanların görsel içeriklere daha çok tepki vermesi ve bu tür içeriklerin daha çok akılda kalıcı olması sticker kullanımının promosyon için ne kadar önemli olduğunun anlaşılmasında etkilidir.

Cam, boya, ahşap veya metal gibi farklı zeminler üzerinde kullanılabilen sticker çeşitleri kullanım amaçlarına göre ayrılırlar. Dikkat çekmek, uyarı yapmak, özel bir alanı belirtmek gibi farklı amaçlarda kullanılan bu ürünler reklam ile birlikte işlevsel bir özelliğe sahip oldukları zaman amaçlarına daha kolay bir şekilde ulaşmış olurlar.

sticker

Sticker çeşitleri ile ilgili genel ön yargıların aksine bu promosyon ürünleri her yaştan insana hitap etmektedir. Etiket ve çıkartma olarak düşünüldüğü zaman çocukların kırtasiye malzemesi ya da gençlerin ilgi alanlarına hitap eden ürünler ilk etapta akla gelse de bu ürünler çok başarılı promosyon araçlarıdır.

Tuvalet kapısında yer alan kadın – erkek stickerları işlevsellikleri ile öne çıkarken bir otobüs durağında üzerinde kırmızı bir soru işareti olan sticker tasarımı duraktaki herkesin dikkatini çekerek ön plana çıkar. Akılda kalmak için etkileyici bir yöntem olan bu ürünlerde baskı kalitesi çok önemlidir.

Stickerların uzun süre yapışık kalması için kaliteli baskı teknikleri ile üretilmiş olmaları gerekir. Kolayca çıkan, yağmur gibi kötü hava koşullarında hemen soyulan ürünler uzun vadeli yatırımlar olamayacaklarından dolayı tercih edilmemelidir.

Bu ürünlerle markalar sürekli dikkat çekmeyi amaçlarlar. Bu amaca yönelik yapılacak en önemli çalışma sürekli dikkat çekerken insanların zihninde kaliteli bir şekilde konumlanmayı başarmaktır. Yırtık, solmuş ya da kötü kalitesi ile dikkat çeken bir tasarım marka değerine olumsuz yönde etki eder.

Bu olumsuzlukları ortadan tamamen kaldırmak için doğru tasarım ve teknikler ile sticker baskısı yaptırmak gerekir. Online matbaacılıkta uzman olan matbuu.com 8,4 x 5,2 cm, 17 x 25 cm, 24 x 34 cm boyutlarında, 90 gr kuşe kağıda renkli ve parlak selefonlu stickerlar basarak ürünlerin 1 hafta içerisinde teslime dilmesini sağlıyor. Kalite ve hızdan ödün vermeden baskı işlerini yapmak isteyenler için pratik çözümler sunan matbuu.com sayesinde her reklam ve tanıtım çalışması başarılı bir şekilde ilerliyor.

Sticker Hazırlama Süreci

Renkli sticker baskı konusunda en kaliteli çözümleri sunan matbuu.com bu sürecin daha etkili bir şekilde ilerlemesi için baskı tarafından her türlü teknolojiyi ve tekniği kullanıyor. Tasarım aşamasında da aynı özeni göstermek promosyon ürünlerinde maksimum düzeyde verim elde etmeyi sağlar. Bir sticker siparişi verirken öncelikle maliyetleri düşünmek gerekir.

Özel kesim sticker yaptırılacağı zaman kesim işlemi için özel bir kalıp çıkarılması gerektiğinden dolayı sayı olarak en yüksek seçimi yapmak maliyet açısından önemlidir. Sayıyı hesaplarken kampanyanın ya da sloganın ne kadar geçerli olacağı, kaç kişiye hitap edilmek istendiği ve kampanya hedefleri göz önünde bulundurulabilir. Tarihi geçen, amacını tamamlayan stickerları dağıtmak bir anlam ifade etmeyeceğinden dolayı hesabı iyi yapmak gerekir.

Yönteme Uygun Tasarım

çanta üzerine yapıştırılmış stickerlarStickerlar gerilla pazarlama için oldukça etkili ürünlerdir. Viralleşmesi beklenen bir kampanya için ya da bir kampanyanın çıkışı öncesinde ilgiyi canlı tutmak için bu ürünler kullanılabilir.

Eğer bu amaç öne çıkarılacaksa tasarımın da buna hitap etmesi gerekir. Tasarım olarak çok fazla yer sunmayan stickerlar üzerinden destan anlatmaya çalışmak yersiz bir davranış modeli olur.

Etkileyici bir görsel ve renk paleti kullanmak bu tasarımları öne çıkarmak açısından yeterli olur. Bazen tasarım her şeyi anlattığından dolayı herhangi bir metin kullanmaya gerek bile kalmayabilir. Bu nedenle tasarım aşamasının önemini gözden kaçırmamak gerekir.

