Kartvizit Ölçüleri ve En İyi Kartvizit Örnekleri

Total
4
Shares
isimlik

Hangi sektörde olursanız olun kartvizitler, o sektörde kendinizi ifade edebileceğiniz ve tanıtabileceğiniz tek materyaldir. Kartvizit kullanmanın önemi çok fazladır. Kartvizit kullanarak firmanızın veya freelance bir çalışan iseniz kendinizin tanıtımını kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Ayrıca kartvizit kullanmanız durumunda karşınızdaki kişi üzerinde daha profesyonel bir etki bırakacaktır. Sizi anlatan en önemli materyallerden biri olan kartvizitin tasarımı da oldukça önemlidir. Kartvizit tasarımı yaparken dikkat etmeniz gereken önemli detaylar vardır. Kart sahibi bilgileri, kartvizit ölçüleri, ünvanı, font ve kartvizit düzeni gibi.

Kartvizit, sektör içinde profesyonel görünmenizi sağlayacak bir araçtır. Kartviziti olmayan bir iş adamı neredeyse düşünülemez. Kartvizit kullanımı bir anlamda markanıza ve kendinize ne kadar değer verdiğinizin bir göstergesidir. Karşınızdaki kişi kartvizitinizi istediğinde olumsuz bir cevap vermeniz pek hoş olmayacaktır.

Bu yüzden eğer kartvizitiniz yoksa bir an önce iyi bir kartvizit edinmelisiniz. Özellikle freelance çalışanların bir kartvizite sahip olmaları son derece önemlidir. Bir müşteri için bitirdiğiniz işten sonra müşteriniz tekrar size dönmek istediğinde iletişim bilgilerinizi kolayca kartvizitten bulabilir.

Standart kartvizit ölçüleri

Kartvizit Ölçüleri

Kartvizit kullanmaya karar verdiniz ve bir kartvizit oluşturmak istiyorsunuz. Bunun için en önemli etken kartvizitin akılda kalıcı olmasıdır. Akılda kalan ve dikkat çeken bir kartvizit tasarımı müşterilerinizin dikkatini çekecektir ve sizi bir adı önde tutacaktır. Mesela bir grafik tasarımcı iseniz yaratıcı bir kartvizit ile bütün dikkatleri üzerinizde toplayabilirsiniz.

Ayrıca klasik kartvizitleri bir kenara bırakıp, değişik kartvizitler kullanmaya başlamalısınız. Herkesin bildiği standart boyutlardaki kartvizitler yerine, yeni trend olan farklı ölçülerdeki kartvizitleri kullanmaya başlamalısınız. Son zamanlarda moda olan birçok kartvizit ölçüsü var. Mini kartvizitler, ‘slim’ olarak adlandırılan ince kartvizitler veya kare kartvizitler gibi değişik fikirleri sizler için yazıyoruz.

Farklı boyutlarda kartvizit ölçüleri kullanmalısınız dendiğinde aklınıza gelen ilk şey, ‘hangi ölçüyü kullanmalıyım?‘ veya ‘farklı boyutlardaki kartvizitler bana uygun olur mu?‘ soruları olabilir. Eğer böyle soruları sorabileceğiniz bir işte çalışıyorsanız o zaman farklı kartvizit ölçüleri belki de sizin için pek uygun olmayabilir.

Eğer geleneksel olan finans veya hukuk gibi bir alanda çalışıyorsanız, standart boyutta bir kartvizit tercih etmelisiniz. Müşterilerinizin ilgisini ise yaptıracağınız başarılı bir tasarım ile çekmeye çalışabilirsiniz. Diğer taraftan grafik tasarım, fotoğrafçılık veya aşçılık gibi yaratıcı sektörlerde çalışıyorsanız farklı kartvizit alternatifleri tam size göredir!

