Sertifika Nedir? Online Sertifika Alabileceğiniz 4 Site

Total
2
Shares
kırmızı onay damgalı iki adet sertifika

Sertifika nedir? Binlerce konuda, alanının en önde gelen eğitmenlerinden ve hatta dünyanın en prestijli üniversitelerinin profesörlerinden eğitim alıp sertifika kazanabileceğiniz siteler hangileri? Türkiye’nin en zengin dijital baskı merkezi Matbuu olarak bu konudaki sorularınızı cevaplıyor, kariyerinize ve kişisel gelişimize muazzam katkılarda bulunabilecek eğitim platformlarını sizinle paylaşıyoruz.

mavi  bir belgeye kırmızı onay damgası basan adam eli

Sertifika Nedir?

Binlerce konuda profesyoneller tarafından verilen eğitimler sonunda elde edilen sertifikalar, özgeçmişleri güçlendiren en önemli belgelerden. Kariyerinde ilerlemek, daha iyi bir iş bulmak veya yeni konularda bilgilenmek isteyenler için kritik önem taşıyan sertifikalar, daha güçlü bir yetkinlik donanımın da anahtarı konumunda bulunuyor.

En basit tanımıyla sertifika, resmi bir bilgiyi belirten veya bir programın, eğitimin veya sürecin tamamlandığını gösteren bir belgedir. Bu belgede kişi, kurum, tarih veya yer gibi bilgiler bulunur ve bu bilgiler resmi olarak kanıtlanabilir.

Sertifika nedir sorusuna daha derin bir cevap vermek istersek sertifika, benzersiz ve geçerli olduğu ıslak veya dijital olarak imzalanmış, bu imzada yetkili kişi ya da kurumun kimliğini de tanımlayan bir belgesi olarak tanımlanabilir. Ortak sanal anahtar şifrelemesi kullanılarak belgenin özgünlüğü, kullandığınız yazılım veya web sitesinin meşruluğu doğrulanabilir.

Online sertifikalarda, sertifika güvenilir bir CA (sertifika otoritesi) tarafından imzalanır ve yetkilinin genel sanal anahtarıyla doğrulanır. Şifresi çözülen sertifika, sertifika veren yetkilinin yani web sitesi operatörünün, şifrelenmiş HTTPS iletişiminin kurulabileceği doğrulanmış genel sanal anahtarını içerir.

beyaz bir sertifikaya kırmızı damga basan kadın eli

Sertifika Otoritesi Nedir?

Sertifika yetkilisi (certificate authority), web siteleri, e-posta adresleri, şirketler veya bireysel kişiler gibi tarafların kimliklerini doğrulamak ve bunları dijital sertifika olarak bilinen elektronik belgelerin sanal anahtarlarıyla aracılığıyla şifre çözücü anahtarlara bağlayan şirketler veya kuruluşlardır.

parmağıyla sertifika hologramını işaret eden iş adamı

Dijital Sertifikalar

Küresel salgın nedeniyle yüz yüz eğitimler yapılamadığından, online eğitimler ve sertifikalar oldukça popülerleşti. Online sertifikalar, yetkilinin sanal imzasıyla birlikte doğrulama veya QR kodu içerir. Bunlar aracılığıyla belgenin özgünlüğü sorgulanabilir.

QR kod nedir ve nerelerde kullanılır merak ediyorsanız İşletmeler İçin Önemli QR Kod Nedir? Nerelerde Kullanılır? adlı içeriğimize bir göz atabilirsiniz.

Dijital sertifikalar, verildiği kişi veya kurumun kimliğini doğrulamak için bir kimlik bilgisi olarak da kullanılabilir. Sertifikadaki sanal şifreler, imzalanan belgelerin bütünlüğünü korur. Böylece bilgiler üçüncü bir taraf tarafından değiştirilemez.

