Illustrator’de hazırladığınız tasarıma dışarıdan bir görsel eklemek için File>Place seçeneğini seçerek açılan pencereden istediğiniz görseli ve dosyayı çalışma alanına çağırabilirsiniz. Veya çalışmanıza ekleyeceğiniz görseli veya dosyayı fare yardımıyla çalışma alanına sürüklemeniz yeterli olacaktır.

embedsizgörsel

Görseli çalışmaya eklediğinizde üzerinde  bir çarpı işareti görecekseniz. Bunun anlamı görselin çalışma dosyasında bir referans linki ile eklendiğini göstermektir. Kullandığınız görseli bilgisayardan siler veya tasarımınızı bir başka bilgisayara taşırsanız görsel çalışma dosyasından gözükmeyecektir, çünkü referans linkinin karşılığını bulamayacaktır. Buna engel olmak için yapmanız gereken görsel seçili iken üst barda çıkan Embed butonuna basmaktır.

embedbutonu

Butona bastıktan sonra görselin üzerindeki çarpı işareti yok olacaktır. Bunun anlamı görsel artık referans linkinden yararlanılmadan çalışmaya eklenmiştir. Görseli çalışma dosyasına eklemek çalışma dosya boyutunu büyütse de baskıdan önce kesinlikle yapılması gereken bir uygulamadır.

embedligörsel

 

 

Bir Cevap Yazın