Bu sektörlerde kuralına göre oynamak şart değildir. Kartvizit seçiminde herkesin yaptığına ve klasik olana uymak zorunda değilsiniz. Eğer kartvizitler imajınızı ve duruşunuzu ifade etmekle alakalı ise, farklı boyut kullanmak da bu amaca uyuyorsa, o zaman değişik kartvizit ölçüleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

kartvizit siparişi vermek için hazırlanan yeşil banner

Standart kartvizit ölçüleri kullanılarak hazırlanan tasarımlar

standart kartvizit ölçüleri

Kartvizit ölçüleri için standart olan boyut 55mm x 85mm’dir. Kartvizit ölçüleri arasından en çok bastırılanı da bu boyutta olanlardır. Standart kartvizit ölçüsü kullandığınızda mutlaka yatay bir tasarım kullanmanız gerekmemektedir. Tasarımda dikey bir örnek tercih ederseniz, yine klasiklerden farklılaşmış olursunuz. Standart kartvizit ölçüleri için bazı örnekler;

Standart kartvizit ölçüleri

Hukuk alanı için yapılmış bir kartvizit örneği. Standart boyutlarda, sade ve elegant bir tasarım ile hukuk sektörü için dikkat çekici, güven veren ve temiz bir tasarım.

Standart kartvizit ölçüleri

Standart boyutlarda bir kartvizit tercih etmek istiyorsunuz ve aynı zamanda hareketli, modern bir tasarım olmasını da istiyorsanız, yaptıracağınız tasarım minimal olmalı fakat desenleri ve çizgileri klasiklerden uzak durmalıdır.

Standart kartvizit ölçüleri

Örnekte bir saç ve makyaj stilistinin kartvizitini görüyorsunuz. standart boyutlarda olmasına rağmen desenleri ve minimal duruşuyla farklı bir havada durması başarılmış.

 

İnce kartvizit ölçüleri kullanılarak hazırlanmış tasarımlar

ince kartvizit ölçüleri

İnce kartvizit ölçüleri ise 35mm x 85mm veya 25mm x 85mm ölçülerinde olmaktadır. İnce kartvizitler daha minimal ve farklı bir görünüme sahiptir. Klasik kartvizit boyutlarına göre daha şirin bir görünüme sahiptirler. Ayrıca eğer minimal bir tarz oluşturmak istiyorsanız, minimal çizgilerle yaptığınız bir tasarıma ince kartvizitlerden başka bir şe uyamaz. Monokrom renklerle oluşturulmuş bir tasarım ince kartvizit ile birleşince ortaya modern bir tasarım çıkacaktır. İnce kartvizit ölçüleri için örnekler;

ince kartvizit örnekleri
İnce kartvizit ölçüleri kullanılarak hazırlanmış renkli bir örnek.

Renkli bir tasarım istiyorsanız kartvizitin tek tarafını sade tek tarafını renkli tutmanızda fayda var. Zaten alan olarak yeterince dar olan bu kartvizitlerin her yerini desenlerle doldurursanız, çok karmaşık ve göz yorucu görünecektir. Bu yüzden tasarımların sade olması daha iyidir. İlla ki renkli ve desenli bir şeyler isterseniz de bunu arka yüzde kullanmanız daha doğru olacaktır.

ince kartvizit ölçüleri
İnce kartvizit ölçüleri içinde dikey olarak kullanılmış bir örnek.

Hem sade hem farklı olan bu örnek gibi bir kartvizit istiyorsanız. Markanıza uygun bir desen belirlemelisiniz. Belirlediğiniz desenin renkleri de markanızın duruşuna uyum sağlamalıdır. Seçtiğiniz deseni kartvizitin arka yüzeyinde büyükçe kullanın ve ön yüzüne desenin küçük bir görüntüsünü ve kişisel bilgilerinizi ekleyin. Böylece modern ve farklı bir kartvizite sahip olmuş olursunuz.

ince kartvizit ölçüleri

İnce kartvizit ölçülerine bir de minimal, siyah-beyaz bir tasarım örnek gösteriyoruz. Daha yalın, daha düz tasarımları seviyorsanız, bu örnek tam size göre olabilir. Oldukça sade ve elegant bir görünüme sahip olan bu kartvizit ile minimal tarzınızı öne çıkartabilirsiniz.