Sertifika nedir ve sertifika otoritesi nedir sorularını yanıtladıktan ve dijital sertifikalardan bahsettikten sonra bu belgeler kişisel gelişiminize nasıl katkı sağlar ve iş hayatınızda ne işe yarar bir göz atalım.

anlaşma sonrası el sıkışan iki erkeğin ve masanın üstten görünümü

Sertifika Sahibi Olmanın Avantajları

Sertifika programları, güvenilirliğinizi artırırken, kişisel imajınızı geliştirmeyi, yaşam boyu öğrenmeyi ve mesleki gelişimi teşvik eder. Eğitimler sonunda alacağınız sertifikalar, deneyiminizi, bilginizi ve eğitiminizi belgeler. Yetkinliklerinizin ve becerilerinizin objektif bir değerlendirmeden geçtiğini kanıtlar.

Profesyonel anlamda güvenilirliği artıran sertifikalar, yeteneklerinizin taşınabilir bir kanıtı işlevini görür. Bilgi ve becerileriniz genişleterek sizi daha fazla iş sorumluluğu için hazırlar. Bu da yeni kariyer fırsatları, terfiler ve maaş artışları gibi avantajlar sağlar.

Sizi diğer çalışanlardan ayıran ve öne çıkaran sertifikalar, öz güveninizi ve itibarınızı da artırmanıza yardım eder. Yeni bilgiler edindiğiniz eğitimler sonrasında da yaşam boyu öğrenme isteğinizi ve mesleki gelişiminizi teşvik eder.

Çevrimiçi sertifika ve diploma kursları, profesyonel bilginizdeki boşlukları tam zamanlı çalışma programları için gereken masraf ve zaman olmadan doldurmanın harika bir yoludur.

üzerinde mezuniyet kepi olan küçük dünya modeli tutan kadın eli

Kısa online kurslar, aynı kursa katılan ancak çok farklı kariyer geçmişlerine sahip olabilecek meslektaşlarınızla temas kurmanız için fırsat sağlar. Online bir eğitim platformu kullanırken, diğer öğrencilerle iletişim kurmak da kolaydır ve dünyanın her yerinden meslektaşlarınızla tanışmak kariyeriniz için harika sonuçlar doğurabilir.

Belki kariyerinizde hangi yöne gitmek istediğinizi biliyorsunuzdur ve bunun üniversitede bir bölüm okumakla bir ilgisi yoktur. Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, hâlihazırda sahip olduklarınızdan farklı bir dizi beceriye ihtiyacınız olacaktır. Kısa süreli online kurslar bu çeşitli becerilere erişim sunabilir.

Bağımsız bir girişimci olmak ve kendi yolunuzu çizmek için çeşitli kurslar ve sertifikalarla istediğiniz alana özel beceriler geliştirebilirsiniz.

kırmızı kurdeleyle bağlanmış ve rulo yapılmış iki adet diploma

Online Eğitim ve Sertifika Alabileceğiniz En Güvenilir 4 Site

Online sertifika programlarının avantajları saymakla bitmiyor; ders saati seçme özgürlüğü, bir sınıfa gitmek zorunda bulunmadığınız için yapmış olduğunuz vakit ve para tasarrufu, kendi evinizin rahatlığında ders çalışabilmeniz, ders videolarını duraklatma kolaylığı ve kendi hızınızda çalışmanın getirmiş olduğu verimlilik.

Salgının getirmiş olduğu karantina hali online sertifika platformlarına olan ilgiyi o denli arttırdı ki, devamlı iyileştirilen hizmetler yardımıyla evinizden çıkmadan dünyanın en prestijli okullarından ders ve sertifika alabilirsiniz.

Hem kariyerinize hem de kişisel gelişiminize çok büyük katkılar sağlayacak online dersler sunan güvenilir ve prestijli platformlara bir bakalım.

online eğitim platformu udemy'nin bordo logosu

Udemy

İşletme, tasarım, fotoğrafçılık, yazılım, kişisel gelişim ve daha binlerce alanda her ay yayınlanan yeni ve güncel tutulan kurslarla Udemy, içeriğinde 130.000’den fazla online ders videosu barındırıyor. Kendinize en uygun öğrenme hızında ilerleyebilir ve Udemy internet sitesi ve telefon uygulaması aracılığıyla kurslara yaşam boyu erişim imkânından yararlanabilirsiniz.

