Mesleğe Yeni Başlayan Tasarımcılar için Altın Değerinde 8 Kural

Total
1
Shares

Tasarımcılar, diğer tüm meslek grubu çalışanları gibi, işe yeni başladıklarında hafif bir panik duygusu yaşarlar ve hafif bir stres dalgasının etkisi altına girerler. Bu, son derece normal bir durum. Her ne kadar sürekli bir işe başlamadan önce staj yapıp ya da free-lance projeler alıp deneyim kazansanız da ciddi bir işte ilk defa çalışıyor olacaksınız. Biraz daha fazla sorumluluk alacak, mevcut kurallara uyum sağlamak zorunda kalacaksınız.

Aslında tasarım, çalışması belki de en zevkli alanlardan bir tanesi. Her geçen gün yeni teknolojiler geliştiriliyor, yepyeni eğilimler ortaya çıkıyor ve tasarım dünyası da bu doğrultuda bambaşka boyutlar kazanıyor. Biz de bu yazımızda bu dünyaya yeni adım atacak olan tasarımcılar için işe başlarken faydalanabilecekleri ufak bir liste hazırladık. Bu önerilere kulak vererek stresinizi bir nebze olsun azaltabileceğimizi umuyoruz. Keyifli okumalar.

 • Eğlenin! 

  Tasarım, bir sanat dalı sayılır ve siz tasarımcılar da birer sanatçı. Sınırsız hayal gücünüzü ve yaratıcı yönünüzü bir resim fırçası gibi düşünün; bilgisayarınızı da bir tuval olarak. Fırçanız yardımı ile de tuval üzerine dilediğinizi çizin. Ve en önemlisi bunu yaparken çok eğlenin. Ortaya koyduğunuz eserler, emin olun hayranlık uyandıracak ve bu sizi inanılmaz mutlu edecek.

  having-fun

  Mümkünse, stres altında iken çalışmayın. Stres, yaratıcılığın ve doğal olarak sanatçının bir numaralı düşmanıdır. Bu düşman ile nasıl etkili bir şekilde savaşacağınızı öğrenin. Savaşı kazandıktan sonra tuvalinizin başına dönebilirsiniz.

 • Öğrenmekten Asla Vazgeçmeyin! 

  Tasarım, dinamik bir süreçtir. Hiçbir zaman tasarımla ilgili her şeye tamamen hakim olamazsınız. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi gelişen teknolojiler ve yeni eğilimler tasarım alanına farklı şekiller veriyor. Bu yüzden bu teknolojilere ve eğilimlere ayak uydurabilmeniz son derece önemli.

  Tasarımcılar olarak sizlerin, her gün her saniye öğrenebileceği yeni bir şey var. Algılarınız açık olsun. Merak duygusunuzu da asla köreltmeyin. Merak, öğrenmeye giden yolun ilk adımıdır.

 •  Kendinize Özgü bir Tarz Geliştirin 

  Sadece size ait özgün bir tarzınız olsun. Bu özgün tarz, sizi diğer tasarımcılardan ayıracak en önemli öğe olacaktır. Tasarım yaparken kendinizi ifade ediyorsunuz ve diğerlerine benzememeniz gerekir.

  Elbette diğer eserlerden ilham alabilirsiniz. Zaman içerisinde çalıştığınız alanda kendi benliğinizi oluşturacak ve kendinize özgü bir tarz geliştirebileceksiniz. Favori bir font aileniz olacak. Belirli sembol ya da şekiller tarzınızı yansıtacak. Diğer bir deyişle, insanlar görür görmez o eserin size ait olduğunu anlayabilecek.

 •  Etkili bir Portfolyonuz Olsun 

  Siz, bir markasınız ve aynı zamanda kendi markanızın da pazarlama uzmanısınız. İster serbest çalışan tasarımcı olun, ister bir ofiste çalışın kendi kendinizi etkili bir şekilde pazarlamanız gerek. Kendinizi ne kadar iyi tanıtır ve reklamınızı ne kadar iyi yaparsanız, alanınızda o kadar başarılı olur ve o kadar kazanç sağlarsınız.

  portfolyo

  Kendi tanıtımınızı, başarılı bir portfolyo yardımı ile rahatça yapabilirsiniz. İnternet üzerinde faydalanabileceğiniz pek çok şablon da mevcut. Hazırladığınız projeleri, yaptığınız tasarımları, görev aldığınız etkinlikleri de portfolyonuza eklemeyi unutmayın.

 •  Kendinize bir Uzmanlık Alanı Belirleyin


  Mesleki hayatınıza artık bir tasarımcı olarak devam edeceksiniz ve tasarım dünyasının ne kadar büyük olduğunu sanırım fark ettiniz. Tasarımın her alanından biraz biraz bilgi sahibi olmak yerine, en iyi olduğunuz ve uğraşmaktan en çok keyif aldığınız alanı belirlemeli ve bu alan üzerine uzmanlaşmalısınız. Çalışma ortamınızda bu özel alandan bahsedildiğinde akla diğer tasarımcılar yerine ilk siz gelmelisiniz.

 •  Yenilikçi ve Yaratıcı Olun

  Tasarım yaparken tek bir fikre takılıp kalmayın. Bir tasarımcı olarak alışılmışın dışını da görebilmelisiniz. Yenilikçilik ve yaratıcılık, sizi diğer pek çok meslek grubundan ayıran en temel özelliklerdendir. Farklı olmaktan, yeni fikirler oluşturmaktan korkmayın!
  creative-thinking

 •  Mesleki Topluluklara Üye Olun


  Facebook ve LinkedIn gibi sosyal medya platformları üzerinde tasarımla ilgili pek çok profesyonel grup ve topluluk mevcut. Gerek yardımlaşma amacıyla, gerek iş ilanı bulma, önemli bilgileri edinme ve en son trendlerden haberdar olma vb. amaçlarla bu toplulukların bir üyesi olmalısınız.
  membership

 •  Zamanınızı Yönetin


  Bu madde, özellikle serbest çalışan tasarımcılar için çok önemli. Günün hangi saatlerinde daha verimli olduğunuzu keşfedin ve o zaman dilimleri içerisinde çalışın. Ne zaman duracağınızı bilin. Yorulduğunuz zaman mola verin. Ve son olarak, özel hayatınız ile meslek hayatınız arasındaki dengeyi mutlaka kurun. Ayrica zaman yönetimini sağlamanızı kolaylaştıracak 5 farklı takvim uygulamasına da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir