Etkileyici Afiş İçin İpuçları ve Afiş Örnekleri

Total
175
Shares
afiş başlık

Broşür, el ilanı, kartvizit tasarımı grafik tasarımcıların sıkça uğraştığı şeyler arasındadır. Ancak bazen şahsi proje bazen de müşteri işi olarak afiş tasarlamak gerekir. Bu noktada poster ve afiş tasarımı, bir grafik tasarımcının hünerlerini sergilemesi açısından en ideal yöntemlerden biridir.

 

Bu yazımızda etkileyici afiş tasarımı için işinize yarayabilecek ipuçları sunacağız ve size birbirinden ilham verici afiş örnekleri göstereceğiz.

 

Birbirinden  İlham Verici Afiş Örnekleri

Şahane bir afiş tasarımının arkasında estetik kaygılar kadar hikaye de önemli bir yer kaplar. Yani görsel yaratıcılığınız 10 üzerinden 10 olsa bile bir hikaye anlatmadığınız zaman afiş tasarımınız maalesef eksik kalacaktır.

 

Bu meseleyi örneklerle açıklamaya çalışalım.

afiş örnekleri

Afiş tasarımı söz konusu olunca önce aklınıza bir fikir gelir ve daha sonra bu fikri görselleştirirsiniz. İş akışı bu şekildedir.

 

Peki sizce  yaratıcı bir afişin sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Hemen söyleyelim:

Yaratıcı bir afiş cesur, görsel açıdan başarılı ve provokatif olmalıdır. Afiş tasarlarken afişi bilgilerle boğmamaya özen göstereli, görsel unsurları dengeli bir şekilde kullanmalısınız. İyi bir afiş, iyi dengelenmiş bir afiş demektir.

Tasarım sürecine başlamadan önce afişi ne için yaptığınızı, afişin hedef kitlesinin kim olduğunu bilmek durumundasınız. Sonrasında afişte kullanacağınız ruhsal durumu ve afişin modunu belirlemeli; yaratmak istediğiniz duyguya göre belirli renkler ve grafik elementler kullanmalısınız.

1. Okunabilirlik

Afişte bir bilgi aktarımı söz konusu olduğu zaman bu bilginin kolay okunabilir olmasına özen gösterin. Metni belli bir hiyerarşik yapıya sokun ve görsel unsurların uzaktan da seçilebilmesini sağlayın.

Başarılı afişler genelde metni 3 ayrı katmanda sunar.

a. Başlık:

afiş örnekleri, afiş tasarımı
Bu örnekte de görüldüğü üzere başlık afiş tasarımının ana unsurudur. Başlık okunduğu ve dikkat çektiği sürece sorun yoktur.

b. Ayrıntılar:

afiş örnekleri, afiş tasarımı
Afiş tasarımınızla neyi tanıtmayı amaçlıyorsunuz? Tanıtımını yaptığınız etkinlik nerede ve ne zaman gerçekleşecek? Metnin ikinci kısmı bu bilgileri içermelidir.  Bilgilendirici afişlerde bu hususlara yer vermek durumundasınız, zira afişe bakan kişinin gözü bu bilgileri arayacaktır.

2. Afiş Örnekleri ile Renk Seçimi

afiş örnekleri, afiş tasarımı

Poster ve afiş tasarımında en sık deney yapabileceğiniz konu renklerdir. Çoğu zaman tasarımın geleceğini tayin eden unsur da yine renktir. Afişin modu ve enerjisi renkler tarafından tayin edilir. Bir afişin cesur ya da sade olmasında renklerin önemini asla yadsıyamazsınız.

afiş örnekleri, film poster

Popüler bir yöntem olarak renk blokları kullanarak afişin güçlü ve sağlam durmasını sağlamak mümkündür.

3. Güçlü Zıtlıklar

Zıtlık, dikkat çekmek için kullanabileceğiniz en güçlü metodlardan biridir. Zıtlık ne kadar güçlüyse etkisi de o denli kuvvetli olur. Bu nedenle gradient ve soluk renklerden kaçınarak birbirinin zıttı renkler kullanarak dikkat çekebilirsiniz. Afiş tasarımında “düşünülmez” olanı düşünüp görselleştirmek daha makbuldür diyebiliriz rahatlıkla. Bu fırsattan sonuna dek istifade etmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

afiş örnekleri, poster örnekleri

Yaratıcı bir afişin arka planı da yine son derece önemlidir. Beyaz kanvas her zaman güvenli bir tercihtir ancak neden güçlü renkler kullanarak afişinizi daha güçlü kılmayasınız ki…

4. Tipografi

afiş örnekleri, poster örnekleri

Fontlar, afiş tasarımının can  damarlarından biridir diyebiliriz. Kalın sans serif fontlar afişinizi daha ciddi kılarken italik fontlar daha zarif kılabilir. Ya da el yazısı fontlarını canlı renklerle sunarak şahane  yemek ve yemekle alakalı bir afiş tasarlayabilirsiniz.

Tipografi söz konusu olunca önemli olan şey abartıya kaçmamaktır. Size bu konuda verebileceğimiz tavsiye bir afişte maksimum 2 farklı font kullanmanız olur.

Etkiyi daha da artırmak için daha önce hiç görmediğiniz fontlara şans verebilirsiniz. Afişin konseptine ve ruhuna uygun olduğunu düşündüğünüz fontları kullanarabilirsiniz ancak her halükarda okunabilirliği yüksek fontları tercih etmenizi öneriririz.

5. Görsel Hiyerarşi

İnsanların bir afişe bakması ve afişi incelemesi için afişin çok bilgiyi kısa ve anlaşılır bir şekilde sunması gerekir. Bu da ancak görsel hiyerarşi prensiplerine uyarak mümkündür.

afiş örnekleri, poster örnekleri

Az yazı bulunan afişlerde basit grafik elemenlerle güçlü afişler hazırlanabilir ama çok sayıda farklı bilgi verilmesi gereken afişlerde başlık ve alt bilgiler belli bir sıraya göre yerleştirilmelidir.

6. Dramatik ve Enerjik Unsurlar

afiş örnekleri

Dramatik ve enerji yayan grafik unsurların afişi güçlü ve dikkat çekici kıldığını unutmayın. Burada önemli böylesine güçlü bir enerjinin afişin genel tasarımına nasıl katkı sağladığını bilmek ve yaratmak istediğiniz duyguya hizmet edip etmediğini anlamaktır.

7. Yaratıcı İllüstrasyon

afiş örnekleri

Başarılı bir afiş her zaman tipografiye yaslanmak zorunda değildir. En sade ve minimalinden en güçlü ve provokatifine kadar illüstrasyonlar da afiş tasarımı alanında yararlanabileceğiniz bir grafik unsurdur.

8. Minimalist Afiş Örnekleri

afiş örnekleri

“Az çoktur.” anlayışıyla özetleyebileceğimiz minimalizm akımının afiş tasarımında da harika uygulamaları mevcut.

 

Amahou Outmane tarafından hazırlanan ve sanat akımlarını minimal bir şekilde anlatan afişlere bakarsak sadeliğin doğru kullanıldığında ne kadar güçlü olduğunu görebiliriz.

 

Minimalist ve Felsefi Afiş Örnekleri

Minimalist sanat akımı afişlerinin yanı sıra sizlere bir de Genis Carreras tarafından tasarlanan ve felsefi akımları özetleyen minimalist afişlerden de örnekler sunuyoruz.

minimalist afiş örnekleri

 

minimalist afiş örnekleri

 

minimalist afiş örnekleri

 

minimalist afiş örnekleri

 

 

Afiş Tasarımı Üzerine Son Sözler

Bugünlerde hemen her sektörde iyi bir tasarımın yarattığı etki kadar güçlü çok az şey vardır. Bu nedenle başarılı bir poster ve afiş tasarımı da herhangi bir etkinliğin ya da kişi/kurumun tanıtımı bakımından etkili olmayı sürdürmektedir.

Afiş tasarımı da bir kreş müsameresinden Birleşmiş Milletler’in mülteci krizine yönelik farkındalık kampanyalarına kadar hemen her yerde gerekli olduğu için ve dahası, bugün neredeyse tamamen görsel bir dünyada yaşadığımız için başarılı ve çarpıcı afişlere hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var!

Şunlar da hoşunuza gidebilir