Kare kartvizit ölçüleri kullanılarak hazırlanan tasarımlar

kare kartvizit ölçüleri

Kare kartvizitler, son zamanların en popüler olan kartvizit örnekleridir diyebiliriz. Sektörde hızla yayılmaya başlanan ve özellikle yaratıcı meslek dallarında çok sevilen ve çok kullanılan bir tür oldu. Kare kartvizit ölçüleri genellikle 50mm x 50mm veya 65mm x 65mm olarak basılmaktadır. Kenarları keskin veya yuvarlak hatlı olan çeşitleri vardır.

Tasarım olarak çok güzel görünür ve değişik tarzıyla dikkat çeker. Kare kartvizitleri taşımak da çok kolaydır. Ayrıca, standart kartvizit ölçüleri ile karşılaştırıldığında kare kartvizitler daha ekonomik olabilir. Kare kartvizitler için örnekler;

kare kartvizit ölçüleri

Kare kartvizitlerde en çok kullanılan tarz, kenarları renkli ve parlak olarak çalışılan modellerdir diyebiliriz. Kare kartvizitler daha küçük olduğu için kenarlarındaki detaylar daha göze çarpıcı oluyor. Kare kartvizitlerde siyah rengini rahatça kullanabilirsiniz. Siyah ile kullancağınız altın rengi font ile kartvizitiniz daha şık duracaktır.

kare kartvizit ölçüleri

Kare kartvizit ölçüleri için çok karışık tasarımlar kullanmamaya dikkat edin. Zaten oldukça küçük boyutlarda olan kartvizitler, karışık desenlerle çok dağınık ve düzensiz görünebilir. Minik kare kartvizitlerin üzerinde desenlere pek fazla yer yoktur. Bu yüzden çok sade tasarımlar tercih edin. İstediğiniz hareketliliği fontlar ve renkler ile vermeye çalışabilirsiniz.

kare kartvizit ölçüleri

Eğer mutlaka desen veya resim kullanmak isterseniz, bunu sadece tek yüzeyde yapın. Arka yüzeyde resim kullandıysanız eğer, kartvizitin ön yüzeyinde kullanmamaya çalışın ve sadece düz fontlarla bilgilerinizi yazın.

kare kartvizit ölçüleri

Kare kartvizitlerde en sık kullanılan renk beyazdır. Kare kartvizitlerde beyazı rahatça kullanabilirsiniz çünkü zaten boyutları oldukça küçük olan kare kartvizitlerin alanı beyaz ile daha geniş görünecektir. Minimal kartvizitler için beyaz ile kullanabileceğiniz en uyumlu renkler siyah, altın rengi ve gri olabilir.

kare kartvizit ölçüleri
Kare kartvizit ölçüleri için minimal bir tasarım örneği.

Sadece siyah ve beyaz renkleri kullanılarak bir tasarım yapılmış. Desen kullanılmamış ve sade bir fontla bilgiler yazılmış. Kartviziti hareketlendirmek için de yazılar büyüklü küçüklü olarak yerleştirilmiş. Sizde yalın bir kartvizit tasarımı istiyorsanız yazı fontlarının büyüklükleri ile oynayabilirsiniz. Bu sayede kartvizitiniz klasikleşmekten uzaklaşarak farklı bir tasarıma sahip olur.

Kartvizit ölçüleri için bazı bilgiler ve örnekler paylaştık. Umarız kartvizitiniz için yazımızdan ilham alırsınız. 🙂

Kartvizit Tasarımlarını İnceleyin

Bir cevap yazın
Şunlar da hoşunuza gidebilir