Laminasyon Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Total
17
Shares
laminasyon nedir

Laminasyon nedir? Matbaacılık ve dijital baskıda basılı bir kağıdın üzerine ince bir plastik şerit ya da bant kaplanarak kağıdın daha dayanıklı olmasını sağlama işlemidir. Parlak, mat ve ipek olmak üzere çeşitli laminasyon türleri vardır. Laminasyon temel olarak paketleme, kitap kapakları, kartvizit, broşür, harita, kitap ayracı gibi materyaller üzerine kullanılır.

laminasyon nedir

A. Neden Laminasyon Kullanılmalıdır?

Laminasyon nedir sorusunun basit cevabı; laminasyon bir bitiş tekniğidir. Yani basılı materyalin üzerine yapılan en son işlemdir. Laminasyon sayfaların ve kağıtların yırtılmasını önler, daha dayanıklı olmasını sağlar; suya, neme ve lekeye karşı dayanıklı hale getirir. Örneğin lamine edilmiş bir kitap kapağının üstüne düşen bir ketçap damlası, kağıda işlemez, zira laminasyon şeffaf bir plastik şerit olduğu için plastiğin üzerinden ketçap kolaylıkla silinebilir. Bu da kitap kapağının orijinalliğinin korunması açısından oldukça mühimdir.

Laminasyon filmleri genelde mil birimiyle olarak hesaplanır.

1 mil = 0.0254 milimetre = 25,4 mikron

1 mil = 0.001 inç

Lamine edilecek yüzeyin sağlam olmasını istiyorsanız ve bütçeniz kısıtlı ise çıktınızı daha kalın bir kağıda alıp daha ince bir film şeridiyle kaplatmanız daha doğru olacaktır. Ya da ince bir kağıda kalın bir film şeridi uygulatabilirsiniz; ancak her halükarda baskı alınacak matbaa ya da kopyalama merkezindeki yetkilere aklınızdaki soruları iletirseniz, en ideal çözümü sizin için sunacaklardır.

B. Laminasyon Nedir? Laminasyon Türleri

“Laminasyon nedir” sorusunu soran bir kişinin öncelikle bilmesi gerekenler, laminasyon türleridir. Şimdi temel bazı laminasyon türlerine bakalım:

laminasyon nedir , mat laminasyon

Mat Laminasyon

Mat laminasyon basılı materyali şık ve sofistike bir hale getirir. Bu nedenle oldukça yaygın olarak kullanılan bir laminasyon türüdür. Parlak laminasyona kıyasla daha doğal bir görünüm sunar. Görüntüye daha yumuşak bir görünüm katar ve koyu renklerde kontrastın gücünü düşürür.

Doku olarak kadifeye benzeyen mat laminasyon, basılı materyale bakmayı ve dokunmayı keyifli hale getirecektir.

laminasyon nedir , parlak laminasyon

Parlak Laminasyon

Parlak laminasyon işlemi de yine popüler bir türdür. Zira yazılar ve görseller daha net gözükür ve görseller daha kontrastlı bir hal alır. Doku olarak daha kaygan ve parlak bir görüntü arz eder.

Parlak laminasyon kir, leke, toz ve parmak izi tutmaz. Dolayısıyla parlak selefonla kaplı bir kitap kapağını temizlemek daha kolaydır. Parlak selefon daha yaygın olduğu için maliyet açısından daha ekonomiktir.

İpek Laminasyon

İpeksi laminasyonda da yine diğer iki laminasyon türüne benzer bir süreç izlenir. Basılı materyalin üzerine ince ve şeffaf bir plastik şerit basılır. Bu şeffaf bant ya da şerit kağıdın daha dayanıklı ve sağlam olmasını sağlar.

İpeksi laminasyonu diğerlerinden ayıran özelliği ise daha yumuşak olması ve daha kaliteli bir görünüm vermesidir.

Ne %100 mat ne de %100 parlaktır ancak ışığı belli şartlar altında yansıtır. Bu özelliği nedeniyle “ipek laminasyon” adı verilir. Sonuç olarak ipek laminasyon kaplanan bir kitap kapağı premium ve doğal bir görünüm kazanır. Kartvizit, broşür ve kitap kapaklarında sıkça kullanılır. Bu bakımdan kullanım alanı da oldukça yaygındır.

laminasyon nedir , laminasyon cihazı

C. Laminasyon Uygulama Yöntemleri

Laminasyon nedir sorusunun cevabını ararken uygulama yöntemlerinden bahsetmeden geçmek de olmaz. Sıcak ve soğuk olmak üzere iki tür laminasyon uygulama biçimi vardır.

Sıcak Laminasyon

Sıcak laminasyon (ya da termal laminasyon) genelde 2 şerit halinde uygulanır. Kuru ve dokununca ele yapışmayan bir yapıştırıcı ile kağıda uygulanır. Isı kaynağı ve basınç sıcak laminasyon işlemi için gereken iki unsurdur. Kağıt iki şeridin arasına yerleştirilir ve sıcak laminasyon cihazına gönderilir. Burada kuru yapıştırıcı basıncın etkisiyle selefon şeritlerinin kağıda yapışmasını sağlar. Soğuduktan sonra yapıştırıcı katılaşır ve kağıt ile selefon arasında kalıcı bir bağ oluşur. Yani sıcak laminasyon tekniği soğuk laminasyon tekniğine göre daha kalıcı bir sonuç verir.

Soğuk Laminasyon

Soğuk laminasyon işlemi kağıdın sadece tek bir yüzüne yapılır. Kağıdın üzerindeki mürekkep ve kağıdın kendisi ısıya karşı hassas olduğu zaman soğuk laminasyon yapılır. Laminasyon işlemi için kullanılan film şeridi (selefon) sıcak laminasyonda kullanılan filme göre daha pahalıdır; ancak soğuk laminasyon yapmaya yarayan ekipmanlarda daha ucuzdur.

Kağıdın bir yüzü su bazlı yapıştırıcıyla kaplanır. Daha sonra top halinde selefon şeridi kağıdın üzerine serilir. Baskı uygulanarak selefonun kağıda iyice yapışması sağlanır. Sıcak laminasyona göre yapıştırıcının kuruması biraz daha uzun sürer ve ince selefon filmleri su bazlı yapıştırıcı nedeniyle bazı durumlarda kırışabilir.  Yine sıcak laminasyona göre kalıcılığı daha düşüktür.

laminasyon nedir , broşür laminasyonu

D. Laminasyon ile İlgili Bazı İpuçları

Lamine edilmiş, selefon uygulanmış kağıtların birkaç gün boyunca dinlenmesine izin verin. Zira yapıştırıcının kağıt ve selefon arasındaki bağı sabitleştirmesi için biraz süre gerekebilir.

Metalik mürekkep içeren kağıtlara laminasyon işlemi uygulanmamalıdır çünkü oluşabilecek hava kabarcığı yapıştırıcının tam olarak kağıda etki etmemesine neden olabilir.

Bir dergi hazırlayacağınız zaman sadece kapağa laminasyon uygulanması yeterli olacaktır. Ancak tüm sayfalar laminasyon uygulandığında maliyetin artacağını da aklınızdan çıkarmamalısınız.

Gramajı 135 gramın altında olan kağıtlar için laminasyon uygulaması tavsiye edilmez çünkü 135 gramdan düşük kağıtlar laminasyon esnasında kırılıp yırtılabilir.

Matbuu olarak alanında uzman kadromuz ve geniş çözüm yöntemlerimiz ile dilediğiniz her türlü laminasyon işlemini başarıyla gerçekleştirmeye hazırız!

Şunlar da hoşunuza gidebilir