Kanvas Tablo Hakkında Bilinmeyenler

Total
0
Shares
kanvas tablo, koltuk, çiçek tablo

Kanvas baskı tuval bezi üzerine yapılan dijital baskı ile elde edilen tablo çeşididir. Bu tabloların kalitesi hem baskı tekniğinin kalitesi hem de baskı yüzeyinin kalitesi ile doğrudan değişiklik gösterir. Tuval bezi olarak bilinen bez üzerine baskı yapıldıktan sonra ahşap çerçeve üzerine monte edilen baskı ile şık bir tablo elde edilir.

Baskının geçirildiği bu ahşap çerçeveye kasnak adı da verilir. Tuval bezinin kalitesinin yüksek olması tablonun görüntüsünü doğrudan etkiler. Eğer yüksek baskı kalitesi isteniyorsa %100 pamuklu malzeme tercih edilmesi gerekir. Piyasada çok çeşitli baskı yüzeyleri bulunduğundan dolayı hangi yüzeyin ne tür bir avantaj sağladığını bilerek tercih yapmak sonuçların istenildiği gibi olmasını sağlar.

Kanvas tablo ile kavas baskı arasında farklılıklar vardır. Aslında iki ürün de tablo formatında satılsa da tablo ile baskı aynı şey değildir. Kanvas tablolar genellikle orijinal sanat eserleri taklit edilerek yapılırlar. Bu taklitte dijital baskı değil el emeği kullanılır.

Yağlıboya ile tuval üzerine yapılan resimler kasnak adı verilen ahşap çerçeveye geçirilir. Bu tabloların üretiminde ressamın tekniğine göre farklılıklar ortaya çıkar. El emeği ile yapılan bu çalışmalar kanvas tablo olarak bilinirken günümüzde yaygınlaşan bu akım sayesinde ortaya çıkan dijital baskı ürünler de kanvas tablo olarak anılmaktadır.

Kanvas baskı olarak adlandırıldığı zaman anlamı ve sundukları daha net olan bu ürünlerin de oldukça eski bir tarihi vardır. Bir dönem çok yaygın olarak kullanılan posterlere alternatif olarak çıkan kanvas baskı daha dayanıklı ve kaliteli olması sebebiyle kısa sürede yayılmıştır.

Bu süreçte dijital baskı tekniklerinin gelişmesi ve seri üretimin artması kanvas baskıların insan hayatında daha çok yer edinmesine olanak sağlamıştır. Matbuu.com birbirinden kaliteli kanvas baskıları bir araya getiren geniş ürün yelpazesi ile çok sayıda tedarikçiye ulaşma imkanı sunar.

Binlerce tasarımı bünyesinde bulunduran sistem aynı zamanda kişilerin kendi tasarımlarını düzenleyerek bastırabilmelerine de olanak sağlar. Yarım asrı aşkın zamandır edindiği tecrübe ile güvenilir hizmet anlayışını bir araya getiren matbuu.com ile her tasarım kaliteli bir şekilde hayat buluyor.

Kanvas Baskı Nedir?

Kanvas baskı tuval bezi gibi çeşitli malzemeler üzerine uygulanan baskı tekniğidir. Kanvas baskı için çok sayıda dijital makine, teknik ve uygulama yüzeyi vardır. Her değişken elde edilen baskının kalitesinin farklı olmasını sağlar.

Farklı boyutlarda rahatlıkla yapılan baskılarda kullanılan mürekkepler de baskı makinesine özgüdür. Baskının yapılacağı alan özel bir karışım ile sıvanır ve bu karışım baskı yapılan mürekkebin dağılmasını engeller. Kanvas tablo baskısı için en çok kullanılan tekniklerden birisi olan transfer baskı sahip olduğu avantajlar ile dikkat çekmektedir. Dekorasyond

Transfer Baskı Nedir? Nasıl Yapılır?

Transfer baskı 1950’li yıllardan beri özellikle tekstil alanında yoğun olarak kullanan ve günümüz teknolojisi ile yenilenerek kullanım alanını genişleten bir baskı türüdür. Transfer baskıların kalitesi, renklerin canlılığı ve sanatsal görüntüleri bu baskıların tablo, tişört, çanta gibi ürünlerin baskısında kullanılmasına sebep olmaktadır.

Bu baskı tekniği sıcak ve kuru olarak da bilinir. Baskı kağıdına aktarılan bir boya kullanılır. Bu boyanın özelliği ısı ile buharlaşma özelliği olmasıdır. Süblime boyar madde olarak bilinen bu malzeme ısı ve basınç uygulanarak kumaşa aktarılır. Boyar maddelerle kağıda basılan desen ve tasarımlar kumaşa rahatlıkla aktarılır.