Platformda dünyanın dört bir yanından toplanan eğitmenler arasından seçiminizi yapabilir, kariyeriniz ve kişisel gelişiminiz için eğitim kitaplığı oluşturabilirsiniz.

Platformun en iyi yanlarından biri de size eğitmen olabilme fırsatı vermesi. Böylece yetkin olduğunuz konularda kurslar açıp ders videoları yükleyerek ek gelir elde edebilirsiniz.

üniversite sembolleri önünde online eğitim platformu coursera'nın logosu

Coursera

Coursera, bilgisayar bilimi profesörleri Andrew Ng ve Daphne Koller tarafından kurulan bir eğitim teknolojileri şirketi. Merkezi Kaliforniya’daki Mountain View kentinde bulunan Coursera, %100 online olan, çeşitli alanlarında katılım ve başarı sertifikaları alabileceğiniz online dersler sunuyor.

Platformdaki eğitim kalitesi oldukça yüksek; kursların eğitmenleri çoğunlukla ünlü Amerikan üniversitelerinin deneyimli profesörlerinden oluşuyor.

Ek olarak, platform kullanıcıya nitelikli ve kolay bir deneyim sağlayan gelişmiş teknolojik özelliklere sahip. Her ne kadar Coursera aslında profesyonel ve mesleki kurslara yönelik ücretli bir platform olsa da, sitede 900’den fazla ücretsiz kurs da bulunuyor.

Temel, ileri ve profesyonel bilgisayar yazılımı kullanımı, genel kültür, sanat, beşeri bilimler gibi alanlarda ücretsiz dersler sunan site, özellikle özgeçmişinize ekleyerek kariyerinizi ileriye taşıyabileceğiniz, uluslararası geçerliliği bulunan geniş online ders kataloğuyla bulunmaz bir kaynak niteliğinde.

bilgisayar ekranında harvard üniversite sitesine tutulmuş büyüteç

Online-learning.harvard.edu

Harvard, online kurslar ve modüller dahil olmak üzere çeşitli açık öğrenme fırsatları sunuyor. Sanat, veri bilimi, kimya, tasarım ve daha onlarca alanı kapsayan online derslerle, derse göre değişen ücretler karşılığında Harvard Üniversitesi’nden dünyadaki tüm kurum ve üniversitelerde geçerli eğitimler ve sertifikalar alabilirsiniz.

renkli arkaplanda online eğitim platformu edx'in logosu

Edx

edX, eğitim ve öğrenim için en güvenilir platformların başında geliyor. Harvard ve MIT tarafından kurulan edX, 20 milyondan fazla öğrenciye, dünyanın en iyi üniversitelerinin çoğunluğuna ve endüstri lideri şirketlere ev sahipliği yapıyor.

Küresel ve kâr amacı gütmeyen bir platform olarak kurulan edX, geleneksel eğitimi çağımıza uygun olarak dönüştürüp geliştirerek maliyet, konum ve erişim engellerini ortadan kaldırıyor. Bireylerin kendi şartlarına göre öğrenme isteğini karşılayan site, ileri düzey yazılım programları da dahil olmak üzere yüksek kaliteli ve depolanabilir ders içerikleri sunarak sizi her alanda destekliyor.

İş bulmak, eğitim alanınızı değiştirmek, işinizde daha iyi bir pozisyona geçmek veya yeni ilgi alanları keşfetmek için edX, veri ve bilgisayar bilimlerinden liderlik ve iletişime kadar kapsamlı alanlarda öğrenme ve gelişme hevesinizi karşılamaya yetecektir.

Sertifika nedir, sertifika sahibi olmanın avantajları nelerdir gibi sorulara cevap verdikten sonra rekabet oranı gittikçe artan iş dünyasında sizi öne çıkaracak en prestijli online sertifika sitelerini inceledik.

Bu ve bunun gibi ilgi çekici konularda bilgilenmek için blogumuzu takip etmeyi unutmayın.

Şunlar da hoşunuza gidebilir