El İlanı İçin İpuçları ve El İlanı Örnekleri

Total
0
Shares
el ilanı örnekleri, mor el ilanı

Basılı reklam araçları arasında en popüler olanlardan birisi de el ilanlarıdır. İşletmelerinin tanıtımlarını yapmak, kampanyalarını duyurmak için kullanılan el ilanları aynı zamanda siyasi partiler ya da derneklerin propaganda araçları arasında yer alır. Konvansiyonel pazarlama çalışmalarında çeşitli el ilanı örnekleri incelenmeli ve içeriğe ya da markaya özgü bir tasarım seçilmelidir.

Bir duyuru yapmanın ve haberi elden ele dolaştırmanın etkili yöntemlerinden birisi olan el ilanları, eğer gerçekten pazarlama bilgisi ile harmanlanarak tasarlanırsa oldukça başarılı sonuçlar almayı mümkün kılan bir tanıtım materyaline dönüşür.

Etkili ve geri dönüşü yüksek el ilanları hazırlamak için yapmanız gerekenler aslında çok kolay gözden kaçan ufak şeylerdir. Başarılı bir pazarlama projesinin temelinde yer alanları bir araya getirmek ve bu bilgileri el ilanı örnekleri ile uyumlu bir şekilde sunmak başarının anahtarıdır. Pazarlama çalışması yapmadan önce inceleyebileceğiniz çeşitli el ilanı örnekleri olsa da  öncelik her zaman ihtiyacı belirlemek olmalıdır.

el ilanı örnekleri, gri el ilanı

Doğru El İlanı İçin Hedef Kitlenizi Bulun

El ilanlarında tasarlama ve baskı süreci  çok önemlidir. Ancak bu süreçte verilen emeğin gerçekten yüksek geri dönüş sağlayabilmesi için mutlaka öncesince ciddi bir analiz sürecine ihtiyaç vardır. El ilanı örnekleri incelenirken en çok dikkat çekecek şey olan tasarım her zaman öne çıkar. Bu noktada atlanmaması gereken bilgi ise doğru içeriğin tasarım kadar etkili olacağı gerçeğidir.

Sıradan bir el ilanı tasarımı üzerinde gerçekten etkili içerikler yer aldığında, ilanın etkisi mutlaka çok daha yüksek seviyede olacaktır. Yapmanız gerekenin sadece hedef kitlenizi tanımak olduğunu bilmeniz yeterlidir. İnsanlar hedef kitle gibi kavramları gördüğünde çekinse de, buna hiç gerek olmadığını zamanla görülür. Ürün ya da hizmetin kime hitap ettiğinin cevabı hedef kitledir.

El ilanlarında ya da pazarlama hedef kitlenin etkisi ise içeriğin ve tasarımın belirlenmesinde ortaya çıkar. Başarılı el ilanları örneklerinin mutlaka hedef kitlesinin espri anlayışına, sosyo-ekonomik durumuna göre uygun olarak hazırlanmış içerikler olduğunu görürsünüz. İçeriğin kitle odaklı hazırlanması, elde edilecek başarının artmasını sağlar.

Etkileyici ve dikkat çekici el ilanları yapmak için “el ilanı hazırlama hakkında ipruçları paylaştığımız içeriğimize de göz atmayı unutmayın. 😊

el ilanı örnekleri, renkli el ilanı

Etkileyici El İlanı Örnekleri ve Önerileri

Kaliteden ödün vermeyen tasarımların her zaman dikkat çektiğini aklınızdan çıkarmayın. İnsanların her gün onlarca el ilanı gördüğünü ve pek çok ilanın dikkat çekmediği için doğrudan çöpe gittiğini kabullendiğiniz zaman, ne yapmanız gerektiğine dair fikir sahibi olursunuz. Bu fikirle birlikte tasarımınızı ve ilanınızı doğru şekillendirin ve kazanan siz olun.

Çok basit bir formül ile etkili el ilanlarına sahip olabilirsiniz. İnsanlar ilanınızı eline aldıklarında ilanın kalitesine dikkat ettikleri zaman içeriğini de okurlar. Bu bilgi ile başarının nasıl geleceğini öğrendiniz. El ilanının en önemli noktası üzerindeki bilgilerin okunmasını sağlamak olduğundan kaliteli bir tasarımla kitlenize mesajınızı iletirsiniz. Baskı kalitesinin insanlar üzerinde nasıl etki bırakacağınızı belirleyen önemli faktörler olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