Tasarım Detayları

Stickerların alanları genellikle küçük olduğundan dolayı tasarımın dikkat çekmesi çok önemlidir. Bunu sağlamak için kullanılan bazı yöntemler vardır. Boyutlandırmada doğru bir ölçek kullanmak gerekir. Logo ve metin boyutlarını orantılı kullanmak tasarımda her zaman önemli olsa da sticker tasarımında daha çok dikkat çeker. Metin ve logoların stickerın kenarından en az 3,2 mm içerde olmasına özen göstermek gerekir.

Tasarımda kullanılan fontlar dikkat çekici ve sade olmalıdır. Bu tür ürünlerde çok detaylı ve göz yoran fontlar olabildiğince tercih edilmemelidir. Tasarımı yaparken eğer özel kesim sticker yapılıyorsa kesiklerin nasıl olduğuna iyi karar vermek gerekir. Kompleks ya da küçük kalıplar hem baskı sürecini zorlaştırabilir hem de kolay yırtılarak stickerın kalitesini bozabilir. Bu nedenle kaliteli bir görüntü için olabildiğince düz hatlarla kesim yaptırmak önemlidir.

Dikkat Çeken Küçük Detaylar

QR code, cep telefonu

Eğer promosyon ve reklam amacı varsa sticker tasarımı üzerinde mutlaka şirket adı ya da web sitesi ufak bir fontla belirtilmelidir. Bu stickerın amacına ulaşırken akılda kalıcı olmayı ve marka bilinirliği yaratmayı sağlar. Eğer hedef kitlenin ilgi alanı ve yaş grubu uygunsa tasarım üzerine QR kod eklemek de oldukça başarılı olabilir.

Sadece QR kod şeklinde olan sticker tasarımları da kullanılabilir. Bu noktada tasarımın hedef kitlesinin kullanım alışkanlıklarının bilinmesidir. Akıllı telefon kullanmayan ya da teknoloji ile çok fazla iç içe olmayan bir hedef kitlede tek başına QR kod kullanmak etkili olmayacaktır. Bu nedenle tasarım aşamasında kitleyi tanımak çok önemlidir. Tasarımın karmaşık olmaması ve profesyonel detaylara sahip olması da kampanyanın başarılı olması açısından önem taşır.

Sticker Baskısında Kullanılan Yöntemler

Ofset baskı kullanılan en kaliteli baskı tekniklerinden birisidir. Adet olarak çok olan baskılarda maliyeti düşüren ve kaliteyi sabit tutan bu baskı tekniği pek çok baskı işleminde tercih edilir. Aynı anda çok sayıda materyal basmayı mümkün kılan ofset baskı ile sticker gibi yüksek adetli ürünleri bastırmak oldukça ekonomik olur. Ofset baskı dışında herhangi bir yöntem ile maliyeti kat kat fazla olacak olan baskılar bu teknik sayesinde oldukça ekonomik olarak basılabilir.

Sticker baskısında düz, oval ve özel kesim seçenekleri de sunan ofset baskı ile sticker tasarımlarını özelleştirecek baskı teknikleri kullanmak da mümkündür. Düz kesim olarak bilinen dikdörtgen kesim en standart etiket kesim şeklidir.

Oval kesim sticker tasarımının köşelerinde oval kıvrımların olduğu tasarımdır. Bu tasarım köşelerin kıvrılmasının önüne geçtiği için tercih edilebilir. Özel kesim sticker ise tasarımında farklı bir modeli olan stickerlar için uygulanır. Kalp, bulut, ünlem işareti gibi farklı tasarımlarda sticker basabilmek mümkündür.

sticker basımı

Ofset baskıda materyallerin daha uzun süreli kullanılması ve daha yıpranması için kullanılan selefon kaplama özellikle açık alanlarda kullanılacak stickerlar için tercih edilmelidir. Ürünlerin yıpranmasını ve yırtılmasını zorlaştıran bu kaplama parka ya da mat olarak uygulanabilir. Mat selefon zarif bir görüntü elde etmek için tercih edilirken parlak selefon dikkat çekici bir tasarım için vazgeçilmezdir.

Stickerlar ürünleri ve markaları etiketlemek, müşterilerin dikkatini çekmek ve bir kampanyanın viralleşmesini sağlamak için kullanılan etkili materyallerdir. Bu materyalleri doğru kullanmak kampanya başarısı oldukça fazla etkiler. Kaliteli, dayanıklı ve dikkat çekici bir baskı ile öne çıkarılan doğru bir tasarım sayesinde her kampanya ve amaç başarılı bir şekilde tamamlanmış olur.

Matbuu, size avantajlı fırsatlar ile çıkartma, etiket ve sticker baslıları sunuyor. Ofset, selefon ve düz kesim sticker baskıları için www.matbuu.com‘u inceleyebilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir