Tifdruk Baskı Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Total
0
Shares
tifdruk baskı makinesi

Tifdruk baskı nedir sorusu matbaacılıkta merak edilen teknikler akla geldiğinde sıklıkla karşılaşılan bir soru. Tifdruk baskı, özellikle büyük hacimli dergi ve katalogların basımında tercih edilen bir tekniktir. Bununla beraber, yüksek baskı hızı ve kusursuz baskı kalitesi ile matbaacılıkta belirli uygulama alanlarında oldukça avantajlıdır. 

Peki, tifdruk baskı nedir? Türkiye’nin en büyük online matbaası Matbuu olarak, bu içeriğimizde tifdruk baskı tekniğini ele alıyoruz. Bu baskı tekniği hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını içeriğin devamında bulabilirsiniz. Gelin vakit kaybetmeden tifdruk baskının tanımı ile başlayalım.

Tifdruk Baskı Nedir?

tifdruk baskı görseli- baskı makinesi kontrol eden adam

Tifdruk baskı, matbaacılıkta oyma baskılar kategorisine giren bir baskı tekniğidir. Bu baskı tekniği, gravür baskı olmakla birlikte, baskı kalitesi de oldukça yüksektir. Aynı zamanda bir seri baskı tekniği olan tifdruk baskı, net ve birbiriyle fark taşımayan kopyalar halinde baskı vermesi özelliği dolayısıyla matbaacılıkta diğer baskı türleri arasından sıyrılır.

Bunun yanı sıra gravür baskı olarak da bilinen tifdruk baskının tarihine inecek olursak, gravürün öncüsü olarak görülen, sözde bakır gravür 15. Yüzyıla kadar uzanıyor. O zamanlarda basılacak motif, bakır plakaya el ile kazınmış ancak bunun dışında baskı prensibi aşağı yukarı aynı olmuştur. Gravür, 1890’da Karel Klíč isimli bir Çek tarafından icat edilmiştir. Bu icadını, bir başka icadı olan helio gravürden türetmiştir.

Zaman içinde manuel kazıma veya oyma yerini otomatiğe bırakmış, tifdruk baskı sistemi gelişmiş ve baskı kalitesi, hızı oldukça artmıştır.

Kelime Anlamı: Tifdruk

Bu baskı tekniği hakkında kısaca ilgi çekici bir bilgi vermek gerekirse, “tifdruk” kelimesinin kökenine gidebiliriz. Matbaacılıkta kullanılan bir teknik adı olan tiefdruk kelimesi aslında Almanca “Tiefdruck” yani derin baskı anlamına gelen kelimeden gelmektedir. Fakat Türkçede bu terimi en iyi karşılayan tanım çukur baskı olarak görülür.

Tifdruk Baskı Sistemi Çalışma Prensibi 

tifdruk baskı makinesi görseli

“Tifdruk baskının çalışma prensibi nedir, tifdruk baskı nasıl çalışır?” gibi sorulara kısaca şu şekilde yanıt verebiliriz: Bir gravür baskı tekniği olan tifdruk baskı, metal silindir bir kalıbın, lazer ile oyulması ile oluşturulur. Bu teknikte baskı hızının yüksek olmasının nedeni, baskıda bobin kağıt kullanılmasıdır.

Bir başka baskı türü olan flekso baskının aksine, tifdruk baskıda mürekkep, rölyeften değil, oyulmuş mikro boşluklardan aktarılmaktadır. Baskı silindirine gömülü olan bu boşluklar baskı kalıbını oluşturur. Bu silindirin yanı sıra daha ana silindire kıyasla daha yumuşak olan, ikinci bir baskı silindiri de bulunur. 

Bu silindirin görevi, ağı yumuşak baskı silindirine doğru iterek mürekkebin alt tabakaya geçerek boşluklardan ağa aktarılmasıdır. Sonrasında, kısmen bir mürekkep banyosuna daldırılan baskı silindirindeki fazla mürekkebi, tıpkı flekso baskıdaki aniloksa benzer şekilde, bir sıyırma bıçağı yardımı ile temizlenir. Bu şekilde mürekkep yalnızca boşluklarda kalmış olur.

Bunların yanı sıra tifdruk baskı, tirajı yüksek olan baskılar için kullanılır. Kalıp maliyeti oldukça fazla olmakla birlikte, tek bir kalıp ile milyonlarca baskı yapılabileceği göz önünde bulundurulduğunda  bu maliyet göz ardı edilebilir. 

Tifdruk Mürekkepleri

Tifdruk baskı nedir?” ve çalışma prensipleri konularına değindik. Peki, tifdruk baskı sisteminde kullanılan mürekkeplerin özellikleri nelerdir? Bu baskı sisteminde kullanılan mürekkepler akışkan ve ince bir yapıya sahiptir. 

Mürekkebin bu özellikleri taşıması, kalıp silindirin, mürekkep dolu hazne içerisinde kolaylıkla dönmesi için gereklidir. Ek olarak, tifdruk baskı sisteminde mürekkep tercihi, kullanılacak materyale göre, su bazlı veya solvent bazlı olarak ikiye ayrılmaktadır. Genel olarak tifdruk baskıda kullanılan mürekkeplerin temel bileşenleri aşağıdaki gibidir:

  • Bağlayıcılar (sentetik reçineler)
  • Çözücüler (solvent, etil asetat)
  • Yardımcı maddeler
  • Boyar maddeler (renklendiriciler)

Baskı için tercih edilen kağıt türü en az kullanılan mürekkepler kadar önem taşıyor. Baskı İçin Doğru Kağıt Seçimi Nasıl Yapılmalı? Başlıklı içeriğimizi inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tifdruk Baskının Avantajları ve Dezavantajları

tifdruk baskı konsepti- matbaada çalışan kadın

Teknik kağıt para, alüminyum folyo ve ince ambalaj basımında tercih edilen tifdruk baskı sistemi birçok avantaja sahip. Bu avantajlara örnek olarak şunları verebiliriz:

  1. Daha önce de belirttiğimiz gibi, tifdruk baskı silindirinin maliyeti yüksek olsa da tek kalıpla milyonlarca baskı üretebilmek mümkündür.
  2. Kalıp mürekkebin içerisinde döndüğü için göz kararı mürekkep ayarı bulunmaz. Dolayısıyla da baskıda kopyalar birbirinin aynısı, net ve yumuşak özelliktedir.
  3. Yüksek tirajlı baskılarda aynı baskı kalitesini almak mümkündür.
  4. Baskı kalitesi anlamında, mürekkep doygunluğu ve görsellik açısından diğer baskı tekniklerine göre daha kaliteli ve net sonuçlar verir.
  5. Tifdruk baskı sisteminde tram noktalarının daha sık ve yumuşak oluşu daha etkili ve duyarlı renk ayrımı elde edilmesine olanak tanır.
  6. 300 m/dk hız ile bobine baskı yapabilme kapasitesine sahiptir.

Yukarıda saydıklarımız gibi birçok avantajı olmasının yanı sıra tifdruk baskının dezavantajları da yok değildir. Bu baskı sisteminin kalıbının hazırlanması oldukça masraflıdır. Dahası baskı makineleri de pahalıdır. 

Hal böyleyken, tifdruk baskı sistemi baskı sayısı az olan işlerde tercih edilmemektedir çünkü maliyet getiriden fazla olacaktır. Ancak çok sayıda baskı hedefleniyorsa kaliteli, birbirinin aynısı ve net kopyaların elde edilmesine imkan vermekle birlikte ekonomik de olacaktır. Örneğin yukarıda değindiğimiz gibi teknik kağıt para, alüminyum folyo ve ambalaj, kutu gibi değişmeyen baskılarda aynı kalıp kullanılarak milyonlarca basım uygun maliyete elde edilebilir.

Matbaa sektöründe en çok tercih edilen baskı tekniklerini biliyor musunuz? Öğrenmek için En Sık Kullanılan Baskı Teknikleri Nelerdir? Başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Tifdruk Baskının Ofset Baskı Sisteminden Farkı Nedir?

tifdruk baskı konseptli ofset baskı görseli

Genel olarak modern matbaa makinelerinde tabakalar silindirik bir tamburun üzerine konularak başka bir silindir ile de yukarıdan basınç uygulanır. Baskı işlemi de iki merdanenin arasından kağıt geçecek şekilde yapılır. Bu işlemle yapılan tifdruk baskı tekniğine de rotogravür adı verilir.

Rotogravür yaygın baskı sistemlerinden ofset baskı istemi ile kıyaslayacak olursak klişelerin farklılığı ile başlayabiliriz. Ofset baskı sisteminde oyma klişe kullanılırken tifdruk baskıda kabartma klişe kullanılmaktadır. 

Ofset baskı sistemi ile tifdruk baskı sistemi arasındaki bir diğer fark ise kullanılan mürekkeplerin kıvamıdır. Ofset baskıda kullanılan mürekkepler genellikle kıvamlı mürekkeplerdir. Bunun aksine, tifdruk baskı sisteminde kullanılan mürekkepler oldukça sıvı, akışkanlığı yüksek ve hatta buharlaşan mürekkeplerdir. 

Ofset baskının dijital baskıdan farklılaşan yanlarını öğrenmek için Ofset Baskı ve Dijital Baskı Arasındaki Farklar başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.“Tifdruk baskı nedir, kullanım alanları nelerdir, ofset baskı ile arasındaki fark nedir” gibi konular üzerinde durduk. Umarız içeriğimiz sizin için açıklayıcı ve bilgilendirici olmuştur. Kurumsal kimlik kartvizit, broşür, promosyon ürün gibi tüm matbaa ihtiyaçlarınızı karşılamak için en kolay, en ekonomik ve hızlı yöntem olan online matbaa Matbuu’ya göz atmayı unutmayın!

Şunlar da hoşunuza gidebilir