  1. İlan içeriğinin hitap edeceği kitlenin doğru seçilmesi gerektiğini aklınızın bir köşesine yazmalısınız. Bunu akılda kalıcı bir slogan haline getirmeyi ve düzgün bir Türkçe ile ifade etmeyi unutmayın. Çünkü bu iki önemli nokta, okunan ilanlara verilen tepkinin temelini oluşturur. Türkçesi bozuk olan bir el ilanı, kalitesiz olmanın yanı sıra markanın sahte ya da fason olduğunun düşünülmesine neden olur. Siz metinleri ne kadar güzel hazırlarsanız hazırlayın hatalı bir font seçimi ile hazırladığınız metnin hem duruşu hem de içeriği bozulabilir. Türkçe karakterlerin olmadığı bir font yüzünden tasarımınız ve ilanınız beklemediğiniz etkilere neden olan kötü bir ilana dönüşebilir. Bunun engellemek için kalite ile birlikte içeriğe de dikkat çekmeniz faydalı olur.
  2. Mizahı unutmayın. El ilanında mizah kullanımı her zaman soru işaretlerini yanında getirir. İpin ucunu kaçırmamak, soğuk esprilerden uzak durmak şartıyla ilanlarınızda mizah kullanmayı unutmayın. Kurumsal kimliğinize çok ters düşmeyecek düzeyde esprili olan içerikler ile kitlenizin gülümsemesini sağlarsınız. Bu sayede kişiler işinizi ya da markanızı olumlu duygular ile eşleştirirler. Bunu yakalamak çok önemli olduğundan dolayı mizah ile ilgili ön yargılı düşünceleri bir kenara bırakın. Esprili veya nüktedan el ilanı örnekleri sizi gerçekten gülümsetiyorsa, siz de ilanlarınızda bu tür detayları rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  3. Başarılı bir el ilanına adım adım yaklaşırken içeriğin mutlaka markaya özgün olması gerektiğini unutmayın. Özgünlük ya da orijinal olma fikri her zaman her işte öne çıkar. Özgün olmayan çalışmalar mutlaka aslını hatırlatacağı için özgün olarak kullanmayan markaya zarar verecektir. Bu noktada asıl fikir sahibi olan marka ile kendi markanızın eşleştirilmesini engellemek için mutlaka özgün olmanız gerektiğini unutmayın. Marka konumlandırma ve bilinirlik yaratma oldukça zor bir iş olduğundan dolayı başka bir markayı çağrıştıracak işlerden mutlaka uzak durun.

el ilanı örnekleri, sarı el ilanı

Dikkat Çekici El İlanı Örnekleri

El ilanı bastırmadan önce mevcut örnekleri incelemek her zaman doğru karar vermenize yardımcı olur. Fikirlerin çağrışımdan öteye geçmeyeceğini sağlamak şartıyla farklı örnekleri incelemeyi unutmayın. İnsanlar bir konu üzerine ne kadar çok araştırma yaparlarsa o kadar çok fikir sahibi olurlar. Fikir sahibi olmak her zaman kendiniz için en doğru olanı seçmenizi sağlar. Boyut, şekil ya da içerik olarak el ilanı örnekleri incelemek vizyonunuzun genişlemesini ve bakış açınızın değişmesini sağlar.

Kırım Sayısına Göre El İlanı Örnekleri

El ilanları örnekleri incelendiğinde farklı boyut, kesim ve katlama şekillerinde ilanlar olduğunu görürsünüz. 2 kırım ya da 3 kırım gibi bir tabir duyduğunuz zaman bunun katlama sayısı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Peki neden kırımlı bir ilana ihtiyaç duyarsınız? Kırımlı el ilanları ürün ya da hizmet listesi vermek isteyenler için doğru çözüm olur. Kırımlı el ilanı örneklerini incelediğinizde bu ilanlarla neler sunabileceğinizi daha net şekillendirirsiniz.

el ilanı örnekleri, kırımlı el ilanı

 

Kullanışlı El İlanı Örnekleri

El ilanları sadece bakılıp bir kenara kaldırılacak kağıt parçaları olmak zorunda değildir. Kırtasiyeler ders programı yazılabilen, ekmek fırınları ya da restoranlar imsakiye şeklinde olan el ilanı örnekleri arasında seçim yapabilir. El ilanının bir amaca hitap ediyor olması, ilanın daha çok göz önünde olmasını sağlar. İşlevsel bir el ilanı çöpe gitmek yerine uygun bir yerde kullanılır ve sürekli göz önünde yer alır.

Şekilli El İlanı Örnekleri

el ilanı örnekleri, şekilli el ilanı

El ilanları örnekleri incelendiğinde genellikle karşınıza dikdörtgen tasarımlar çıkar. Bu tasarımlar size oldukça alışılmış gelse de, el ilanları için genel standartlar olduğundan dolayı sık tercih edilen kesim şekilleridir. Eğer elinizde farklı bir tasarım varsa özel şekillerde kesilmiş el ilanlarını tercih edebilirsiniz. Bu kullanım başarılı bir tasarım ile bir araya geldiğinde dikkat çekici ve esprili bir el ilanı bastırmanızı sağlar.

el ilanı örnekleri, şekilli el ilanı

Esprili El İlanı Örnekleri

Komedi her zaman satar. İnsan psikolojisi acıları, üzüntüleri unutmaya ve bu duyguların üzerine sünger çekmeye çok meyillidir. Güldüren ve eğlendiren şeyler içinse tam tersi geçerlidir. Kendine has içeriği ya da tasarımı ile esprili olan el ilanları her zaman unutulmaz olmanın garantisini verir.

el ilanı örnekleri, espirili el ilanı

Şunlar da hoşunuza gidebilir