Bir inch diye tabir edilen 2,54 cm’lik alanda bulunan nokta sayısına denir. Görüntünün kaliteli olması gerektiği tasarımlarda veya görsellerde DPI’ın yüksek olmasına dikkat edilmelidir.

Dpi, İngilizce “dots per inch” yani bir inç karedeki nokta sayısı anlamına gelen çözünürlük birimidir. Bir inç olarak tabir edilen ölçü birimi 2.54 cm’ye denk gelmektedir. Bu durumda dots per inch, 2.54 cmx 2.54 cm boyutundaki kare içerisine düşen nokta sayısını ifade eder. Mesela bir televizyon ya da monitör görüntüsüne bakıldığında, görüntünün ufak karelerden oluştuğu görülür. Kareler de ne kadar küçük olursa görüntü o kadar nettir. Bir inç kareyi ne kadar çok ufak nokta ile doldurursanız baskınız o kadar kaliteli görünecektir. Yani bir kare içerisinde daha fazla nokta yer aldıkça görüntü kalitesi artacaktır.

DPi

Aynı şey baskı işleminde de geçerlidir. Baskı sürecinde her ne kadar baskı makinesinin kalitesi önemli olsa da baskı yapılacak iş yeterince net değilse kaliteli bir sonuç elde edilmez. Çözünürlük yükseldikçe görüntü kalitesi de doğru orantılı olarak yükselir.

Genel olarak kullanılan veya kullanılması gereken DPI değeri 300’dür. Düşük DPI’lı ve büyük basılacak işlere de bu duruma dikkat edilmezse görüntü pixel diye tabir edilen noktacıklarla görülür. Daha düşük çözünürlüklerde kalite kaybı gerçekleşecektir. Ancak görüntü kalitesi artsın diye de çözünürlük gereğinden fazla artırılmamalıdır çünkü bu da dosya boyutunda gereksiz bir artış yaratacaktır.

Bir Cevap Yazın