Sıcak ve kuru teknik mevcut yaş baskı tekniklerinden çok daha avantajlıdır. Baskı kalitesi çok yüksek olan bu yöntem detaylar konusunda da çok başarılıdır. Tekniğin sahip olduğu teknoloji karışık tasarımların ve renklerin bile kusursuz bir şekilde basılmasına olanak sağlar. Tekstil baskılarında sadece transfer baskıda kullanılan rotogravüre teknolojisi baskıyı diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerinden birisidir.

tişört baskısı

Hızlı ve detaylı bir teknik olan transfer baskının sağladığı avantajlar bu tekniğin yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlar. Yaygınlaşan teknik üzerine yapılan çalışmalar artarken tekniğin teknolojisi de sürekli gelişir.

Her geçen gün daha kaliteli sonuçlar alınan bu baskı yöntemi ile yeni akımlara ayak uydurmak da kolaylaşır. Kişiler ve şirketler dekorasyon tercihlerini değiştirmek istediklerinde, girişimciler ürün yelpazelerini değiştirmeye karar verdiklerinde bu teknikle basılan ürünlerin üretim hızı ve kalitesinden faydalanırlar.

Doğa dostu olan bu baskı tekniğinde su kullanılmamaktadır. Hava ve su kirliliğine neden olmayan, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen bu teknik farklı yüzeylerde başarılı sonuçlar verdiğinden dolayı güvenle kullanılır.

Polyester malzeme ile kullanılması için geliştirilen bu teknik günümüzde sentetik ve doğal elyaf karışımlarına ve mikro elyaf kumaşlara rahatlıkla uygulanabilmektedir. Kullanım alanını sürekli genişleten bu baskı tekniğinin günümüzde çok fazla yaygınlaşmasının nedenlerinden birisi de kullanım alanının yaygınlığıdır.

Tablo Çeşitleri

Baskı teknolojileri sayesinde çok farklı baskılar elde etmek mümkündür. Kanvas baskı tablolar çok parçalı olabildiği gibi tek parçalı da olabilmektedir. 70 x 50 cm, 70 x 100 cm gibi tek parçalı tablolar olabileceği gibi 30 x 90 cm ebatlarında 3 parçadan oluşan tablolar da vardır.

Duvar rengi ile birlikte uyum sağlayan kanvas baskılarda parçalı modeller dekorasyona farklı bir dokunuş yapabilir. istenilen ölçülerde ürünler kolayca tedarik edilebilir. Bunun nedeni baskının her kumaş boyutuna rahatlıkla uygulanabilecek kadar kapsamlı bir teknik olmasıdır.

Baskı Kalitesi

baskı, baskı kalitesi, renkli baskılar

Sanat tablosu ya da özel tasarım transfer baskılarda kaliteyi belirleyen unsurlara dikkat edilmesi gerekir. Bu unsurlar arasında mürekkep, baskı yüzeyi ve tasarım çözünürlüğü kalite açısından her zaman dikkat çeken farklılıklar oluşturan unsurlardır. Mürekkebin kalitesi baskının uzun ömürlü kalitesini belirler. İlk baskı anında dağılma olmaması, tasarımın her detayının yüzeye aktarılması

ve sonrasında renklerin solmaması için kaliteli mürekkep kullanılması gerekir. Baskı yüzeyi de en az mürekkep kadar kalite için önemlidir. Eğer baskı yüzeyi mürekkebi emecek kalitede olmazsa baskı dağılabilir. Kaliteli olmayan yüzeyler zamanla boyanın kalkmasına neden olurken çok daha kolay eskiyeceklerinden dolayı uzun ömürlü çözümler sunmazlar.

Baskı kalitesinde tasarımın çözünürlüğü her zaman kalitenin belirleyicisi olur. Malzeme ve teknik ne kadar kaliteli olursa olsun tasarımın çözünürlüğü yeterli değilse baskı kaliteli olmaz. Dijital fotoğraflar göze çok kaliteli gelebilir ancak çoğunun çözünürlüğü 72 dpi olduğundan baskı için yeterli değildir.

Bir tasarımın baskıda kaliteli bir şekilde ortaya çıkabilmesi için çözünürlüğünün en az 300 dpi olması gerekir. Çözünürlükle ilgili sorunlar tasarım programları aracılığı ile kısa sürede halledilebilir. Burada önemli olan baskı öncesinde çözünürlük ayarının gereken seviyelerde yapılmasına özen göstermektir.

Matbuu.com transfer baskı kullanılarak yapılan kaliteli kanvas tabloları bir araya getirerek müşterilerine geniş bir yelpaze sunuyor. Farklı tasarımlar, sanatsal çalışmalar, özgün uyarlamalar ve akla gelebilecek her şey kaliteli bir şekilde duvarları süslüyor. Kanvas tablo siparişi verirken kendi tasarımlarınızı sisteme yükleyebilirsiniz.

Mevcut tasarımları istediğiniz şekilde düzenleyerek de özgün ve eşsiz tablolara sahip olabilirsiniz. Matbuu.com’un online sipariş sisteminden verilen kanvas tablo siparişlerinin hazırlanıp kargoya verilme süresi 3 iş günüdür. Hızlı ve kaliteli hizmet anlayışına sahip olan sistemde yer alan tüm tedarikçilerde güvenilir ve işin ehli firmalardan oluşmaktadır.

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir